راه اندازی کارخانه فراوری پنلهای خورشیدی با بیشترین ظرفیت

به گزارش تور کانادا، دکتر سید مسلم موسوی درچه در تبادل نظر با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به اهمیت فراوری برق در کشور به واسطه انرژی های تجدید پذیر خطوط فراوری پنل های فتوولتائیک از برنامه های بعضی شرکتهای ایرانی دانش بنیان به شمار می رود.

راه اندازی کارخانه فراوری پنلهای خورشیدی با بیشترین ظرفیت

موسوی درچه با اشاره به زنجیره فراوری پنل های خورشیدی مطرح کرد: صنعت خورشیدی صنعتی است که زنجیره آن ابتدا از سیلیس آغاز می گردد؛ ابتدا سیلیس با استفاده از تجهیزاتی تا 99.99999 تخلیص می گردد تا به سیلیسیوم سولارگرید تبدیل گردد؛ این سیلسیوم سولار گرید به شمش و ویفر و سپس به سلول های خورشیدی تبدیل می شوند که در نهایت این زنجیره ساختار یک پنل خورشیدی را تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه این زنجیره که به فراوری پنل های خورشیدی منتهی می گردد، اشتغالزایی بالایی دارد، اعلام کرد: ابتدای زنجیره که فراوری سیلسیوم سولار گرید است، صنعت مادری است که هنوز در کشور نداریم؛ حلقه بعدی این زنجیره که تبدیل به شمش و ویفر می گردد را هم در کشور نداریم؛ از سوی دیگر فراوری سلول های خورشیدی هم نداریم، ولی آخرین حلقه که فراوری پنلهای فتوولتائیک است را داریم.

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با تاکید بر اینکه در زنجیره نهایی، سلول های خورشیدی به پنل های خورشیدی تبدیل می شوند، اعلام کرد: کارخانه فراوری پنل خورشیدی توسط چندین شرکت دانش بنیان راه اندازی شده است که در حال حاضر بزرگترین و فعالترین آنها، با ظرفیت 120 مگاوات در شیراز است.

وی ادامه داد: این شرکتها همیشه رو به افزایش هستند و بناست کارخانه های فراوری این پنل ها هم در شیراز، در اصفهان و خراسان هم راه اندازی شوند.

وی با اشاره به کارخانه جدید فراوری پنل های فتوولتائیک که قرار است در شیراز راه اندازی گردد، گفت: اواخر سال جاری یکی از بزرگترین خطوط فراوری نیروگاههای خورشیدی در کشور با ظرفیت 240 مگاوات راه اندازی می گردد. بزرگترین کارخانه ای که تاکنون این پنلها را در کشور فراوری می نموده، ظرفیت 120 مگاواتی داشته است.

مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با بیان اینکه در حال حاضر کل زنجیره فراوری پنل های خورشیدی را در کشور نداریم، اعلام کرد: اگر شرکتی بعدها فراوری سلول خورشیدی را انجام دهد، ویفر آن وارد می گردد، چون فعلا فراوری ویفر را در داخل کشور نداریم؛ اگر شرکت دیگری، شمش و ویفر را فراوری کند، مجبور است سیلسیوم سولارگرید را وارد کند، اما اگر کل زنجیره فراوری سیلیس تا پنل، در کشور فراوری گردد، می توان ادعا داشت که صنعت پنل های خورشیدی به طور کامل در کشور بومی شده است.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران یا عموم مردم می توانند پنلهای خورشیدی را خریداری نموده و برق فراوری نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 64

به "راه اندازی کارخانه فراوری پنلهای خورشیدی با بیشترین ظرفیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی کارخانه فراوری پنلهای خورشیدی با بیشترین ظرفیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید