رایزنی عراقی ها برای تشکیل دولت جدید در سایه اعتراضات

به گزارش تور کانادا، سیاسیون عراق در سایه تداوم اعتراضات در عراق با درخواست برای تغییر کامل طبقه سیاسی در حال رایزنی به امید دستیابی به توافقی بر سر تشکیل دولت جدید هستند.

رایزنی عراقی ها برای تشکیل دولت جدید در سایه اعتراضات

به نوشته روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، به گفته یک منبع سیاسی عالی رتبه، احزاب سیاسی حتی قبل از اینکه مجلس موافقت رسمی خود را با استعفای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و دولتش در روز یکشنبه اعلام کند، مذاکرات خود را آغاز کرده بودند. آنها به دیدارها با هدف بررسی مرحله آینده ادامه می دهند.

اعتراضات عراق

مجلس عراق باید بر سر تشکیل دولت که تضمین کننده توازن قوا و موافقت تمام طرف های سیاسی باشد به توافق برسد.

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق روز دوشنبه گفت، مجلس برای تصویب قانون جدید انتخابات با هدف احیای اعتماد در فرایند سیاسی و انتخاباتی تلاش می کند.

الحلبوسی رایزنی ها با روسای فراکسیون های مجلسی و کنندگان سازمان ملل در عراق را آغاز کرده است.

الحلبوسی همچنان با روسای فراکسیون های مجلسی درباره بررسی سازوکار مکلف کردن نخست وزیر جدید دیدار خواهد داشت.

یک منبع در مجلس عراق گفت، نشست الحلبوسی با روسای فراکسیون های مجلسی به منظور بررسی پیش نویس قانون انتخابات سراسری و پیش نویس قانون کمیسیون عالی انتخابات خواهد بود که اخیرا در مجلس مطرح شده است.

در این راستا فراکسیون سائرون مورد حمایت مقتدی صدر و بزرگترین فراکسیون مجلسی از معرفی نامزدی برای تصدی پست نخست وزیری صرف نظر کرده و گفته ملت باید فردی را که برای این پست مناسب می دانند، انتخاب کنند.

گروه های سیاسی عراق 45 روز برای تشکیل دولت جدید به جای دولت عبدالمهدی که با موافقت مرجع عالی قدر شیعیان استعفای خود را تقدیم کرد، فرصت دارند. در حال حاضر دولت عبدالمهدی دولت موقت محسوب می شود.

به لحاظ میدانی نیز یک منبع امنیتی گفت، معترضان روز دوشنبه سعی کردند به ساختمان استانداری کربلا یورش ببرند که در پی مداخله نیروهای امنیتی به درگیری انجامید.

هانی حیدری، از نیروهای پلیس کربلا گفت، معترضان تلاش کردند برای دومین شب متوالی به ساختمان شورای استانداری کربلا در مرکز شهر وارد شوند.

وی اضافه نمود، نیروهای امنیتی سد راه مهاجمان شدند که به درگیری بین دو طرف انجامید.

حیدری گفت، نیروهای امنیتی اطراف ساختمان استانداری را محاصره کرده اند تا مانع از ورود معترضان شوند.

در استان المثنی در جنوب نیز احمد منفی جوده، استاندار مدارس این استان را سه روز تعطیل اعلام کرده است.

وی بدون اشاره به دلیل این تصمیم گفت، مدارس استان طی روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه تعطیل هستند.

این در حالی است که هیچ یک دانش آموزان و دانشجویان در راستای حمایت از اعتصاب سراسری در کشور در کلاس های درس حاضر نمی شوند.

از سوی دیگر، بیش از 70 معترض نیز در جریان تلاش نگهبانان برای دور کردن آنها از مسجدی که شامل آرامگاه محمد باقر حکیم رئیس فقید مجلس اعلای اسلامی عراق در شهر نجف است، زخمی شدند.

از طرفی نشست های عشایر و چهره های شهر نجف برای پایان دادن به بحران این استان نیز راه به جایی نبرد. عشایر استان به مضمون بیانیه پایانی این نشست اعتراض کردند و همین امر موجب شکست این نشست شد. ،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 36

به "رایزنی عراقی ها برای تشکیل دولت جدید در سایه اعتراضات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی عراقی ها برای تشکیل دولت جدید در سایه اعتراضات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید