همه چیز درباره آب، فاضلاب و کرونا

به گزارش تور کانادا، نگرانی درباره سلامت آب از آنجا شروع شد که چندی پیش خبری مبنی بر آلودگی آب شهر پاریس به ویروس کرونا منتشر شد، اما واقعیت این بود که آب غیرشرب این شهر به این ویروس آلوده شده است و طبق اعلام مجامع بین المللی کلرزنی که در مراحل تصفیه آب انجام می شود، اجازه زنده ماندن هیچ ویروسی را نمی دهد.

همه چیز درباره آب، فاضلاب و کرونا

به گزارش ایسنا، اما با این وجود بازهم سوالاتی در خصوص آب مطرح است، اینکه احتمال نفوذپذیری ویروس کرونا به آب های زیرزمینی چقدر است؟ آیا روی پساب فاضلاب که عمدتا برای مصارف کشاورزی استفاده می شود، عملیات کلرزنی صورت می گیرد؟ آیا فاضلاب خام عاری از کروناست؟

در این رابطه سید کوشیار اعظم واقفی - مدیرکل دفتر بهداشت آب و فاضلاب - با بیان اینکه ضریب نفوذپذیری ویروس در خاک زیاد نیست، به ایسنا گفت: تنها در صورتی که فاضلاب خام وارد منابع آب سطحی شود می تواند موجب آلودگی آب شود، ولی در حوزه آب زیرزمینی نگرانی وجود ندارد. علاوه بر این هر منبع آبی که برای شرب استفاده شود در ابتدا به آن کلر اضافه می شود و ویروس از بین خواهد رفت.

وی با تاکید بر این که کلر حتی در مقادیر کم به راحتی ویروس کرونا را از بین می برد، شرح داد: این موضوع از سوی مجامع بین المللی نیز تایید شده و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

مدیرکل دفتر بهداشت آب و فاضلاب در پاسخ به این سوال که آیا در مکان هایی که عمق آب های زیرزمینی کم است، این ویروس امکان نفوذ به آب را دارد؟ گفت: حتی اگر عمق آب زیرزمینی نیز کم باشد، بازهم نگرانی برای نفوذ ویروس به آب وجود ندارد.

آیا استفاده از پساب برای کشاورزی خطرناک است؟

واقفی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که استفاده از پساب های فاضلاب برای کشاورزی تا چه میزان می تواند احتمال انتقال ویروس کرونا را داشته باشد، اظهار کرد: در خیلی از مناطق کشور پس از جمع آوری فاضلاب عملیات تصفیه انجام می شود که در فرایند تصفیه تا حد زیادی ویروس ها همچون کرونا حذف می شوند.

وی افزود: علاوه بر این، انتهای فرایند تصفیه فاضلاب کلرزنی انجام و حتی در برخی مناطق نیز از یووی استفاده می شود، بنابراین در انتهای فرایند اگر ویروسی باقی مانده باشد، حذف خواهد شد لذا نگرانی برای خروجی تصفیهخانه وجود ندارد.

نگران ورودی فاضلاب به تصفیه خانه ها هستیم

مدیرکل دفتر بهداشت آب و فاضلاب با بیان اینکه تنها نگرانی موجود در خصوص ورود فاضلاب های بیمارستانی به شبکه جمع آوری فاضلاب است، شرح داد: با توجه به اینکه فاضلاب های بیمارستان ها نیز وارد شبکه فاضلاب می شوند، بیمارستان ها موظف به انجام پیش تصفیه فاضلاب بیمارستان هستند و ترجیح ما این است که در همان مرحله عملیات کلرزنی صورت بگیرد تا ویروس وارد شبکه فاضلاب نشود.

واقفی ادامه داد: نگرانی ما در خصوص پرسنل فعال در تصفیه خانه فاضلاب است چرا که اگر ورودی تصفیه خانه دارای ویروس باشد احتمال دارد پرسنل ما را دچار مشکل کند؛ به همین دلیل طی دستورالعملی که به تمام شرکت های آب و فاضلاب صادر شده است، پرسنل حاضر در تصفیه خانه موظف به پوشیدن لباس کامل مقابله با ویروس هستند.

آیا فاضلاب خام آلوده به کرونا است؟

وی با تاکید بر این که در خروجی تصفیه خانه های فاضلاب به دلیل این که کلرزنی صورت می گیرد، هیچ مسئله ای در خروجی تصفیه خانه وجود ندارد، شرح داد: پساب در هر جایی استفاده شود، مسئله ای ایجاد نمی کند، اما ممکن است ویروس در فاضلاب خام وجود داشته باشد که در این باره تحقیقات درحال انجام است.

مدیرکل دفتر بهداشت آب و فاضلاب با بیان این که ددر تهران اگر از پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب برای کشاورزی استفاده شود به طور قطع می توانم بگویم مسئله ای در حوزه وجود ویروس در پساب وجود ندارد، گفت: باتوجه به این که روی پساب فاضلاب عملیات کلرزنی اجرا شده، سلامت آن تضمین شده است، اما در برخی مناطق از کشور ممکن است از فاضلاب خام برای کشاورزی استفاده کنند.

واقفی با اشاره به مطالعاتی که برای تشخیص وجود ویروس کرونا در فاضلاب خام اجرا شده است، گفت: در حال حاضر تحقیقات روی این مساله اجرا شده، اما تا زمانی که پروژه های تحقیقاتی در چندین نمونه و مراحل مختلف انجام نشود، نمی توان نتیجه قطعی را بیان نمود.

به گفته وی، دانشگاه بقیه الله در حال حاضر تحقیقات خود را روی فاضلاب تهران آغاز کرده علاوه بر این پژوهشگاه محیط زیست دانشکده بهداشت دانشگاه تهران نیز در چند نقطه کشور مطالعات خود را روی این مساله آغاز کرده است، اما تا زمانی که آزمایش ها کامل نشود نمی توان نظر قطعی را مطرح نمود.

مدیرکل دفتر بهداشت آب و فاضلاب با بیان این که با چند نمونه برداری نمی توان در این باره اظهار نظر کرد، گفت: در مقالاتی که در این زمینه وجود دارد گفته شده که شرایط فاضلاب به گونه ای است که شاید ویروس در آن پایدار نباشد، البته این قطعی نیست و نمی توان روی این مساله نظر داد و، چون این نگرانی وجو دارد، از پرسنل حاضر در تصفیه خانه ها خواسته ایم تا با لباس مخصوص وارد محیط کار شوند.

به گفته واقفی در هیچ کشوری در شبکه های آب تا به امروز ویروس کرونا یافت نشده پو در فرانسه نیز در شبکه آب غیر شرب این ویروس شناسایی شده است لذا جای نگرانی در خصوص آب شرب مصرفی وجود ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 489

به "همه چیز درباره آب، فاضلاب و کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره آب، فاضلاب و کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید