کشف منشأ انفجارهای کیهانی

به گزارش تور کانادا، محققان می گویند، انگار این علایم از لبه کهکشان عظیم و حلزونی شکلی می آید که 500 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. اما چند سر نخ دیگر هم در خصوص منشاء احتمالی این علایم یا چگونگی فرایند شکل گیری آن ها، موجود است.

کشف منشأ انفجارهای کیهانی

دانشمندان می گویند علایم رادیویی اسرارآمیزی از اعماق فضا انگار مطابق الگویی ثابت، تکرار می شوند. این صدای انفجار شدید از جایی ناشناخته بیرون از کهکشان ما می آید و شاید عجیب ترین انفجار رادیویی سریعی باشد که دانشمندان تا کنون پیروز به ردیابی آن شده اند.

پژوهشگران تا کنون چندین انفجار سریع رادیویی را که از اعماق فضا می آیند، دریافت نموده اند و حتی مشاهده نموده اند که تعداد محدودی از آن ها، انگار تکرار می شوند.

پیشرفت چشمگیر اخیر دانشمندان با استفاده از تلسکوپی در کانادا حاصل شده است و شرح آن، پیش تر در مقاله ای در فضای مجازی منتشر شده است. این اولین بار است که پژوهشگران متوجه شده اند که این انفجارها، الگویی منظم و قابل پیش بینی دارند.

اخترشناسان نتوانسته اند شرح محکمی برای علت رخداد این انفجار های سریع رادیویی پیدا نمایند، اما فقط از یک واقعیت در خصوص منشأ آن ها اطمینان دارند، و آن این است که از جایی بسیار خاص و عجیب می آیند. علت هایی که برای این پدیده تصور نموده اند، شامل همه گونه حدس و گمان می شود، از جمله این که تمدن های فضایی دارند به ما پیغام می دهند، یا ستاره ای درون یک سیاهچاله افتاده است. تکرارشوندگی این پیغام ها باعث شده است که برخی دانشمندان به فکر چنین علت های غریبی برای آن ها بیفتند.

این انفجار های سریع رادیویی، هر 16 روز یک بار ظاهر می شوند و سپس خاموش می شوند، و (16 روز بعد) باز تکرار می شوند. در طول این دوره، این انفجار ها بعد از چهار روز به تپش می افتند و حدوداً هر ساعت یک بار علامتی دریافت می شود، و بعد به مدت 12 روز دیگر خبری نیست.

این پژوهشگران در مقاله جدیدشان نوشته اند که این الگو، سرنخ مهمی است که می تواند منشأ این پدیده را تعیین کند.

محققان می گویند، انگار این علایم از لبه کهکشان عظیم و حلزونی شکلی می آید که 500 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. اما چند سر نخ دیگر هم در خصوص منشاء احتمالی این علایم یا چگونگی فرایند شکل گیری آن ها، موجود است.

از آنجایی که اجرام فضایی با خصوصیات مشابه معمولاً نظام دوتایی (منشاء گرفته از تماس ها، تاثیرات متقابل، یا برخورد های دو جِرم فضایی) دارند، ممکن است تکرارشوندگی این علایم در بازه زمانی قابل پیش بینی نیز نشان از دوتایی بودن نظامی داشته باشد که علایم از آن می آیند. پژوهشگران می گویند، شاید این جِرم فضایی، دور ستاره یا سیاهچاله ای می شود، و انفجار های منظم، نشان دهنده این باشند که در لحظه انفجار، آن فضایی رو به ما دارد.

به گفته آنان، این احتمال نیز وجود دارد که باد های فضایی یا اختلالات جزر و مدی آن سیاهچاله، جلو رسیدن این علایم به ما را در دوره های سکوتشان می گیرد.

برنامه آزمایش نقشه برداری از شدت هیدروژن در کانادا این علایم تکرارشونده را ثبت نموده است. اخترشناسان این برنامه برای پیدا کردن منشأ این انفجار های سریع رادیویی هم چنان مشغول جست وجو برای یافتن سایر آن ها هستند. این اخترشناسان در سرانجام مقاله شان نوشته اند که برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انفجار های اخیر (که نام آن ها را FRB 180916.J0158+65 گذاشته اند) باید زمان بیشتری را صرف آنالیز منشأ آن ها نمایند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 12 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 314

به "کشف منشأ انفجارهای کیهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف منشأ انفجارهای کیهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید