گل محمدی مقاوم به کم آبی فراوری و تکثیر شد

به گزارش تور کانادا به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تکنیک کشت بافت ابزاری بسیار کارآمد برای تکثیر محصولات بهتر بهبود یافته است. سلول ها و بافت های گیاهان در محیط کشت به صورت درون شیشه ای رشد یافته و در شرایط ضد عفونی نگهداری می شوند. خاصیت سلول های گیاهی برای تبدیل شدن به گیاه کامل به عنوان Totipotency شناخته می گردد.

گل محمدی مقاوم به کم آبی فراوری و تکثیر شد

تکثیر ذره ای، جایگزین مهمی برای شیوه های مرسوم تکثیر گیاه است. این تکثیر، فرآوری گیاهان را از بخش های خیلی کوچک گیاه، در بر می گیرد.

علی باقریان مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: این تکثیر، فرآوری گیاهان را از بخش های خیلی کوچک گیاه، در بر می گیرد (برای مثال: جوانه ها، گره ها، قطعات برگ، قطعات ریشه، و ...) که بطور ضد عفونی شده (عاری از هر گونه میکروارگانیسم) در ظرف کشت، در جایی که محیط و مواد غذایی می توانند کنترل شوند، رشد می نمایند.

وی ادامه داد: گیاهان حاصله، از نظر ژنتیکی، همانند گیاهان والدین است. در حالی که در آزمایشگاه تحقیقاتی، همچون آنها در کشاورزی، و علم خاک در UNE، ما تجهیزاتی با فناوری خیلی پیشرفته را به کار می بریم تا به فرآوری گیاه، به وسیله کشت بافت دست یابیم. این مهم است که در نظر بگیریم که باغبانان زیادی، و علاقمندان به این کار، می توانند ادوات و تجهیزات با فناوری پیشرفته را با اقلام معمولی خانگی جایگزین نمایند.

این فعال فناور درباره محصول گل محمدی کشت بافتی گفت: گل محمدی با نام علمی Rosa damascenaMill از شاخه گیاهان گل دار، زیرشاخه نهاندانگان، رده دولپه ای ها، زیررده Rosidea، راسته Rosales، خانواده Rosaceae، زیر خانواده Rosoideae است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان درباره مزایای این محصول شرح داد: این محصول مقاوم به کم آبی و کشت به شیوه دیم است همچنین ظرفیت بالای فراوری در مقیاس های کلان را نیز دارا است.

باقریان همچنین درباره پایه پسته آمریکایی UCB1 اعلام کرد: یو سی بی وان UCB-1 هیبریدی بین دو درخت خاص از دو گونه وحشی پسته Pistacia atlantica و Pistacia integerrima است. که بذر آن توسط دانشگاه دیویس کالیفرنیا فراوری شده است. هم اکنون به عنوان بهترین و پرمحصول ترین پایه پسته موجود در جهان شناخته می گردد.

وی ادامه داد: این محصول رشد بسیار سریع و قوی دارد به نحوی که چنانچه نهال آن در فصل بهار در زمین اصلی کاشته گردد 3 تا 4 ماه بعد قابل پیوند است.این گیاه تنها به عنوان پایه بوده و حتما بایستی روی آن پیوند زده گردد. در حال حاضر قسمت اعظم باغات پسته امریکا زیر کشت پایه UCB-1 است و عرضه این نهال با روش جدید به نام کشت بافت فراوری می گردد.

این فعال فناور درباره دیگر محصولات فراوریی این شرکت گفت: پایه رویشی گلابی PERODWARF، رقم انگور پرلت PERIETTE ، پایه رویشی گلابی OHF 69، پایه رویشی آلو و گوجه باغی MYROBALAN 29C و پایه رویشی گیلاس CHISELA 6 در این شرکت فراوری می گردد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان گفت: باغداران و نهالستان ها عمده خریداران محصولات این شرکت هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 167

به "گل محمدی مقاوم به کم آبی فراوری و تکثیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل محمدی مقاوم به کم آبی فراوری و تکثیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید