اولین ساعت مریخ ساخته شد

به گزارش تور کانادا، اخیرا یک شرکت اولین ساعت مچی که زمان را در مریخ نشان می دهد، طراحی کرد.

اولین ساعت مریخ ساخته شد

اخیرا شرکت امگا نخستین ساعت مچی که زمان را هم در سیاره سرخ و هم زمین نشان می دهد را طراحی نموده است.

این ساعت مچی Speedmaster X-3 نام دارد و با همکاری آزانس فضایی اروپا ساخته شده است.هنگامی که اولین کاوشگران قدم به مریخ بگذارنند، با این واقعیت روبرو خواهند شد که روز مریخی که سول (sol) نامیده می گردد، با زمین کاملاً یکسان نیست.

یک شبانه روز خورشیدی در زمین، 24 ساعت طول می کشد و ساعت های ما طوری طراحی شده اند که این زمان را نشان دهند. بعلاوه تعداد دقیق روز های زمین در سال، 365.25 روز است. با این حال، یک روز مریخی یا همان سول، 24 ساعت و 39 دقیقه و 35.244 ثانیه است و یک سال در مریخ دارای 668.599 سول است.

دانشمندان و مهندسان فضایی برای نظارت بر فرودگر ها و مریخ نورد های رباتیک در مریخ از ساعت مریخی پیروی می نمایند، بنابراین یک ساعت مریخی می تواند بازار کوچکی را حتی همین الان که هنوز انسان قدم به مریخ نگذاشته است، در زمین داشته باشد.

این ساعت نو از طراحی پیروز ساعت Speedmaster X-33 بهره می برد که خوانش های آنالوگ و دیجیتال را ارائه می دهد و دارای حالت صرفه جویی در مصرف انرژی است که در هنگام عدم احتیاج، در حالی که همچنان به نگه داشتن زمان و اجرای سایر عملکرد ها در پس زمینه ادامه می دهد، نمایشگر های دیجیتال را خاموش می نماید و عقربه ها را روی عدد 12 قفل می نماید.

ساعت نو امگا بعلاوه دارای حالت آماده به کار است که اگر ساعت به مدت پنج روز استفاده نگردد و حرکت نکند، فعال می گردد.

ساعت Marstimer زمان هماهنگ دنیا را در زمین و بعلاوه دو منطقه زمانی دیگر در زمین دنبال می نماید. بعلاوه می تواند زمان سپری شده ماموریترا ردیابی کند و دارای سه زمان سپری شده مرحله ای برای ردیابی رویداد های خاص به زمان MET متناسب با زمان در زمین یا مریخ است.

ماموریت زمان سپری شد به وسیله ناسا در طول ماموریت های فضایی خود به ویژه در ماموریت های شاتل فضایی استفاده شده است. از آنجایی که بخش زیادی از ماموریت به زمان پرتاب بستگی دارد، همه رویداد های پس از پرتاب در زمان سپری شده ماموریت برنامه ریزی می شوند. این امر از برنامه ریزی مجدد دائمی رویداد ها در صورت لغزش زمانی در پرتاب جلوگیری می نماید.

ساعت MET از لحظه بلند شدن روی صفر تنظیم می گردد و در روزها، ساعت ها، دقیقه ها و ثانیه های عادی شمارش انجام می دهد. این ساعت های نو امگا را می توان برای برنامه ریزی یک برنامه سفر یا مأموریت فضایی مثلا در کف مریخ با هم تنظیم کرد. بعلاوه دارای یک کارکرد کرنوگراف 100 ساعته، یک تایمر و یک تقویم دائمی است که سال های کبیسه مریخی و بعلاوه تنوع منطقه ای را در نظر می گیرد.

این ساعت در حالت مریخی، زمان هماهنگ مریخ را که منطقه زمانی در نصف النهار اصلی مریخ است و بعلاوه دو منطقه زمانی دیگر ردیابی می نماید و دارای سه زنگ هشدار است که می تواند برای هر سیاره به صورت جداگانه تنظیم گردد.

این ساعت حتی می تواند زمان واقعی خورشیدی را برای هر مکانی روی زمین یا مریخ محاسبه کند، به این معنی که می تواند به عنوان قطب نمای خورشیدی عمل کند و شمال واقعی را در هر دو سیاره نشان دهد.

این ساعت دارای یک محفظه تیتانیومی 45 میلی متری مقاوم در برابر آب تا عمق 30 متر همراه با یک دستبند تیتانیومی و قلاب تاشو است که به راحتی می توان با استفاده از یک ابزار مخصوص، آن را تعویض کرد. در اطراف صفحه کریستالی ساخته شده از یاقوت کبود ضد انعکاس، یک حلقه قاب آلومینیومی در حال چرخش به رنگ هماتیت قرمز وجود دارد که یادآور شن های مریخ است.

رینالد اشلیمان، رئیس و مدیر عامل امگا می گوید: هر کسی که به فضا یا حتی داستان های علمی-تخیلی علاقه مند است، شیفته مریخ است. ما حتی برای ساکنان خیالی آن نامی ساخته ایم. مریخ جایی است که ما مشتاق راه رفتن روی سطح آن هستیم. اینکه اینجا روی زمین باشید و بتوانید زمان را در مریخ ردیابی کنید، هیجان انگیز است.

بیشتر بخوانید

منبع: سایت نی اطلس

خبرنگاران فضای مجازی دریچه فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 مهر 1401 بروزرسانی: 9 مهر 1401 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1658

به "اولین ساعت مریخ ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین ساعت مریخ ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید