تجلیل از مقام هنری عباس رحیمی در مؤسسه فرهنگی اکو

به گزارش تور کانادا، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی اکو، در این مراسم که اجرایش بر عهده داریوش کاردان بود، سخنرانان پیرامون جایگاه هنر خوشنویسی در جهان و اهمیت سبک نگارینه خط به ایراد سخن پرداختند.

تجلیل از مقام هنری عباس رحیمی در مؤسسه فرهنگی اکو

سرور بختی، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، در افتتاح این مراسم، با تأکید بر اینکه هنر خط و خوشنویسی، به مثابه ظریف ترین و نفیس ترین هنر در میان مردمان خوش ذوق منطقه اکو است، اذعان کرد: خوشبختانه این هنر والا امروز نیز در روزگار ما نه تنها افت نکرده است، بلکه بالش و نازش یافته و هنرمندان اصیل با تلاش و تلاش بی وقفه به آن عمر دوباره بخشیده اند.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو با بیان اینکه استاد رحیمی ابتکارات خلاقانه ای در سبک نگارینه خط دارد، اضافه کرد: ایشان به جز به کارگیری فرم ها و خطوط نقاشی، به رنگ و اصالت آن، استواری پیوند خط با مضمون اثر و انتخاب آن نیز توجه جدی دارند و در آثار ایشان، شاهد دست به دست دادن صورت و معنی هستیم که این مهم از سوی چهره های مطرح هنر، مورد تشویق و تمجید قرار گرفته است.

در ادامه حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، با اظهار قدردانی از رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در برگزاری محفل باشکوه رونمایی از آثار خوشنویسی و کتاب استاد رحیمی بیان داشت: هنر آسمانی خوشنویسی که کشورهای راه ابریشم و تمدن های شرقی به آن افتخار می کنند، آن قدر ارجمند بود که به یکی از بهترین هنرهای روزگار تبدیل شد. خوشنویسان این دیار از این هنر پاسداری کردند، آن را به اوج رساندند و با ابداع هنر نقاشی خط، توانستند مرزها را درنوردند و از سرآمد هنرمندان جهان باشند. امروز هنر خوشنویسی مردمی شده است و با افتخار برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی ایران به ثبت جهانی رسید.

حسن امین، فیلسوف و شاعر، دیگر سخنران برنامه، با تشریح پیشینه تمدن بشر و قواعد زندگی اجتماعی، اختراع خط را به عنوان مبدأ تاریخ بشر، رویدادی مهم برشمرد که با عنصر زیبایی، موجب اثربخشی بر مخاطب می شود. ایشان با تأکید بر اهمیت جایگاه هنر خوشنویسی در گستره ایران بزرگ فرهنگی و کشورهای عضو اکو، عباس رحیمی را محقق، مبدع و مبتکر سبک و اسلوب تازه در این هنر نامید.

علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ نیز در این مراسم، ضمن ابزار خرسندی از پیشگام بودن مؤسسه فرهنگی اکو در جریان سازی فرهنگی، اظهار کرد: فرهنگ نهادینه شده فطرت بشری است و شأن هنر که فرزند فرهنگ است، هنرمند را متعالی می کند؛ ازاین روست که مورد اقبال همگان قرار می گیرد. وی در ادامه گفت: رسالت رادیو فرهنگ، معرفی مفاخر فرهنگی است و به همین علت درصدد است مستندی از زندگی و آثار هنری استاد رحیمی تهیه کند.

عباس رحیمی، بنیان گذار شیوه نگارینه خط، نیز طی سخنانی خط را یکی از هنرهای اصیل و پاک جهان برشمرد و بر هنری که ریشه در اصالت ها داشته باشد تأکید کرد. وی در ادامه اظهار کرد: سبک نگارینه خط را از تلفیق خط و نگارگری، با تکیه بر اصالت خط نستعلیق و شکسته نستعلیق ایجاد نمودم و تلاش داشتم که مضامین و اشکال در یک راستا قرار بگیرند و نخستین اصل این سبک را که حفظ اصالت خط است، حفظ کنم.

وی همچنین با قدردانی از استادان برجسته خود در کاراته، این ورزش را الهام بخش آثار هنری خود برشمرد.

در این مراسم که به صورت زنده و مستقیم از رادیو فرهنگ پخش شد، نشان مفاخر فرهنگی رادیو فرهنگ و گواهینامه دان 9 کاراته به استاد رحیمی اهدا شد و در فواصل برنامه، بهرام بنایی و عرشیا میرزایی به اجرای زنده موسیقی پرداختند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1494

به "تجلیل از مقام هنری عباس رحیمی در مؤسسه فرهنگی اکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجلیل از مقام هنری عباس رحیمی در مؤسسه فرهنگی اکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید