در هنگام خرید چگونه کیفیت لباس را بسنجیم؟

به گزارش تور کانادا، خبرنگاران: همه ما هنگام خرید لباس، کیف و کفش و دیگر انواع البسه، به دنبال جنس با کیفیتی هستیم، اما حتما شما هم تجربه آن را داشته اید که تصور می کردید لباسی که خریدید کیفیت خوبی دارد، اما خیلی زود، حتی با اولین شستشو، کیفیتش را از دست داده و متوجه شدید پول خود را هدر دادید و مجبور شدید لباس دیگری بخرید. اما از کجا می توان کیفیت لباس را تشخیص داد؟ در ادامه به ترفند های ساده ای می پردازیم که به شما در تشخیص کیفیت لباس یاری می نماید تا هنگام خرید انتخاب درستی داشته باشید و از هدر رفتن پولتان جلوگیری کنید.

در هنگام خرید چگونه کیفیت لباس را بسنجیم؟

1. کیفیت پارچه های نخی را با فشار دادن پارچه چک کنید

قسمتی از پارچه لباس را با دست بگیرید و چند ثانیه ای دست تان را محکم مشت کنید. اگر پارچه شکل کاغذ مچاله شده پیدا کرد، این مسأله نشان می دهد که در فراوری آن از یک ماده اضافی استفاده شده تا شکل پارچه حفظ گردد. چنین لباس هایی بعد از اولین شستشو ظاهری کهنه و بدشکل پیدا می نمایند.

2. درز های لباس را بکشید تا فاصله بین ان ها تعیین گردد

لباس های با کیفیت دوخت فشرده و متراکمی دارند و درز های آن ها فاصله دار نیستند. درز های لباس مورد نظر را به آرامی بکشید. اگر درز ها فاصله دار باشند، یعنی آن لباس بی کیفیت است.

3. زیپ ها نباید پلاستیکی و باز باشند

هنگام خرید لباس ها و اکسسوری ها دقت داشته باشید که زیپ های آن ها فلزی باشد، چون کیفیت بالاتر و دوام بیشتری دارند. زیپ های باز پلاستیکی اغلب خراب می گردد و این یکی از نشانه های پایین بودن کیفیت در بیشتر وسایل است.

4. لبه دوزی لباس باید به اندازه کافی پهن باشد

لبه دوزی شلوار ها و دامن ها باید تا 4 سانتیمتر پهنا داشته باشد. در خصوص بلوز ها و پیراهن ها هم اندازه آن می تواند تا حدود 2 سانتیمتر باشد. اگر لباس هیچ لبه دوزی ای نداشته باشد یا دوخت های لبه دوزی آن ساده باشد، این نشانه کیفیت پایین لباس است.

5. پارچه را بکشید

جنس باکیفیت همواره شکلش را حفظ می نماید. یک قسمت کشی لباس را با دست بکشید و بعد آن را رها کنید. اگر پارچه شکلش را از دست بدهد، یعنی پارچه نامرغوب و کم کیفیت است.

6. دو طرف زیپ باید هم اندازه باشند

دو طرف زیپ های پیراهن های زنانه، دامن ها و هر نوع دیگری از لباس باید هم اندازه، هم سطح و هم رنگ باشد.

7. به لیبل لباس دقت کنید

پارچه های الیاف طبیعی مثل نخ، ابریشم و پشم استحکام دارند و با دوام تر از پارچه های الیاف مصنوعی هستند. با این حال، پارچه صد در صد نخ هم می تواند بعد از شسشتو فوراً آب برود. به همین دلیل بهتر است لباس هایی را انتخاب کنید که در آن ها 5 تا 30 درصد الیاف مصنوعی (ویسکوز، پلی استر، نایلون و غیره) هم وجود داشته باشد. چنین لباس هایی گشاد نمی شوند و دوام بیشتری دارند.

8. طرح پارچه و نخ دوخت ها باید همرنگ باشد

طرح پارچه و رنگ نخ دوخت ها را چک کنید. اگر همه قسمت های طرح پارچه یکجور نیستند و نخ دوخت ها رنگ های متفاوتی دارند، این نشانه واضحی است که آن لباس یا وسیله با عجله فراوری شده و برای فراوری نماینده آن کمیت اهمیت داشته نه کیفیت.

9. دکمه ها و جادکمه ها را چک کنید

فراوری نماینده هایی که اجناس تقلبی یا کم کیفیت فراوری می نمایند، اغلب به جزئیات توجهی ندارند. به همین دلیل باید دکمه ها و جادکمه ها را قبل از خرید به خوبی آنالیز کنید. دقت داشته باشید که دکمه ها محکم و هیچ نخی از آن ها بیرون نزده باشد. جادکمه ها هم باید دوخت تمیزی داشته و دو طرف آن ها به یک اندازه برش خورده باشد.

10. به رنگ قسمت های چین خورده و تا شده دقت کنید

اگر رنگ دسته ها، بند ها یا یراق ها رفته یا روی قسمت های چین و تا خورده ردی به جامانده، این نشانه دهنده کیفیت پایین آن جنس است. همچنین اگر رنگ قسمتی از وسیله روشن تر یا تیره تر از بقیه قسمت های آن باشد یعنی با جنس بی کیفیتی رو به رو هستید. رنگ چنین اجناسی بعد از چند بار استفاده یا شستشو از بین می رود.

منبع: brightside

منبع: برترین ها
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 578

به "در هنگام خرید چگونه کیفیت لباس را بسنجیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هنگام خرید چگونه کیفیت لباس را بسنجیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید