کشف کهن ترین فسیل باستانی تریزینوسور با یاری هوش مصنوعی

به گزارش تور کانادا، یک فسیل باستانی از گونه تریزینوسور در بریتانیا کشف شده که به گفته باستان شناسان، قدیمی ترین فسیل در نوع خود است.

کشف کهن ترین فسیل باستانی تریزینوسور با یاری هوش مصنوعی

به گزارش ایسنا، با آنالیز دندان های اسرارآمیز یک گونه فسیل شده، از مدل های یادگیری ماشینی برای شناسایی این قدیمی ترین فسیل دایناسوری از گونه تریزینوسور تا به امروز که در بریتانیا کشف شده، استفاده شده است. بدین ترتیب برای اولین بار، تریزینوسورها از فسیل های کشف شده در بریتانیا به لطف بقایای دندانی آنها که در آکسفوردشایر، گلاسترشایر و دورسِت کشف شده بودند، شناسایی شدند.

بنا بر اعلام موزه تاریخ طبیعی بریتانیا، پژوهشگران این موزه و کالج بیربک(Birkbeck) مدل های کامپیوتری را برای تشخیص دندان های اسرارآمیز با استفاده از تکنیک های پیشرفته یادگیری ماشینی آموزش دادند که منشأ بعضی از اعضای این گروه را حدود 30 میلیون سال به عقب راند.

سایمون ویلز دانشجوی دکترا در موزه تاریخ طبیعی که این پژوهش را رهبری کرد، می گوید: پژوهش های قبلی نشان می داد که دست قاپان(مانی رپتورها) در ژوراسیک میانی وجود داشتند، اما شواهد فسیلی مورد مناقشه بود. این پژوهش همراه با فسیل های یافت شده در جاهای دیگر نشان می دهد که این گروه قبلاً در این زمان به توزیع دنیای دست یافته اند.

وی اضافه نمود: دندان هایی که ما آنالیز کردیم، شامل مواردی است که در حال حاضر تنها فسیل های ترودونتیدس و تریزینوسور هستند که در بریتانیا ثبت شده اند و قدیمی ترین شواهد این دایناسورها در سراسر دنیا هستند.

تریزینوسور یک دایناسور گیاه خوار قابل توجه از اواخر دوره کرتاسه با استخوان های پنجه بلندش است که شبیه تیغه های قیچی بوده است. این گونه ماقبل تاریخ به علت ظاهر متمایزش در جدیدترین فیلم دنیای ژوراسیک نیز گنجانده شده است.

در حالی که پژوهش های قبلی سعی در طبقه بندی دندان های کشف شده با استفاده از چندین تکنیک آماری داشته اند، اما چندان پیروز نبوده اند. بنابراین نویسندگان مطالعه کنونی پس از اثبات اینکه مدل های یادگیری ماشینی می توانند دندان های متعلق به گونه های شناخته شده را با دقت بالا تشخیص دهند، کوشش کردند این نمونه ها را رمزگشایی نمایند.

سایمون می گوید: استفاده از یادگیری ماشینی در دیرینه شناسی مهره داران هنوز در مراحل ابتدایی است، اگرچه استفاده از آن در حال رشد است.

وی اضافه نمود: اِشکال اصلی احتیاج به مجموعه داده های آموزشی جامع برای مدل های هوش مصنوعی است. در مطالعه ما خوشبختانه مجموعه داده نسبتاً بزرگی از مقدار گیری های دندان دایناسورها موجود است که می توانیم برای آموزش مدلها از آنها استفاده کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 28 فروردین 1402 بروزرسانی: 28 فروردین 1402 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1745

به "کشف کهن ترین فسیل باستانی تریزینوسور با یاری هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف کهن ترین فسیل باستانی تریزینوسور با یاری هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید