کهیر مزمن؛ علائم و درمان

به گزارش تور کانادا، ضایعات پوستی قرمز بدون تمایل برای بروز در بخش خاصی از بدن نشانه معین کهیر است. از سوی دیگر، تغییر در مکان های ظهور و اندازه های مختلف کهیر مشاهده می شود.

کهیر مزمن؛ علائم و درمان

اگر کهیر مزمن شامل التهاب شدید باشد، پزشک ممکن است کورتیکواستروئید ها و دارو های ضد التهاب را تجویز کند.

کهیر مزمن بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارد و این شرایطی شایع تر از آن چیزی است که تصور می شود. کارشناسان تخمین می زنند که یک درصد جمعیت جهان به آن مبتلا باشند. کهیر مزمن بین زنان در بازه سنی 30 تا 50 سال بیشتر شایع است.

کهیر به ظاهر شدن برآمدگی های قرمز روی پوست که به طور معمول با خارش شدید همراه است، گفته می شود. کهیر ها دارای اندازه های مختلفی هستند و می توانند به طور ناگهانی شکل گرفته و ناپدید شده و هر بار در مکان متفاوتی ظاهر شوند.

از نظر بالینی، برای تشخیص کهیر مزمن بیمار باید برای بیش از شش هفته در یک سال از این شرایط رنج ببرد، حتی با در نظر دریافت زمان هایی در این میان که ضایعات پوستی فروکش می کند.

منشا دقیق این شرایط ناشناخته است، اما متخصصان تشخیص داده اند که درمان با کنترل واکنش آلرژیک مرتبط است. به طور معمول، دارو های آنتی هیستامین و تغییرات غذایی برای تحقق این هدف در نظر گرفته می شوند.

علائم کهیر مزمن

ضایعات پوستی قرمز بدون تمایل برای بروز در بخش خاصی از بدن نشانه مشخص کهیر است. از سوی دیگر، تغییر در مکان های ظهور و اندازه های مختلف کهیر مشاهده می شود.

از جمله علائمی که برای تشخیص بالینی کهیر مزمن در نظر گرفته می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کهیر های قرمز روی هر قسمت از بدن

- اشکال متغییر کهیر ها در اندازه های مختلف با الگوی ظاهر و ناپدید شدن

- تورم در برخی قسمت های پوست همراه با ظاهر شدن کهیر ها

- ظاهر شدن کهیر های مرتبط با محرک ها مانند استرس یا قرار دریافت در معرض گرما

- خارش شدید

کهیر مزمن و کیفیت زندگی

مطالعه ای در بیمارستان سنت توماس در انگلیس نشان داد که کهیر مزمن بر زندگی اجتماعی بیش از نیمی از بیمارانی که از این شرایط رنج می برند، تاثیر می گذارد. افزون بر این، بیش از نیمی از این افراد احساس می کنند که مشکل زیبایی شناسی آثار منفی بر زندگی جنسی آن ها می گذارد.

این در شرایطی است که کهیر مزمن می تواند بر زندگی کاری افراد نیز تاثیر گذاشته و موجب غیبت آن ها از محل کار خود شود.

حلقه اجتماعی نزدیک افرادی که به کهیر مزمن مبتلا هستند، نقش بسیار مهمی ایفا می کند. این افراد نباید با اظهارنظر هایی که اعتماد به نفس آن ها را تخریب می کند، روبرو شوند. افزایش اظهارنظر های منفی می تواند احتمال پایبندی به درمان را نیز کاهش دهد.

موقعیت های استرس زا می تواند شرایط کهیر مزمن را بدتر کند. حتی اقدامی مانند خاراندن کهیر به واسطه اضطراب می تواند به ضایعه پوستی که بعدا عفونت می کند، منجر شود.

درمان دارویی

یکی از پایه های درمان کهیر مزمن تجویز دارو های ضد آلرژی است. در میان آنها، آنتی هیستامین ها یکی از رایج ترین موارد هستند.

بین آنتی هیستامین هایی که موجب خواب آلودگی می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- هیدروکسی زین

- دوکسپین

- دیفن هیدرامین

بین آنتی هیستامین هایی با عوارض جانبی کمتر شاید شناخته شده ترین مورد لوراتادین باشد که در گروه فکسوفنادین و سیتریزین واقع شده است.

اگر کهیر مزمن شامل التهاب شدید باشد، پزشک ممکن است کورتیکواستروئید ها و دارو های ضد التهاب را تجویز کند. آن ها به واسطه عوارض جانبی خود دارو هایی با استفاده محدود و برای مقاصد خاص هستند. توصیه شده ترین نمونه در این زمینه به طور معمول پردنیزون است.

درمان های غیر دارویی

افزون بر داروها، اقدامات بهداشتی-غذایی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به کهیر مزمن اهمیت دارد. این اقدامات برای مقابله با علائم بلند مدت در نظر گرفته می شوند.

از جمله اقدامات غیر دارویی برای مقابله با کهیر مزمن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- پرهیز از صابون هایی که طبیعی نیستند و می توانند موجب تحریک پوست شوند

- استفاده از کرم های مرطوب کننده برای آبرسانی به پوست

- استفاده از لباس های راحت برای پرهیز از مالش پارچه روی پوست

- استفاده از کرم های ضد آفتاب هنگام حضور در فضای آزاد حتی در روز هایی که آفتابی به نظر نمی رسند

- پرهیز از محرک های شناسایی شده

منبع: فرادید
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 871

به "کهیر مزمن؛ علائم و درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کهیر مزمن؛ علائم و درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید