اگر ناخن می کارید این بیماری در کمین شماست ، معضلات یک لاین پرطرفدار ؛ در این مراکز ناخن نکارید

به گزارش تور کانادا، دکترای تخصصی قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از عفونت های ناخن مربوط به عفونت های قارچی است،گفت: این عفونت ها به وسیله هر دو گروه قارچ های مخمری و کپکی ایجاد می شوند.

اگر ناخن می کارید این بیماری در کمین شماست ، معضلات یک لاین پرطرفدار ؛ در این مراکز ناخن نکارید

به گزارش خبرنگاران، انصاری،دکترای تخصصی قارچ شناسی و فلوشیپ آزمایشگاه بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه یکی از دسته های مهم ایجاد نماینده بیماری های عفونی قارچ ها هستند، اظهار کرد: قارچ ها به صورت میکروسکوپی در محیط و یا در سطح بدن وجود دارند.

دکترای تخصصی قارچ شناسی و فلوشیپ آزمایشگاه بالینی دانشگاه، گفت: علل فیزیولوژیک یا بیماری های ژنتیکی یا عفونی می تواند منجر به تغییر رنگ و یا شکل ناخن ها گردد ولی بین 30 تا 50 درصد تغییر شکل ناخن دست و پا به علت ابتلا به عفونت قارچی است که این موارد در افرادی که ناخن کاشت دارند به مراتب بیشتر دیده می گردد.

وی اضافه نمود: از لحاظ ساختاری و بیماری زایی قارچ ها به دو گروه تک سلولی یا مخمرها و پرسلولی یا کپکی تقسیم می شوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه بخش عمده ای از عفونت ها و ناهنجاری ناخن ها مربوط به عفونت های قارچی است، گفت: این عفونت ها به وسیله هر دو گروه قارچ های مخمری و کپکی ایجاد می گردد که معمولا این عفونت های قارچی ناخن های دست و پا را درگیر می نماید.

انصاری با اشاره به اینکه اندازه درگیری با عفونت های قارچی در ناخن های پا در مقایسه با دست به مراتب بیشتر است، گفت: شیوع بیماری های ناخن که به وسیله قارچ های کپکی ایجاد می گردد نیز از مخمرها بیشتر است.

همه معضلات این لاین پرطرفدار

این متخصص قارچ شناسی دانشگاه به علاقه روز افزون نسبت به زیبایی ناخن ها در جامعه اشاره نمود و ادامه داد: توصیه اکید این است که حتما برای دریافت خدمات زیبایی ناخن به مراکز معتبری که مسایل بهداشتی را رعایت می نمایند مراجعه کنید.

وی هشدار داد: افرادی که ناخن می کارند نباید این مواد را بیش از سه ماه روی دست یا پای خود داشته باشند و بین هر دوره کاشت ناخن بین یک تا دوماه زمان تنفس برای ناخن را در نظر داشته باشند.

انصاری به علامت های ایجاد قارچ ناخن اشاره نمود و ادامه داد: عفونت های قارچی ناخن با توجه به عوامل ایجاد نماینده می تواند متفاوت باشد. علاوه بر تغییر رنگ، شکل و بدبویی ناخن ها که از بارزترین نشانه های ابتلا به این عفونت هاست، ممکن است بافت اطراف ناخن هم درگیر این عفونت ها گردد، تا جایی که منجر به قرمزی، تورم و دردناکی بافت اطراف گردد.

به گفته متخصص قارچ شناسی دانشگاه، برخلاف قارچ های مخمری قارچ های رشته ای هم از شایع ترین عوامل بیماری قارچی ناخن هستند، این قارچ ها بیشتر ناخن های پا را درگیر می نمایند و دردناک هم نیستند. بد شکلی، ضخیم شدن یا شنمایندگی ناخن ها از نشانه های این عفونت است.

وی با بیان اینکه عفونت های قارچی ناخن هم در افراد سالم و هم در افرادی که بیماری زمینه ای دارند ایجاد می گردد مطرح کرد: در افراد سالم بدون بیماری زمینه ای رطوبت زیاد، رعایت نکردن بهداشت، ضربه و یا تروما می تواند باعث ایجاد قارچ گردد.

انصاری ادامه داد: افرادی که مبتلا به بیماری های زمینه ای مثل انواع سرطان ها، دیابت و یا دچار مشکلاتی در سیستم ایمنی هستند و یا حتی سالمندان مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستند.

دکترای تخصصی قارچ شناسی دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا قارچ ها مسری هستند؟ گفت: با توجه به این که عوامل ایجاد نماینده بسیاری از عفونت های قارچی ناخن ها هم فرق دارد، بعضی عفونت های قارچی قابلیت سرایت دارند و زمانی که فردی را آلوده می نمایند توانایی زنده ماندن تا بیش از یکسال را هم دارند بنابر این ضایعات ناخن و یا پوست آلوده این افراد اگر در محیط باشد می تواند سایرین را به عفونت قارچی مبتلا کند.

وی با اشاره به اینکه درمان عفونت های قارچی ناخن طولانی مدت و پیچیده است تاکید نمود: شانس بیشتر با کسانی است که درمان را زودتر و به موقع پیگیری می نمایند.

انصاری در ادامه گفت: درمان قطعی باید به وسیله پزشک متخصص انجام گردد و اقداماتی که به صورت فردی مثل ضدعفونی کردن، خشک، کوتاه کردن و تمیز نگه داشتن انجام می گردد، صرفا پیشگیرانه است.

عضو هیأت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه عفونت های قارچی ناخن ها به کندی رشد می نماید ادامه داد: بافت ناخن معمولا به درمان داروهای ضد قارچی سخت پاسخ می دهد؛ بنابراین باید به محض مشاهده در تغییر شکل، رنگ، دردناک شدن، بوی بد و ضخامت ناخن ها برای درمان اقدام کرد.

وی با تاکید بر اینکه کراتین موجود در ناخن منبع اصلی تغذیه قارچ هاست، مصرف مکمل های دارویی را برای پیشگیری از روند کاهشی قارچ ها بی اثر مطرح کرد.

انصاری ادامه داد: افرادی که مدام با آب سروکار دارند باید توجه داشته باشند که مدام ناخن هایشان خیس نباشد و مرتبا دست و ناخن خود را خشک و تمیز نمایند. بعلاوه اگر برای کاشت ناخن به سالن های زیبایی مراجعه می کنید مراکزی را انتخاب کنید که نسبت به رعایت اصول بهداشتی این مراکز مطمئن هستید.

دکترای تخصصی قارچ شناسی دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه معمولا عامل ایجاد قارچ در ناخن پا بسته بودن کفش، تنگ بودن و یا ضربه هایی است که در ناخن ها خصوصا در ناخن بزرگ پا ایجاد می گردد، ادامه داد: رطوبت و فشاری که کفش به پا وارد می نماید محیط را برای رشد قارچ فراهم می نماید.

وی با بیان اینکه اگر درمان عفونت های قارچی جدی گرفته نگردد، این عفونت ادامه دار و منجر به جدا شدن ناخن می گردد، اضافه نمود: ناخن تازه که در مبتلایان به عفونت قارچی رشد می نماید، همچنان عفونی است و حتما باید درمان های ضد قارچ برای آن انجام گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه نسبت به استفاده خودسرانه داروهای ضدقارچ هشدار داد و اضافه نمود: ناخن های پا به این علت که رشد کندتری دارند، درمان طولانی تری(بین سه تا شش ماه) احتیاج دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1402 بروزرسانی: 10 مرداد 1402 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1788

به "اگر ناخن می کارید این بیماری در کمین شماست ، معضلات یک لاین پرطرفدار ؛ در این مراکز ناخن نکارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر ناخن می کارید این بیماری در کمین شماست ، معضلات یک لاین پرطرفدار ؛ در این مراکز ناخن نکارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید