برج طغرل کج نشده است؟ ، مقصر کدام است؛ مترو یا خالی شدن منابع آب زیر زمینی؟

به گزارش تور کانادا، رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت که برج طغرل کج نشده است، اما سازمان میراث فرهنگی باید با استفاده از دستگاه های مخصوص، نظر نهایی خود را در این مورد اعلام کند.

برج طغرل کج نشده است؟ ، مقصر کدام است؛ مترو یا خالی شدن منابع آب زیر زمینی؟

حسن خلیل آبادی صبح امروز پیش از شروع جلسه شورای شهر تهران با حضور در جمع تور کانادا در مورد شایعاتی مبنی بر تعطیل شدن برج طغرل در شهر ری، گفت: برج طغرل کج نشده و همان طور که بوده، مانده است.

وی با بیان این که چندی پیش سازمان میراث فرهنگی در نامه ای مطرح نمود که برج طغرل کج شده است، اظهار کرد: البته معتقدیم که باید سازمان میراث فرهنگی با استفاده از دستگاه های مخصوص سریعا آنالیز های لازم را انجام دهد، اما به نظرم این برج کج نشده است.

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران با بیان این که بعضی ها عنوان نموده اند که چون چشمه علی خشک شده، شاهد کج شدن برج طغرل هستیم، اما آب که به چشمه علی برگشته است، گفت: با این حال از میراث فرهنگی می خواهیم که نظر قطعی خود را در این خصوص ارائه کند.

به گزارش شهرنوشت، رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران همچنین در جریان صد و نود و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در مورد کج شدن برج تاریخی طغرل به شهردار تهران تذکر داد و گفت: برج طغرل سازه ای با ویژگی های منحصر به فرد از دوران سلجوقیان و با قدمت هزار ساله است که انتشار اخباری مبنی بر کج شدن آن نگرانی هایی را بین شهروندان و علاقه مندان به میراث فرهنگی ایجاد نموده است .

وی با اشاره به ساخت مجموعه رازی در کنار این برج، عبور تونل مترو و کاهش سطح آب های زیرزمینی و نشست های متعدد در منطقه، مطرح نمود: ضرورت دارد شهرداری تهران و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به اعزام تیم مشترک مهندسی مجهز به دستگاه های دقیق اندازه گیری این سازه و انجام آنالیز های میدانی اطراف برج طغرل اقدام نمایند.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر اضافه نمود: این اقدامات باید در اسرع وقت و پیش از روی دادن حادثه صورت گیرد و نتیجه امر به اطلاع مسئولان و عموم برسد تا نگرانی ها سرانجام یابد.

این در حالی است که چندی قبل روزنامه شهروند در گزارشی از کج شدن این برج خبر داده بود. در این گزارش آمده بود: برج طغرل، بازمانده دوران سلجوقیان که روزگاری دور از حمله مغول ها در امان ماند، در چند سال گذشته بارها حریمش شکسته یا تهدید شد. یک بار با مجتمع فرهنگی در نزدیکی اش، یک بار با کارگاه مترو و انفجار و حفاری و بار دیگر با نشست زمین در دشت جنوبی تهران. این بار هم تصاویر تازه ای، این بنای آجری را کج نشان می دهد، انگار که خمیده شده و فرونشسته است. مسئولان میراث فرهنگی می گویند به زودی کارشناسان را راهی این برج خواهند کرد و در صورت اطمینان از خطر، عملیات اضطراری شان شروع خواهد شد.

احمد ابوحمزه، ری شناسی است که از 25 سال پیش روی برج طغرل مطالعه نموده و اکنون در حال نوشتن کتابی درباره این بناست. او درباره احتمالات مختلفی که می تواند استقامت برج را تحت تأثیر قرار دهد و آن را مثل عکسی که تازه منتشر شده، کج کند، می گوید: از هر طرف فشارهایی به برج وارد می گردد. یکی از این عوامل متروی در حال ساخت، حفاری های اطراف آن و انفجارها بیخ گوش برج است و دیگری ساخت و ساز فرهنگسرای رازی در کنار برج. از طرف دیگر خالی شدن آب های زیرزمینی این منطقه هم می تواند نشست زمین را به دنبال داشته باشد.

به گفته او در 100 متری و 200 متری برج در بعضی نقاط، گودال هایی ایجاد شده و خاک نشست نموده است. این نشست ها و خالی شدن منابع آب زیرزمینی به این برج ضربه می زند.

تهدید برج هزارساله ری با ساخت وساز مترو در حالی است که یک سال پیش چشمه علی (چشمه سورن) ری هم به دلیل حفاری های مترو از جوش وخروش افتاد. با این که چند هفته پیش خبر آمد که آب به چشمه بازگشته اما هنوز جوشش آن شبیه گذشته نیست. ابوحمزه که دکترای تاریخ دارد، می گوید لازم است میراث فرهنگی این موضوع را پیگیری کند تا آب مانند گذشته در چشمه علی به جریان بیفتد.

به گفته او حفاری های مترو به برج فشار می آورد و تهدیدش می نماید و اگر این برج فروبریزد مثل این است که هویت این سرزمین فروبریزد؛ تمام سابقه و تاریخ و فرهنگ آن.

این ری شناس در طول سال های گذشته، نظرهای متفاوتی درباره برج طغرل داده است. نخستین بار او بود که درباره کاربری این برج به عنوان ساعت آفتابی صحبت کرد. با شعف از برج طغرل می گوید؛ از 24 پرک (ضلع) آن، از ضلع ششم آن که رو به قبله است، از این که 20 مترونیم از زمین ارتفاع دارد و هفت متر در درون زمین. بعد از گنبد قابوس، که بزرگ ترین گنبد آجری دنیاست، برج طغرل در پله بعدی است؛ چه از لحاظ قدمت و چه از لحاظ آجری بودن و چه ارتفاع. او می گوید میراث فرهنگی امکانات اندازه گیری و آنالیز وضع برج طغرل را در اختیار دارد و این کاری است که چند وقت یک بار انجام می دهد: آنها می توانند زوایا را اندازه گیری نمایند و به طور تخصصی ببینند که آیا در حال کج شدن است یا نه. می توانند اندازه گیری های گذشته را مقایسه نمایند و به نتیجه برسند و اگر حتی به اندازه یک سانت تغییری در برج به وجود آمده، بفهمند و به همه اطلاع بدهند.

منبع: چمدان
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 303

به "برج طغرل کج نشده است؟ ، مقصر کدام است؛ مترو یا خالی شدن منابع آب زیر زمینی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برج طغرل کج نشده است؟ ، مقصر کدام است؛ مترو یا خالی شدن منابع آب زیر زمینی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید