برگزاری نشست هماهنگی آیین سنتی جل جلانی در روستای طامه نظنز

به گزارش تور کانادا، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نطنز در شمال اصفهان از برگزاری جلسه هماهنگی آیین سنتی جل جلانی روستای طامه این شهرستان در محل این روستا اطلاع داد.

برگزاری نشست هماهنگی آیین سنتی جل جلانی در روستای طامه نظنز

حسین یزدانمهر با اعلام این خبر اضافه نمود: روز دوشنبه 16 دی جلسه هماهنگی برگزاری این آیین سنتی با حضور بخشدار بخش مرکزی، مسئولین اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسئولین جهاد کشاورزی، اعضای شورای اسلامی، دهیاری روستا و جمعی از دوستداران میراث فرهنگی شهرستان در محل این روستا برگزار گردید.

یزدانمهر گفت: با توجه به اینکه این آیین سنتی در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است، توافق شد با برنامه ریزی های اجرا شده، سال جاری این آیین سنتی به صورت ویژه و با حضور مسئولین استان برگزار گردد

او اضافه نمود: در این آیین که هر سال در شب هاى هیجدهم تا بیستم دى ماه برگزار می گردد، رسم است جوانان روستا در دسته هاى مختلف جمع مى شوند و هر دسته در یکى از بلندى هاى روستا، بوته و خار و هیزم ها را که از پیش جمع نموده اند ، آتش مى زنند، به طورى که شعله هاى آتش سراسر آبادى را روش کند، آنها معتقدند روشنائى اگر به درخت ها برسد، در آن سال میوه و سردرختى بیشتر مى گردد و آفات از بین مى رود.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نطنز اظهار کرد: بعضی از مردم به نیت آنکه درختان میوه بیشتری بدهند به قبرستان رفته و سنگ های کوچک و بزرگ جمع می نمایند و به شاخه درختان می آویزند. همچنین در مراسم آتش افروزى بعد از خاموش شدن آتش ها و تاریکى، مجددا به روستا برمى گردند و به یک نفر سبد بزرگى مى دهند و به صورت گروهى به در خانه ها رفته و اشعاری را می خوانند و صاحب خانه نیز تنقلاتی که از محصولات خود روستا می باشد را به آنها میدهد و در انتها مراسم این هدایا و تنقلات بین افراد حاضر در مراسم پخش می گردد.

این آیین در فهرست آثار ناملموس کشور به شماره 1201 به ثبت رسیده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 149

به "برگزاری نشست هماهنگی آیین سنتی جل جلانی در روستای طامه نظنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نشست هماهنگی آیین سنتی جل جلانی در روستای طامه نظنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید