تاثیر آلودگی کارخانه ها بر افزایش ریسک آلزایمر

به گزارش تور کانادا، مطالعه جدید نشان می دهد آلودگی ناشی از اتومبیل ها، کارخانه ها، نیروگاه ها و آتش سوزی جنگل ها همانند سیگارکشیدن و دیابت از فاکتورهای پرخطر ابتلا به آلزایمر هستند.

تاثیر آلودگی کارخانه ها بر افزایش ریسک آلزایمر

به گزارش شهر، یک مطالعه جدید نشان داده است که در میان افراد مسن دارای اختلال شناختی، هر چه آلودگی هوا در محل سکونت شأن بیشتر باشد، احتمال تشکیل پلاک های آمیلوئید- مشخصه اصلی بیماری آلزایمر- بیشتر است.

محققان اسکن PET بیش از 18000 سالمند را با میانگین سنی 75 سال، بررسی کردند. شرکت کنندگان مبتلا به زوال عقل یا اختلال شناختی خفیف بودند. محققان دریافتند افراد ساکن در مناطق دارای بیشترین آلودگی در مقایسه با مناطق با آلودگی کمتر، 10 درصد بیشتر دارای پلاک های آمیلوئید در مغزشان بودند.

گیل رابینوویچی، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: نتایج مطالعه ما نشان می دهد آلودگی هوا فاکتور پرخطر بیماری آلزایمر و زوال عقل است.

به گفته محققان، قرارگیری روزانه در معرض ذرات PM2.5، حتی در میزانی که نرمال تلقی می شود، می تواند در بروز واکنش التهابی مزمن نقش داشته باشد. به مرور زملن این شرایط بر سلامت مغز تاثیر گذاشته و باعث تجمع پلاک های آمیلوئید می شود.

به گزارش شهر و به نقل از ایسنا، محققان معتقدند آلودگی هوا باید در فهرست فاکتورهای پرخطر ابتلا به آلزایمر قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 859

به "تاثیر آلودگی کارخانه ها بر افزایش ریسک آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر آلودگی کارخانه ها بر افزایش ریسک آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید