تصفیه فوری آب شرب به یاری قرص های هیدروژل

به گزارش تور کانادا، محققان توانسته اند با فراوری قرص هیدروژل، هزینه و انرژی کمتری برای تصفیه یک لیتر آب رودخانه صرف نمایند.

تصفیه فوری آب شرب به یاری قرص های هیدروژل

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی خبرنگاران، به نقل از phys.org، بر اساس برآورد های اجرا شده، تقریباً یک سوم جمعیت دنیا به آب آشامیدنی تمیز دسترسی ندارند و تنها نیمی از مردم می توانند تا سال 2025 در منطقه ها دارای آب آشامیدنی تمیز زندگی نمایند؛ بنابراین ضروری است تا برای نجات و بهبود زندگی افراد در آینده راه حلی برای برطرف این مشکل ارائه گردد.

دانشمندان و مهندسان دانشگاه تگزاس در آستن، پیروز به ساخت یک قرص هیدروژل شده اند که به سرعت آب آلوده را تصفیه می نماید. یک عدد از این قرص می تواند در کمتر از یک ساعت، یک لیتر آب رودخانه را ضدعفونی نموده و آن را برای نوشیدن مناسب کند.

گیهوا یو ، استادیار گروه مهندسی مکانیک واکر، دانشکده مهندسی Cockrell، معتقداست: با توجه به کارایی آسان و بعضی از ویژگی های بالقوه این هیدروژل ها می توان به جلوگیری از کاهش و جبران کمبود آب آشامیدنی در آینده یاری کرد.هرچند امروزه یکی از راه های تصفیه آب، جوشاندن است اما این کار ها نه تنها انرژی، زمان و کار زیادی را به همراه خواهد داشت بلکه انجام این کار برای بعضی افراد در بخش هایی از دنیا که به منابع لازم دسترسی ندارند امکان پذیر نخواهد بود. این درحالی است که یک قرص هیدروژل که به وسیله مهندسان دانشگاه تگزاس در آستن ساخته شده است می تواند یک لیتر آب رودخانه را طی یک ساعت یا کمتر از آن تصفیه کند.

استفاده از این روش علاوه بر این که به انرژی خاصی احتیاج ندارد و هیچ عوارضی را هم به همراه نخواهد داشت؛ به یاری این روش می توان تقطیر خورشیدی(استفاده از نور خورشید برای جدا کردن آب از آلودگی های مضر به وسیله بخار شدن) را با صرف زمان کمتری انجام داد.

سیستم های تقطیر خورشیدی اغلب با مسائل مربوط به رسوب زیستی، تجمع میکروارگانیسم ها روی تجهیزات که باعث خرابی آن ها می گردد روبرو می شوند؛ درحالی که با هیدروژل های باکتری کش می توان از بروز این اتفاق جلوگیری کرد.

کیث جانستون، پروفسور گروه مهندسی شیمی مک کتا که همکاری این پروژه را بر عهده داشت، می گوید: ایده استفاده از هیدروژل ها برای تصفیه آب به وسیله یک دانشجوی کارشناسی ارشد و به طور غیرمنتظره کشف شده است.

این تیم در کنار کوشش های متعدد برای تجاری سازی نمونه اولیه هیدروژل ها برای تصفیه آب، سعی بر فراوری انواع مختلفی از هیدروژل ها برای بهبود خنثی سازی عوامل بیماری زا و ویروس ها در آب دارند.

محققان براین باورند که هرچند افزایش مقیاس هیدروژل ها و فرآیند های سنتز آن ساده و بعلاوه مواد ساخت آن ها مقرون به صرفه است اما به راحتی شکل و مقدار هیدروژل ها قابل کنترل و انعطاف پذیر خواهند بود.

بیشتربخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 مهر 1400 بروزرسانی: 29 مهر 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1341

به "تصفیه فوری آب شرب به یاری قرص های هیدروژل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه فوری آب شرب به یاری قرص های هیدروژل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید