داستان نقش شیر قالی و خواستگاری از دختران قشقایی

به گزارش تور کانادا، خیلی از گردشگران خارجی، ایران را با قالیچه هایش می شناسند. فرش ایرانی در هر شهری که بافته شده باشد نوعی برند برای معرفی ایران محسوب می شود. به همین دلیل است که گردشگران خارجی هنگام سفرشان به کشور، حتی یک قالیچه کوچک به عنوان سوغات می برند. چون قالی و قالیچه برای خیلی ها در بازارهای جهانی شناخته شده است. حتما آن دسته از قالیچه ها، ارزش بیشتری دارند که یا داستانی پشت آن وجود داشته باشد یا با دستان قالیبافان بافته شده است.

داستان نقش شیر قالی و خواستگاری از دختران قشقایی

برخی از محققان در پژوهش های خود آورده اند که پزشکان روانکاو، قبل از جنگ جهانی دوم در اتریش از نقوش فرش های قشقاییان و داستان های آن برای آرامش دادن به بیمارانشان استفاده می کرده اند. درست یا غلط بودن این موضوع نشان می دهد که آوازه فرش قشقایی تا بیرون از مرزها رفته است.

میان همه فرش های بافته شده در ایران، هنر مردم عشایر در فرش بافی، زبانزد است چون از این داستان ها در میان نقش و نگارهای آن فراوان دیده می شود. یکی از این داستان ها درباره نقش شیر و ماجرای خواستگاری کردن از دختران قشقایی است. اما حالا چرا شیر؟

شیر به عنوان سمبل مرد شجاع

در میان نقوش به کار رفته در فرش های قشقایی، حیوانات و طبیعت دیده می شود؛ اما حیوانات به دلیل زندگی با عشایر نقش ویژه تری دارند و بین ایل قشقایی در کشور، مردم از نقش شیر در قالی های خود بیشتر استفاده می کنند. باورهای فردی در استفاده از این نقوش بی تأثیر نیست. به خصوص اینکه این قالیچه ها توسط دختران ایل بافته می شده است. بنابراین ذوق هنری دختران بر این فرش ها غالب است. تأثیر دریافت از نقش شیر به عنوان یک سمبل مهم را می توان با محیط زندگی آنها مرتبط دانست. این نقوش میان عشایر قشقایی که در منطقه فارس زندگی می کنند، بیشتر مشاهده می شود، چون در جنگل های فارس تعداد شیرهای بیشتری وجود داشته است. بنابراین داشتن گبه شیری به عنوان فرش، نشانه سخاوت آن افراد بوده است.

برخی می گویند چون شیر بین زنان عشایر، سمبل یک مرد شجاع بوده است، در نقوشی که توسط دختران روی فرش زده می شده نیز با همین مفهوم گره زده می شده است. به همین دلیل برای آن داستان ها ساخته شده است. داستان هایی که هنوز هم در میان اهالی فرش دوست، دست به دست می چرخد.

اما برخی هم این داستان ها را رد می کنند و می گویند در ایام قدیم ازدواج عشایری به دلخواه دختر نبوده است. وقتی می خواستند دختری را به عقد مردی درآورند، او باید برای خانه خود قالیچه ای می بافته است. شیر هم نماد شجاعت و دلیری همسر او بوده است. دختر تمام احساس خود را در این نقش پیاده می کرد. به عنوان مثال اگر دم شیر به طرف بالا بود، یعنی ازدواجش مورد رضایتش بوده است و اگر دم شیر به طرف پایین بود، یعنی از این ازدواج ناخرسند است.

نشانه ازدواج خوب یا بد

اما عده ای دیگر می گویند که وقتی می خواستند جواب دختر را به داماد بداهند، از نقش شیری که روی فرش بافته می شد، می فهمیدند. یعنی اگر دم شیر بالا بود، دختر رضایت می داد و اگر دم شیر پایین بود، دختر عدم رضایت خود را از این وصلت اعلام کرده است. منتها این روزها دیگر کسی این چنین جواب نمی گیرد. حتی برخی از عشایر می گویند که این طور نبوده است، چون در میان عشایر دختران، حرف اول و آخر را نمی زدند بلکه خانواده سرنوشت دختر را تعیین می کرده است. یعنی اگر دختر نقش دم شیر را به سمت پایین می بافته، به معنی بی احترامی به خانواده داماد محسوب می شده است.

بافتن یک قالی گاهی تا 6 ماه طول می کشیده است، چطور خانواده داماد می توانسته به اندازه 6 ماه منتظر جواب دختر بماند. آن هم در خانواده هایی که به صورت ایلیاتی کنار هم زندگی می کرده اند؟

همچنین اگر جواب دختر منفی بود، آیا می شد فرش شیری که دمش به سمت پایین است را در خانه نگه داشت و آیا باز هم خانواده داماد آن فرش را همیشه نزد خود نگه می داشته اند؟

عده ای بر این باورند که اگر چه نقش شیر با دم بالا یا پایین وجود دارد، اما این کاربرد را نداشته است. بلکه به این معنی است که دختر هنگام رفتن به خانه خود، رضایتش را از این ازدواج پس از مراسم عروسی با نقش شیر نشان می داده است و شادی حاصل از این ازدواج و پویایی آن با شیری که دمش به سمت بالاست، هویدا بود. اگر هم از این ازدواج ناخرسند بوده اند، اولین بافته آن زن در زندگی اش نشان می داد که دلش می خواسته اتفاق بهتری بیوفتد، اما این طور نشده است. بنابراین چهره شیر مغموم و دمش به سمت پایین است.

این روایت ها در میان طوایف مختلف قشقایی متفاوت است، اما هر چه بوده داستانی است که از آن سال های زیادی می گذرد و هنوز منبع موثقی برای آن نیست. شما فکر می کنید کدام داستان به واقعیت نزدیک تر است؟ آیا این قالی ها را از نزدیک دیده اید؟

منبع: گردشبان
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1023

به "داستان نقش شیر قالی و خواستگاری از دختران قشقایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان نقش شیر قالی و خواستگاری از دختران قشقایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید