دانشمند ایرانی قوی ترین واکسن کرونا را می سازد

به گزارش تور کانادا، واکسنی که تا به امروز هرگز نام آن را نشنیده ایم، توسط دانشمند ایرانی الاصل ساکن آمریکا به نام دکتر کیوان مجرد به تازگی آزمایش های انسانی خود را آغاز کرده که دانشمندان معتقدند می تواند با همه انواع کشنده و جهش یافته ویروس کووید-19 و حتی همه گیری های آینده نیز مبارزه کند.

دانشمند ایرانی قوی ترین واکسن کرونا را می سازد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ای بی سی نیوز، در حالی که بیش از 100 میلیون آمریکایی با دوزهای تولید شده توسط شرکت های دارویی مانند فایزر(Pfizer) و مدرنا(Moderna) در برابر کووید-19 واکسینه شده اند، یک گروه از دانشمندان در یک آزمایشگاه نظامی درست در حومه پایتخت آمریکا بی سر و صدا با دستکاری پروتئین ها و آزمایش روی میمون ها، در حال ابداع یک واکسن نوین برای مبارزه با کووید-19 و همه انواع دیگر از ویروس های خانواده کروناویروس هستند.

این واکسن حاصل تجربیات، دانش و زحمت این گروه به سرپرستی دکتر کیوان مجرد است که به تازگی اولین آزمایش انسانی خود را شروع کرده است.

دکتر کیوان مجرد که تلاش برای ساخت این واکسن را به عنوان مدیر بیماری های عفونی نوظهور در موسسه تحقیقات نظامی والتر رید(WRAIR) رهبری می کند، می گوید: ما می خواهیم در این نبرد پیروز شویم، اما همچنین می خواهیم در یک جنگ طولانی هم پیروز شویم.

هنگامی که ویروس کووید-19 در ژانویه سال 2020 توالی یابی شد، مجرد و تیمش به صورت شبانه روزی مشغول کار شدند و طی 6 ماه از دوازده نمونه اولیه به یک واکسن واحد رسیدند.

مجرد در دهه گذشته همچنین تلاش های ساخت واکسن برای ارتش آمریکا به منظور مبارزه با ابتلا به ویروس های ابولا و زیکا را بر عهده داشته است و محقق اصلی در مبارزه علیه ویروس مرس(MERS) بوده که یک بیماری ناشی از خانواده کروناویروس است.

اگرچه WRAIR قدیمی ترین موسسه تحقیقات زیست پزشکی در وزارت دفاع آمریکا است، اما شاخه بیماری های عفونی نوظهور هنوز جوان است.

مجرد می گوید: به رغم تلاش بی وقفه و سرعت ما در پیشبرد این واکسن، می دانستیم که اولین واکسنی نخواهد بود که برای عموم عرضه می شود. وی گفت: طراحی و سپس تولید این یکی کمی بیشتر طول می کشد.

تمرکز مجرد از همان ابتدا بر روی تهدیدات نسل بعدی بود، تهدیداتی که می توانند در غارهای ناشناخته میزبان خفاش ها رشد کنند و منتظر تماس و تکثیر در انسان ها باشند.

مجرد می گوید: حتی اگر ظرف یک سال پس از ظهور بیماری واکسن دریافت کنیم، صدها هزار نفر در ایالات متحده و چند میلیون نفر در سطح جهان قبل از اینکه واکسن در دسترس قرار بگیرد، جان خود را از دست داده اند. ما می خواهیم به جایی برسیم که واکسن از قبل وجود داشته باشد. قبل از اینکه نوع بعدی، ویروس بعدی، گونه های جهش یافته بعدی کروناویروس ها ظهور کنند.

سه واکسنی که تا به امروز مجاز به استفاده در ایالات متحده تشخیص داده شده اند، با دادن دستورالعمل های ژنتیکی به بدن برای ایجاد پروتئین سنبله ای که در سطح ویروس یافت می شود، کار می کنند. هنگامی که بدن این پروتئین را ایجاد می کند، سیستم ایمنی بدن هشدار داده و شروع به تشکیل آنتی بادی یا پادتن می کند. این یک روش ایمن برای تحریک پاسخ ایمنی مشابهی است که فرد پس از ابتلا به ویروس واقعی دارد.

واکسن WRAIR از هر دو مورد دادن دستورالعمل و ایجاد سنبله صرف نظر می کند و پروتئین سنبله ای را که قبلاً تشکیل شده است به همراه یک ترکیب کمکی تقویت کننده سیستم ایمنی مستقیما به بدن فرد وارد می کند و به سرعت پاسخ پادتن را در بدن فرد شروع می کند.

بر خلاف سایر واکسن های مبتنی بر پروتئین در حال آزمایش، واکسن WRAIR نانوذرات ویروسی را ارائه می دهد که هر کدام دارای یک آرایه ثابت از 24 پروتئین سنبله هستند که در دسته های کوچک سه تایی از یک پایه فریتین بیرون زده اند.

مجرد گفت: بسیاری از نظریه ها وجود دارد که نشان می دهد چرا چیزی که به این شکل ارائه می شود چنین واکنش ایمنی خوبی در پی دارد، اما از برخی جهات می توانید ببینید که شبیه به ویروس به نظر می رسد. بنابراین دارای برخی از خواص است که پاسخ ایمنی را به گونه ای آموزش می دهد که به شما یک پاسخ بسیار قوی و گسترده ارائه می دهد.

گفتنی است که نتایج آزمایش روی هزاران موش و ده ها میمون امیدوارکننده بوده است.

مجرد می گوید: ما فکر می کنیم واکسن ها احتمالاً در مقابل انواع جدید ویروس نیز محافظت ایجاد کنند، اما ممکن است در میزان محافظت شاهد کاهش باشیم. اما آنچه که ما تا به امروز در مورد واکسن خود در حیوانات دیده ایم، این است که از اثر محافظتی این واکسن در برابر انواع مختلف به هیچ وجه کاسته نمی شود و در برابر ویروس های خانواده کرونا مانند سارس-1 نیز موثر است. بنابراین آنچه اکنون توسعه داده ایم واکسنی است که همه خانواده کروناویروس را در بر می گیرد و ما در حال آزمایش همه چیز در این بین هستیم.

در صورت موفقیت واکسن WRAIR در آزمایش های بالینی، این واکسن می تواند در میان جمعیت ایالات متحده رایج شود و احتمالاً به عنوان تقویت کننده برای افرادی که از قبل واکسینه شده اند، عمل کند.

این واکسن بسیار پایدار است و به شرایط خاصی برای نگه داری، از جمله نگه داری در دمای انجماد نیاز ندارد.

مجرد گفت: این بدان معناست که شما می توانید آن را در یک خنک کننده حتی پشت یک موتورسیکلت نیز قرار دهید و این واکسن باز هم خوب کار کند.

اگرچه دانشمندان واکسن WRAIR با اطمینان از آن سخن می گویند، اما خودشان نیز می دانند که محصول آنها هنوز در انسان ثابت نشده است.

دکتر ویلیام شافنر استاد پزشکی پیشگیری و بیماری های عفونی در دانشگاه وندربیلت در نشویل گفت: آنها برخی از داده های بسیار اولیه را دارند که در آزمایشگاه نشان می دهد پاسخ ایمنی برانگیخته شده توسط این واکسن انواع مختلفی را پوشش می دهد. اینکه آیا این به معنای واقعی محافظت در برابر همه انواع ویروس کرونا را در افراد برمی انگیزد یا خیر هنوز باید مشخص شود. در کل این یک سفر طولانی است که ما در حال برداشتن اولین قدم ها هستیم.

روز سه شنبه گذشته یک سرهنگ بازنشسته ارتش پا پیش گذاشت تا اولین نفری باشد که مرحله اول آزمایش بالینی این واکسن را شروع می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1120

به "دانشمند ایرانی قوی ترین واکسن کرونا را می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمند ایرانی قوی ترین واکسن کرونا را می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید