دریاچه مور زرد؛ جاذبه ای دیدنی و بی همتا در یاسوج

به گزارش تور کانادا، دریاچه مورزرد یاسوج که در اصطلاح محلی برم (برکه) دلی بو گفته می گردد، در 135 کیلومتری شمال غرب یاسوج و در ارتفاع 2180 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این دریاچه 2 کیلومتر طول، 1 کیلومتر عرض و بین 7 تا 14 متر عمق دارد. آب این دریاچه از چشمه ها و روان آب های سطحی تأمین می گردد. در این دریاچه ماهی به ویژه ماهی کپور معمولی، قورباغه، مارآبی، مارماهی، لاک پشت و خرچنگ زندگی می نمایند. پرندگان آبی همانند مرغ ماهی خوار، اردک و غاز نیز در اطراف این دریاچه دیده شده اند.

دریاچه مور زرد؛ جاذبه ای دیدنی و بی همتا در یاسوج

آشنایی با دریاچه مور زرد یاسوج

کهگیلویه و بویراحمد، استانی که در غرب ایران واقع است دارای جاذبه های طبیعی بی شماری است و دریاچه مورزرد کهگیلویه یکی از این جاذبه ها است. دریاچه مورزرد در بخش زیلای شهرستان مارگون قرار گرفته است. این دریاچه زیبا در شمال غرب یاسوج واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا 2180 متر است. دریاچه مورزرد را برم (برکه) دلی بو نیز می نامند. برم به معنای برکه است و اما معنای دلی بو چندان تعیین نیست.

طول دریاچه مورزرد 2 کیلومتر، عرض آن 1 کیلومتر و عمق آن بین 7 تا 14 متر است. آب دریاچه از چشمه های کارستی و روان آب های سطحی تأمین می گردد که آب این چشمه نیز از ازتفاعات تنگ سیب و کوه های داربری سرچشمه می گیرد.

در دریاچه مورزرد انواع مختلف جانوران آبی وجود دارند. ماهی کپور، قورباغه ،مار آبی، مارماهی، لاک پشت و خرچنگ از جمله این جانوران هستند. البته در این دریاچه پرندگان دریایی نیز همچون مرغ ماهی خوار، اردک و غاز نیز وجود دارند.

مورزرد دارای دریاچه های سه گانه ای است. با سفر به این منطقه می توانید در اطراف هر سه دریاچه گشتی بزنید و از زیبایی های آنها بهره مند شوید. هر دریاچه سه کیلومتر با دیگری فاصله دارد بنابراین تماشا هر سه آنها زمان زیادی از شما نمی گیرد. یکی از دریاچه ها از باقی آنها بزرگتر است.

دریاچه هیر در بخش غربی دریاچه مورزرد قرار گرفته و تقریبا مشابه با دریاچه مورزرد است. زیبایی دریاچه مورزرد کهگیلویه را گل های زیبا و درختان سربه فلک کشیده اطراف آن دوچندان نموده است. گل های زرد، درختان کوهی و کشتزارهای سبز برای شما تصویری خاطره انگیز و آرامش بخش می سازد. می توانید در دریاچه مورزرد آب تنی کنید و از هوای آن لذت ببرید.

برای گردش در طبیعت کهگیلویه و بویراحمد و تماشا زیبایی های دریاچه مورزرد، برترین فصل سفر فصل بهار است. بهار این دریاچه بسیار تماشای و شگفت انگیز است. گرچه کهگیلویه و بویراحمد استانی چهار فصل است و تماشا زیبایی های آن در هر کدام از فصل های سال خالی از لطف نیست اما می توانید در فصل بهار جاذبه های دیگر مارگون و یاسوج را نیز ببینید. آبشار مارگون، آبشار شهنیز، تنگ گنجه ای، تنگ مهریان، پیست اسکی یاسوج، سد شاه قاسم از زیبایی های بی نظیر این شهرها هستند.

برای رفتن به دریاچه مورزرد کهگیلویه و بویر احمد، خود را به یاسوج برسانید. برای رفتن از تهران بعد از عبور از اصفهان و شهرضا و سمیرم، به پاتاوه می رسید و پس از آن شهرهای سی سخت و یاسوج در مقابل شما قرار خواهند داشت.

شهر یاسوج فرودگاه نیز دارد البته اتوبوس نیز راه دیگری است که شما را از شهرهای مختلف ایران به یاسوج خواهد رساند. پس از آن به سمت شمال غرب یاسوج و بخش مارگون بروید تا بتوانید از تماشا دریاچه زیبای مورزرد کهگیلویه و بویراحمد و دریاچه ها و جنگل های اطراف آن لذت ببرید.

ویژگی های دریاچه مور زرد

در اطراف این دریاچه ها طبیعت بسیار زیبایی وجود دارد. منظره این طبیعت زیبا که با جنگل های بلوط و زالزالک تزیین شده، مکانی زیبا را در اطراف دریاچه برای حضور گردشگران فراهم نموده است.

امروزه با استفاده از آب دریاچه مور زرد برای آبیاری زمین های زراعتی، علاوه بر وجود درختان زیبای نام برده، زمین ها و کشت حاصل خیز اطراف دریاچه به وسیله کشاورزان بر زیبایی و طراوت اطراف دریاچه افزوده و آن چندین برابر نموده است.

آب این دریاچه به وسیله یک راه باریک به آب رودخانه ریش در منطقه سادات شاه غالب شهرستان کهگیلویه می ریزد و از آنجا پس از طی مسافتی، به رود کارون می پیوندد.

در دریاچه مور زرد، آبزیان مختلفی وجود دارد. از جمله این آبزیان می توان به انواع ماهی ها به ویژه ماهی کپور معمولی، قورباغه، مارآبی، مارماهی، لاک پشت و خرچنگ که در دریاچه زندگی می نمایند، اشاره نمود. پرندگان آبی همچون مرغ ماهی خوار، اردک و غاز نیز در اطراف این دریاچه دیده شده اند.

در قسمت غربی دریاچه مور زرد، دریاچه دیگری به نام هپر واقع شده است که از دریاچه مور زرد کوچک تر است، اما شرایط طبیعی آن از نظر آبزیان و پرندگان، همچون دریاچه مور زرد است. آب این دریاچه به وسیله یک راه باریک به آب رودخانه ریش در منطقه سادات شاه غالب شهرستان کهگیلویه می ریزد و از آنچا پس از طی مسافتی، به رود کارون می پیوندد.

با توجه به مساحت زیاد این دو دریاچه ، وجود طبیعت فوق العاده دل انگیز و تماشایی، این دریاچه ها می توانند مکانی بکر و مناسب گردشگران دوست دار ورزش های آبی باشند. این دریاچه با وجود اینکه یکی از زیباترین منطقه ها تماشای کهگیلویه و بویراحمد است، اما از حداقل امکانات اولیه زیر ساخت گردشگری برخوردار نیست.

دریاچه های سه گانه مور زرد زیلایی که دارای منظره زیبایی هستند. هرساله می توانند گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب نمایند. کل مسیر دسترسی به این دریاچه ها 22 کیلومتر است که 12 کیلومتر آن در حال احداث است. 10 کیلومتر دیگر نیز در دوره های بعد ساخته خواهد رفت.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 شهریور 1402 بروزرسانی: 15 شهریور 1402 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1800

به "دریاچه مور زرد؛ جاذبه ای دیدنی و بی همتا در یاسوج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه مور زرد؛ جاذبه ای دیدنی و بی همتا در یاسوج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید