روتاویروس؛ از راه های انتقال تا درمان

به گزارش تور کانادا، افشین منیری با بیان اینکه روتاویروس، ویروسی مسری است که موجب اسهال، استفراغ، دل درد و تب می گردد، گفت: نشانه های ابتلاء به این ویروس دو روز پس از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس شروع می گردد.

روتاویروس؛ از راه های انتقال تا درمان

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اضافه نمود: استفراغ و اسهال ناشی از ویروس که بیشتر در نوزادان و بچه ها دیده می گردد، ممکن است بین 3 تا 8 روز طول بکشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: بی اشت هایی و کم آبی بدن که در پی ابتلاء به روتاویروس بروز می نماید در نوزادان و بچه ها می تواند خطرناک باشد.

وی با اشاره به اینکه کم آبی بدن شامل کاهش ادرار، خشکی دهان و گلو، احساس سرگیجه هنگام ایستادن، گریه با اشک کم یا بدون اشک و خواب آلودگی غیرعادی است، مراجعه فوری به پزشک متخصص در صورت بروز این نشانه ها را مورد تأکید قرار داد.

منیری با تأکید بر این که اغلب افرادی که با بیماران مبتلا به روتاویروس در تماس نزدیک هستند به این بیماری ویروسی مبتلا می شوند، گفت: اگر ذرات روتاویروس وارد دهان گردد، درگیر این بیماری خواهید شد، مبتلایان به روتاویروس این ویروس را همراه با مدفوع خود دفع می نمایند، در این صورت ویروس وارد محیط می گردد و دیگران را نیز آلوده می نماید.

متخصص بیماری های عفونی اضافه نمود: واکسیناسیون روتاویروس برترین روش برای محافظت از کودک در برابر این بیماری است.

منیری با بیان اینکه داروی خاصی برای درمان روتاویروس تعیین نشده است ادامه داد: پزشکان برای تسکین علامت های مربوط به آن دارو هایی را تجویز می نمایند، ولی از آنجایی که روتاویروس باعث بروز استفراغ و اسهال شدید می گردد، فرد مبتلا کم آبی بدن را تجربه می نماید؛ بنابراین برترین روش برای محافظت در برابر کم آبی، نوشیدن مایعات فراوان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که در بسیاری از کشور های جهان واکسن علیه این ویروس وجود دارد، ادامه داد: در ایران واکسیناسیون عمومی علیه روتاویروس هنوز انجام نشده است، ولی در عین حال خانواده ها می توانند به صورت آزاد این واکسن را برای بچه ها تزریق نمایند، واکسن ROTARIX دو دُز بوده و در دو و چهار ماهگی تزریق می گردد.

منیری نسبت به افزایش موارد ابتلاء به روتاویروس هشدار داد و تأکید کرد: در صورت مشاهده علامت های ابتلاء به این ویروس بویژه در بچه ها به پزشک مراجعه و از خوددرمانی پرهیز کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1750

به "روتاویروس؛ از راه های انتقال تا درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روتاویروس؛ از راه های انتقال تا درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید