روش های کنترل عصبانیت و استرس

به گزارش تور کانادا، وقتی اخبار مربوط به بدتر شدن اوضاع مالی را می شنویم، همه ی ماخشمگین می شویم و وقتی به این صورت دچار استرس می شویم فرایندهای شیمیایی مربوط به سیستم عصبی تعادل خود را از دست می دهند. استرس پایدار بعلاوه مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و منجربه بی تعادلی شیمیایی می گردد و با حافظه، فکر و تمرکز حواس انسان تداخل ایجاد می نماید. به این صورت فرد احساس عصبانیت می نماید و نمی تواند آرام بگیرد. برای سلامتی مغز و آرامش

روش های کنترل عصبانیت و استرس

روش های کنترل عصبانیت و استرس

تهیه وتنظیم: فیروز بایرامی

وقتی اخبار مربوط به بدتر شدن اوضاع مالی را می شنویم، همه ی ماخشمگین می شویم و وقتی به این صورت دچار استرس می شویم فرایندهای شیمیایی مربوط به سیستم عصبی تعادل خود را از دست می دهند. استرس پایدار بعلاوه مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و منجربه بی تعادلی شیمیایی می گردد و با حافظه، فکر و تمرکز حواس انسان تداخل ایجاد می نماید. به این صورت فرد احساس عصبانیت می نماید و نمی تواند آرام بگیرد. برای سلامتی مغز و آرامش فکر ضروری است که راه های کنترل استرس را فرا بگیرید. مطالب زیرا راه های فرو نشاندن عصبانیت را به شما یاد می دهد، اما اگر همواره دچار استرس هستید با یک روانشناس متخصص مشورت کنید.

1 ـ سلامتی فکر، سلامتی بدن

به طور میانگین هر فرد روزانه شصت هزار فکر دارد که هشتاد درصد آنها منفی هستند. حال تصور کنید چگونه این افکار روی بدن و به طور نیمه خودآگاه و منفی روی الگوهای فکری و رفتاری شما تأثیر می گذارد . راه گفتن کلمات به خودتان را بازسازی کنید. واقعا با تصدیق های مکرر می توانید پاسخ به عصبانیت را تغییر دهید. این تأییدها یک الگوی رفتاری مثبت در افکار شما برجا می گذارد. به جای عصبی بودن، پیغام های مثبت به خودتان القاء کنید، مثلاً؛ من قوی هستم، من شکرگزارم و می توانم هر کاری را انجام دهم....این افکار مثبت را در طول روز با خود تکرار کنید تا اینکه استرس را از بین ببرید و نگرش شما عوض گردد.

2ـ محرک ها را کاهش دهید

استرس، عصبانیت و بی خوابی پیغامد ورود کافئین زیادبه بدن است. کافئین یک محرک سیستم عصبی مرکزی است که برخلاف کوشش شما برای آرامش عمل می نماید. برای آغاز، یک هفته امتحان کنید، خواهید دید محرک های کمتر چگونه براسترس کلی بدن تان اثر می گذارد. قهوه ی بدون کافئین بنوشید یا چای سبز مصرف کنید. بعلاوه سودا ودیگر نوشیدنی های الکلی را دور بریزید.

3ـ تنفس عمیق باعث آرامش می گردد

اگر در یک موقعیت تنش زا قرار بگیرید، معمولاً به طور سطحی تنفس می کنید. متأسفانه، خیلی از افراد بزرگسال هم این گونه نفس می کشند. زمانی که کودک بودیم به طور شکمی تنفس می کردیم. این نفس کشیدن های سطحی ناشی از استرس است، که در نهایت به عصبانیت شما منجر می شوند. وقتی که یاد می گیرید، تنفس عمیق انجام دهید (با دیافراگم نفس کشیدن) اضطراب عمومی را از خود دور می کنید و از فواید آن بهره می جویید. این فواید شامل؛ فشار خون پایین و ضربان قلب منظم است. تخمین زده شده است که هفتاد درصد سموم و مواد زاید بدن به وسیله تنفس دفع می شوند؛ بنابراین به طور عمیق نفس بکشید. این کار را در برنامه ی روزانه ی خود بگنجانید و بیست تا سی دقیقه عمیقا نفس بکشید؛ به این صورت بدن با آرام گرفتن، به این کار شما پاسخ مثبت خواهد داد.

4 ـ درمان اضطراب با داروی گیاهی

سنبل الطیب، که برخی وقت ها مسکن طبیعی نامیده می گردد، همواره برای منظم کردن سیستم عصبی، تسکین تنش، عصبانیت، خستگی ، استرس عصبی و دلشوره استفاده شده است. سنبل الطیب به اسم یک آرام بخش، اعتیاد آور نیست و به همراه داروهای خوب اآور برای درمان بی خوابی بسیار مفید است. داروهای گیاهی تحمل فیزیکی و تمرکز روحی را افزایش می دهند، اعصاب را آرام و اضطراب را از فرد دور می نمایند. داروهای گیاهی را می توان در طول روز یا قبل از خواب به صورت دم نموده به مقدار یک لیوان کوچک استفاده کرد.

5ـGABAرا امتحان کنید

یک مغز سالم به توازن بین مواد شیمیایی عصبی احتیاج دارد. این مواد شیمیایی یا اعصاب را تحریک یا آن را آرام می نمایند.GABA یا اسید آمینه ی چرب ایزومری امگا، ناقل عصبی اولیه برای آرام کردن انتقال سیگنال های عصبی است. GABA می تواند از رسیدن پیغام های ناشی از اضطراب به مغز جلوگیری کند. داشتنGABA در حد پایین، اضطراب، بی خوابی، عصبانیت و افسردگی را افزایش می دهد. پیشنهاد می کنم که رژیم غذایی همراه با GABA داشته باشید. ماهی ها بخصوص ماکرل و سبوس گندم منابعی از این ماده هستند.

6ـ از لاک خود بیرون بیایید وبه دیگران یاری کنید

خیلی از ما انسان ها، در طول روز خودمان را زجر می دهیم، به اخبار بد گوش می دهیم یا دایم به مسائل مان فکر می کنیم. برای خلاصی از این مخمصه می توان به دیگران یاری کرد و کاری برای آنها انجام داد. به دوستان خود یاری کنید، برای کارهای عام المنفعه برنامه ریزی کنید و در برنامه های نیکوکاری شرکت کنید. با فکر نکردن به مسائل خود می توانید استرس و اضطراب را از خود دور کنید.

منبع: مجله 7 روز زندگی شماره 101

منبع: راسخون
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1327

به "روش های کنترل عصبانیت و استرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های کنترل عصبانیت و استرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید