سنجاب عصر یخبندان در قطب شمال کشف شد

به گزارش تور کانادا، یک سنجاب یخ زده متعلق به 30 هزار سال پیش در دوران عصر یخبندان در قطب شمال کشف شده است که اندام و بافت های آن به خوبی حفظ شده اند و تعیین شد که این توده خز و پوست قهوه ای رنگ شامل دست های کوچک، پنجه ها، گوش و یک دُم است.

سنجاب عصر یخبندان در قطب شمال کشف شد

به گزارش ایسنا، شانس یافتن یک سنجاب زمینی (کُلاهو) کاملاً حفظ شده از عصر یخبندان در قطب شمال چقدر است؟ خیلی کم.

در سال 2018، یک کلاهوی مومیایی شده و 30 هزار ساله در قطب شمال و در منطقه یوکان پیدا شد که به شکل یک توپ جمع شده بود که با دقت معلوم می شد یک توده از خز و پوست قهوه ای رنگ شامل دست ها و گوش های کوچک قابل مشاهده است.

در حال حاضر، دیرینه شناسان به ما نگاهی اجمالی از این موجود باستانی کوچک را نشان داده اند که به زودی برای نمایش عمومی آماده می شود.

کُلاهو یا سنجاب زمینی نام یک تبار از تیره سنجابان است. این جوندگان بر خلاف سایر سنجاب ها در سطح زمین یا زیر زمین زندگی می کنند. این جانوران اندازه ای میانه دارند، دارای دُمی کوتاه و چشم های درشت هستند و می توانند تا هشت کیلوگرم وزن داشته باشند. بیشتر گونه های کلاهو به صورت اجتماعی و در گروه های بزرگ در دشت ها زندگی می کنند. این حیوانات می توانند در مواقعی مثل احساس خطر بر روی پا های عقب بلند شوند. در حالت ایستاده تسلط بیشتری برای پیدا کردن خطرات و مشاهده اطراف دارند. این جانوران در صورت احساس خطر جدی با تولید صدا هایی خاص، وجود خطر را به سایرین اعلام می کنند.

گرانت زازولا که یک دیرینه شناس است، می گوید: کلاهو ها در قطب شمال و در منطقه یوکان رایج هستند و لانه های آن ها که از عصر یخبندان به جا مانده همیشه به شکل دست نخورده یافت می شود. اما یافتن یک سنجاب کامل، اتفاقی نادر است.

سنجاب عصر یخبندان در قطب شمال کشف شد

وی افزود: بعضی از مردم وقتی پای پشمی یک ماموت غول پیکر یا عاج های بزرگ یا جمجمه های بزرگ آن را پیدا می کنند، واقعاً بسیار هیجان زده می شوند. اما برای من، فسیل های کلاهو های قطب شمال، لانه ها و اکنون این سنجاب مومیایی که به خوبی حفظ شده واقعاً جالب هستند. جالب ترین چیز هایی که ما داریم. مطمئناً آن ها مورد علاقه من هستند.

زازولا می گوید: تا زمانی که دقیق نشوید دست های کوچک و این پنجه ها، دم کوچک و گوش های آن را نمی بینید و به وضوح قابل تشخیص نیستند. من همیشه استخوان ها را مطالعه می کنم، چرا که آن ها هیجان انگیز هستند. اما وقتی حیوانی را می بینید که کاملاً حفظ شده است، 30 هزار سال قدمت دارد و می توانید چهره، پوست، مو و همه چیز های آن را به خوبی ببینید، این خیلی فوق العاده است، زیرا گویی که حیوان زنده است.

یک دامپزشک محلی به نام دکتر جس هیث به گرفتن اسکن پرتوی ایکس از این سنجاب زمینی کمک کرد. وی مطمئن نبود که پرتو ایکس چیز های زیادی را نشان دهد، زیرا استخوان های حیوانات مومیایی شده در طول سال ها کلسیم خود را از دست می دهد و تصویر حاصل از تابش پرتوی ایکس تار می شوند، اما در اوج غافلگیری مشخص شد که ساختار استخوانی جامد این کلاهو نیز به خوبی حفظ شده است.

وی گفت: ما می توانستیم ببینیم که این نمونه در شرایطی عالی قرار گرفته است. انگار که خوابیده است.

تصاویر پرتوی ایکس نشان داد که در واقع این سنجاب جوان در اولین سال خواب زمستانی خود بوده که مرده است، اما معلوم نیست چه چیزی آن را کشته است.

زازولا می گوید: ما اغلب حیوانات بزرگ مانند ماموت های پشمالو و این چیز ها را می بینیم، اما در مورد موجودات کوچکی که زیر پای این ماموت های پشمالو زندگی می کردند نیز چیز های زیادی می توان آموخت.

منبع: فرارو
انتشار: 16 فروردین 1402 بروزرسانی: 16 فروردین 1402 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1740

به "سنجاب عصر یخبندان در قطب شمال کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنجاب عصر یخبندان در قطب شمال کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید