قبر های لاکچری به سواحل خلیج فارس رسید

به گزارش تور کانادا، در بوشهر مردگان بسیاری در جوار اماکن مذهبی و دینی از جمله امامزاده محمد باقر (در محله خواجه ها)، امامزاده عبدالمهیمن (در محله امامزاده) و ... دفن شده اند.

قبر های لاکچری به سواحل خلیج فارس رسید

به گزارش ایسنا، اما در طول چند سال گذشته و به ویژه پس از تکمیل ظرفیت آرامستان بهشت صادق افراد این محله ها از ترس پُر شدن ظرفیت اعلام نموده اند که دیگر اجازه دفن غریبه ها را نمی دهند و در واقع امامزاده های این محله ها خصوصی و ویژه بومی های همان محله شده است.

باید توجه داشت که فاصله از نقطه صفر تا صد شهر بوشهر نیم ساعت است؛ این مقدار مسافت در شهر های دیگر بر خلاف بوشهر بسیار کم و نزدیک محسوب می گردد، اما یکی از دلایل بی رغبتی مردم برای دفن در قبرستان عمومی دارالرحمه فاصله مکانی ست!.

بی رغبتی مردم برای دفن مردگان در آرامستان عمومی

برای مردمی که اعلام می نمایند دوست ندارند عزیزانشان خارج از شهر دفن شوند، پیدا کردن یک خانه خوش قیمت شاید راحت تر از یک قبر در مرکز شهر است.

اگر چه تا چند سال پیش تنگکات محله ای دور از شهر بود، اما واقعیت این است که اکنون این محله رونق فراوان دارد و جمعیت زیادی از افراد در آنجا زندگی می نمایند.

فارغ از این مسائل موضوع اصلی گزارش امامزاده ای ست روبه دریا (در محله پایگاه هوایی) که در یکی دو سال اخیر متقاضیان زیادی برای دفن دارد.

امامزاده قاسم روبه رو چرخ فلک مشهور شهر بوشهر و پارک شغاب واقع شده است. جایی که مردم برای سرگرمی و سپری کردن لحاظ خوش در آنجا گذر دارند.

حال تصور کنید که اکنون با بهبود شرایط کرونا، سپری کردن اوقات خوش مردم در کنار ساحل با شیون و ناراحتی گروهی که قصد خاکسپاری عزیز خود را دارند همراه گردد و یا با راه افتادن چرخ و فلک در نوروز 1401 افراد سوار بر آن از یک سو ناظر دریای زیبا و از یک سو ناظر مراسم عزاداری باشد.

حس آرامستان وادی الرحمه خوب نیست!

بردار یکی از متوفیان در امامزاده قاسم در پاسخ به سوال خبرنگار درباره دلیل تمایل به دفن برادر در جوار امامزاده قاسم گفت: تنها گزینه موجود آرامستان تنگک بود و، چون آنجا از لحاظ روحی جایی خوبی نبود و حس خوبی نداشت برادرمان را در امامزاده قاسم دفن کردیم.

وی در مورد چگونگی دفن گفت: با پرداخت هزینه و گرفتن مجوز، برادر خود را آنجا دفن کردیم. در مورد هزینه پرداختی اطلاعی ندارم پسرعمویمان کار ها را انجام داد.

مسئولان ارشد استان بوشهر ما را تحت فشار می گذارند

مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه استان بوشهر در این خصوص گفت: اصل بر این است که مردگان در قبرستان های عمومی دفن شوند.

دفن فوتی ها در جوار امامزاده قاسم (روبه رو شغاب) با اصرار مردم و گاهی حمایت مسئولین ارشد استانی انجام می گردد و ما هیچ توصیه و اصراری به دفن در آن امامزاده نداریم.

شهریار دریایی نژاد ادامه داد: وقتی با دفن فوتی ها در امامزاده ها مخالفت می کنیم آن مسئول می گوید؛ شما تعامل خوبی ندارید و خودتان حرف در دهان هیات امناء امامزدگان برای نپذیرفتن دفن فوتی ها می گذارید.

وی با بیان اینکه بعضی افراد به واسطه موقعیت و جایگاه اجتماعی شان می دانند چطور ما را تحت فشار قرار دهند و به خواست شان برسند، اضافه نمود: بعضی هم به دروغ اعلام می نمایند که متوفی نیت دفن در این امامزاده را داشته است و بعضی دیگر با دعوا قصد می خواهند به خواسته شان برسند.

مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه استان بوشهر توضیح داد: بعضی افراد بستگان و خانواده های ما را پیدا می نمایند و از آن ها می خواهند ما را تحت فشار قرار دهند.

دریایی نژاد اعلام کرد: به لحاظ قانونی دفن در جوار امامزاده منعی ندارد، اما توصیه اکید ما دفن فوتی ها در آرامستان های عمومی است.

وی با بیان اینکه امامزاده متعلق به شخص نیست نباید هویت امامزاده از بین برود و از آنجا به عنوان قبرستان نام برده گردد، خاطر نشان کرد: هیچ قانونی وجود ندارد که اعلام کند تنها افراد بومی محل در امامزاده خاک شوند، بعضی افراد در محلات صاحب امامزاده، امامزاده را شخصی و بومی خود می دانند.

ما معتقدیم که اگر غیربومی آنجا نتواند خاک گردد بومی هم نباید خاک گردد.

قیمت هر قبر از یک میلیون تا دو میلیارد تومان

مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه استان بوشهر با اشاره به اینکه کار ما قبرفروشی نیست، تاکید نمود:ما پروژه های متعددی داریم که باید آن ها را به انتها برسانیم، اما روزانه وقت بسیار زیادی را باید برای چانه زنی در مورد دفن افراد در امامزاده ها صرف کنیم.

دریایی نژاد در مورد هزینه دریافتی برای قبور مطرح نمود: هزینه ای از خانواده متوفی دریافت و در حساب اوقافی همان امامزاده برای هزینه هایش پرداخت می گردد این هزینه متفاوت و از یک میلیون تومان آغاز می گردد البته پیشنهاد 2 میلیاردتومانی هم برای یک قبر در امامزاده محمدباقر داشته ایم.

تجمل گرایی تنها محدود به قبر ها نمی گردد؛ از سنگ های گران قیمت تا پوشیدن لباس های خاص، از مسائلی بوده که باید مورد توجه نهاد های همه و همه از مسائل است که باید مورد توجه مسئولان فرهنگی استان قرار بگیرد تا بعضی بدانند مردن مقرون به صرفه، آخرت مقرون به صرفه در پی ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1488

به "قبر های لاکچری به سواحل خلیج فارس رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبر های لاکچری به سواحل خلیج فارس رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید