قلعه ساسانی کرشاهی را ناقص کردند

به گزارش تور کانادا، حفاری های غیرمجاز و قدم هایی که احتمالا از سر عمد به سمت قلعه ساسانی آران و بیدگل برداشته شد، بخشی از قلعه کرشاهی در بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل در کاشان را تخریب کرد.

قلعه ساسانی کرشاهی را ناقص کردند

به گزارش ایسنا، قلعه ساسانی کرشاهی در منتهی الیه شرق نوار ریگ بلند و در ضلع جنوب پناهگاه حیات وحش یخاب در بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل با حدود هفت هزار متر مربع مساحت و ویژگی های معماری و دفاعی که در دل خود باقی نگه داشته، حالا پایانِ دیگری پیدا نموده است.

این قلعه ساسانی بخاطر بی توجهی ها و حفاری های غیر مجاز از یک سو و بهسازی غیر اصولی قنات منطقه از سوی دیگر و حتی احتمالِ دخالت انسان ها به مرور در حال تخریب است.

مصیب صدری - فعال میراث فرهنگی آران و بیدگل و رییس انجمن محیط زیست این منطقه - در گفت وگو با ایسنا درباره شرایط این اثر تاریخی که 1381 به شماره 5891 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، شرح می دهد: هر سال دست کم سه تا چهار بار این محوطه توسط حفاران غیرمجاز، حفاری می گردد، حتی کسانی که برای گنج بساطی دارند، اقدام به تخریب اتاق ها و حفاری زیر پایه های بنا می نمایند. علاوه بر تخریب فضای زیر شاه نشین برای پیدا کردن گنج، زیر برج غربی نیز آواربرداری شده و برج ورودی نیز به دلیل همین حفاری ها فرو ریخته است.

او با اشاره به حفرِ حدود 12 گودال در زیر پایه های برج های این قلعه تاریخی، به ایجاد یک راستا قنات توسط کشاورزان در طول چند ماه گذشته اشاره می نماید و می گوید: بومی ها و کشاورزان در بهسازی راستا قنات که از حدود یک متری برج رد می شده، بدون نظارت و با استفاده از دستگاه هایی که جزو ضوابط میراث فرهنگی نیست به صورت غیر اصولی کار بهسازی را انجام داده اند، اقدامی که خود عاملی برای سست شدن پایه های این برج می تواند باشد.

وی با اشاره به شرایط قرمز کاشان از شیوع ویروس کرونا و منع ورود و خروج کارشناسان میراث فرهنگی به این منطقه تاریخی اظهار می نماید: در این شرایط باید منتظر شویم و ببینیم چه زمانی این اتفاق تمام می گردد تا پس از آن کارشناسان مرمت بتوانند این بنای تاریخی را آنالیز نمایند.

وی اما محتمل ترین گزینه ها از تخریب بخشی از قلعه کرشاهی را نخست ورود حفاران غیرمجاز به این منطقه و سپس انجام بهسازی راستا قنات به صورت غیراصولی بیان می نماید و می افزاید: در عملیات بهسازی احتمالا با استفاده از دستگاه های کمپرسور زیر زمین را کنده اند، کاری که می تواند عامل سست شدن پایه ها باشد، اما از سوی دیگر حفاری ها در منطقه بسیار زیاد است.

صدری با اشاره به ساخت وسازهای گاه و بیگاهی که در اطراف این قلعه تاریخی اجرا شده است، می گوید: مدتی قبل در این محدوده یک چشمه سرویس بهداشتی ساختند و هیچ کس به انجام آن اعتراض نکرد، از سوی دیگر دیواره های ضلع جنوبی قلعه نیز به دلیل حضور گله دارها تخریب شد. هر چند خوشبختانه اساس قلعه سالم باقی مانده است، اما به نظر می رسد اگر این شرایط ادامه دار باشد با سست شدن تدریجی پایه ها، ان نیز به مرور زمان تخریب می گردد.

این فعال میراث فرهنگی، به نبود هیچ تابلوی معرفی و راهنما توسط میراث فرهنگی برای این اثر تاریخی اشاره می نماید و اضافه می نماید: در این میان حتی یک علامت هشدار عمومی هم برای حفاظت از این قلعه در منطقه نصب ننموده اند.

به گفته مدیرعامل انجمن محیط زیست کاشان قلعه کرشاهی با پی های باقی مانده از معماری ساسانیان، در منتهی الیه شرق نوار ریگ بلند و در ضلع جنوب پناهگاه حیات وحش یخاب در بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته که در دوره های بعد بسط و توسعه پیدا نموده است و حتی در دوره قاجار نیز به عنوان پایگاه دفاعی مورد استفاده بوده است.

او با اشاره به وسعت حدود هفت هزار متر مربعی قلعه که عمده سازه آن با گل از نوع چینه و خشت ساخته شده و بخشی از پی آن از سنگ است، ادامه می دهد: دور تا دور قلعه خندقی به عرض چهار متر حفر شده که به منظور پیشگیری از نفوذ مهاجمان آبگیری می شده است. اتاق های قلعه برای سکونت در دو قالب ارباب نشین و رعیت نشین ساخته شده و پنج بُرج تدافعی داشته است. برج اصلی آن در ضلع جنوبی قلعه بوده که به عنوان سردر ورودی نیز کاربری داشته است.

منبع: چمدان
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 352

به "قلعه ساسانی کرشاهی را ناقص کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه ساسانی کرشاهی را ناقص کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید