متخصصان هم ایمنی واکسن های کرونا را تایید می کنند؟

به گزارش تور کانادا، خبرنگاران : در حال حاضر، برخی واکسن های کرونا برای استفاده اضطراری مورد تایید قرار گرفتند و سازندگان در حال آماده سازی لازم برای ارسال میلیون ها دوز واکسن هستند و کارشناسان نیز تلاش می کنند تا به مردم اطمینان دهند که سرعت توسعه واکسن خطری در ایمن بودن واکسن ایجاد نمی کند، اما واقعا این سرعت پیشرفت موجب کاهش ایمنی واکسن شده است؟

متخصصان هم ایمنی واکسن های کرونا را تایید می کنند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نیوز، آمار منتشرشده توسط شرکت های تولیدکننده واکسن ها تایید کننده این مورد است که تقریبا همه عوارض جانبی واکسن ها در مدت 6 هفته پس از ایمن سازی رخ می دهد.

شرکت کنندگان در آزمایش های شرکت های فایزر و بیو ان تک (Pfizer-BioNTech) و مدرنا (Moderna)، دو پیشرو تولیدکننده واکسن کرونا به مدت دو ماه شرکت کنندگان را تحت نظر قرار گرفتند.

مدیر انستیتوی بهداشت جهانی یل گفت: بین سرعت و سرعت خیلی بالا تفاوت وجود دارد. به طور عادی برای بررسی عوارض جانبی بر اساس قوانین سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) حدود 6 ماه زمان لازم است و در موارد کنونی این زمان به دو ماه کوتاه شده است. اما اگر در دو ماه اول عوارضی مشاهده نشود، بسیار نادر است که در چهار ماه بعد موردی وجود داشته باشد و شدت بحران بهداشت عمومی کنونی موجب تغییر میزان خطر و سود در تولید واکسن شده است.

گریس لی، استاد اطفال دانشگاه استنفورد و عضو هیات مشورتی واکسن مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ایالات متحده اظهار کرد: در همه گیری کنونی، باید به این فکر کنیم که منتظر اطلاعات کامل نیستیم، هرچند خواستار داده های کامل هستم.

اطمینان بخش ترین موردی که در این آزمایش ها وجود دارد تعداد شرکت کنندگان است؛ در آزمایش فایزر 44 هزار داوطلب و در آزمایش مدرنا نیز 30 هزار داوطلب بررسی شدند.

شایان ذکر است حدود نیمی از این شرکت کنندگان به مدت حداقل دو ماه تحت نظارت شرکت های مذکور بودند.

بنابراین سازمان غذا و دارو ایالات متحده اطلاعات ایمنی در مورد ده ها هزار نفر در اختیار خواهد داشت که بسیار بیشتر از میانگین 6700 نفر برای سایر واکسن هایی است که در دهه گذشته مجوز دریافت کردند.

هر دو سازنده واکسن گفتند که پس از دو ماه از دریافت دوز دوم، هیچ عارضه جانبی جدی مانند مواردی که زندگی بیمار را به خطر می اندازند و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ایجاد می کنند، در این افراد مشاهده نشد.

واکنش های آلرژیک خطرناک نسبت به واکسن مسائل عصبی و مرگ است اما دریافت کنندگان واکسن کرونا خستگی، سردرد، آکنه، درد مفاصل، قرمزی و درد در قسمت تزریق بخصوص بعد از دریافت دوز دوم را تجربه کردند.

عوارض جانبی سطح سه که در اصطلاح پزشکی عوارض شدید است، بر اساس اظهارات این دو شرکت در دریافت کنندگان مشاهده نشد و عوارض آن بدون بستری شدن در بیمارستان برطرف شده است، فقط در چند درصد افراد عوارض شدید اتفاق افتاده است و به دلیل اندک بودن، قابل قبول ارزیابی می شود.

بااین وجود FDA اطلاعات ایمنی دقیق تری را ازآنچه توسط این دو سازنده در بیانیه های مطبوعاتی آن ها اعلام شده است را بررسی خواهد کرد.

به دلیل عدم وجود آشکار بیماری تقویت شده با واکسن ، همان نشانه هایی است که بیان می کند این دارو باعث بدتر شدن اوضاع می شود، مشاهده نشده است و متخصصان تا به امروز در مورد عدم عوارض جانبی اطمینان یافته اند، علائم خطر همان علائمی هستند که در واکسن ضدویروس متناوب تنفسی در دهه 1960 مشاهده شد.

لازم به ذکر است، پس از دریافت مجوزهای احتمالی، نظارت یا اقدامات نظارت دارویی برای سال ها ادامه خواهد داشت.

سیستم های کاملا تثبیت شده ای در ایالات متحده و اروپا وجود دارد تا ازنظر آماری هرگونه افزایش در بروز موارد جدی جمعیت واکسینه شده را تشخیص داده و علت و معلول را تایید کند.

به عنوان مثال، برای واکسن های آنفلوآنزا، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، کمی احتمال بروز موارد سندرم گیلن-باره Guillain-Barre (موردی که سیستم ایمنی به سیستم عصبی حمله می کند) را تشخیص داده است.

ادوارد بلونگیا، دانشمند موسسه تحقیقات کلینیک مارشفیلد که به مدت 15 سال در مورد واکسن های آنفلوانزا برای مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تحقیق کرده است، می گوید: حتی در میان موارد نادر، همه آن ها طی 6 هفته از تلقیح رخ داد.

نظارت پس از مجوز منجر به لغو اولین واکسن روتاویروس در ایالات متحده در سال 1999، 9 ماه پس از صدور مجوز آن شد. موارد نادر انسداد روده دو هفته پس از واکسیناسیون در بچه ها خردسال مشاهده شده است.

بدبینی افراد نسبت به واکسن در هر کشوری متفاوت است؛ بر اساس نظرسنجی ها ماه ژوئن، در چین 88 درصد افراد آماده واکسیناسیون هستند درحالی که 59 درصد در فرانسه و 55 درصد در روسیه تمایل به دریافت واکسن دارند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 854

به "متخصصان هم ایمنی واکسن های کرونا را تایید می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متخصصان هم ایمنی واکسن های کرونا را تایید می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید