چرا شکستن گوش بین جوانان هوادار پیدا نموده؟

به گزارش تور کانادا، خبرگزاری ایسنا: گوش را با دو انگشت دست می شکونیم، بدون ضربه، مشت و انبر؛ کاملا بهداشتی و حرفه ای، تخصصی و بدون درد همراه با بی حسی؛ هزینه هر گوش سالم ناقابل 300 هزار تومنه، اما هزینه ترمیمی گوشِ از قبل شکسته بالاتره. سن پایین هم گوش نمی شکونیم. اگه مایلی شماره بده بهت وقت بدیم و باهات هماهنگ کنیم.

چرا شکستن گوش بین جوانان هوادار پیدا نموده؟

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

یک صفحه در شبکه های اجتماعی راه انداخته است و کارش شکستن گوش است. شعار صفحه هم این است: کار خوب خودش صدا می کنه.

هواداران خودش را هم دارد. بسیاری که این کار را انجام داده اند، عکسی از گوش شکسته شان را برایش می فرستند و کامنت های این چنینی می گذارند: کارت حرف نداره داداش، سلطانی، شکست گوش دیگر آرزو نیست، ماشاالله پنجه طلا کارت حرف نداره. البته این کار برای بعضی از کاربران هم جای سوال داشته و در این باره پرسیده اند این کار به چه دردی می خوره؟ و ادمین صفحه جواب داده است: این کار رو انجام می دیم که گوش موقع تمرین یهو نشکنه، چون دردش چند برابره. با این کار دیگه ورزشکار روی تشک درد نمی کشه.

صفحه هایی که شکستن گوش را در شبکه های اجتماعی تبلیغ می نمایند، کم نیستند. تعداد دنبال نماینده های این صفحه ها نشان می دهد هواداران کمی هم ندارند. یکی از این صفحه ها بیش از 68 کا و دیگری بیش از هزار دنبال نماینده (فالورز) دارد. حتی بعضی دنبال نماینده ها، این صفحات را تبلیغ هم می نمایند و برای معرفی شان می نویسند: شکستن گوش فقط با دو انگشت، بدون استفاده از اشیا خطرناک، درآوردن مدل گوش به شکل مدنظر شما، در یک جلسه و کمترین زمان گوشتونو پلمپ تحویل بگیرید.

تمایل به شکستن گوش بین جوانان و نوجوانان هوادار کمی ندارد. حتی آن دسته از افرادی که کشتی را به عنوان ورزش خود انتخاب می نمایند، دوست دارند گوش هایشان زودتر شکسته شود و در انظار عمومی به عنوان یک ورزشکار مورد تحسین قرار بگیرند.

یاشار که مدتی است برای کشتی به باشگاه می رود می گوید: مثل بوکسور هایی که دوست دارن دماغشون بشکنه، کشتی گیرا هم دوست دارن گوششون بشکنه تا بقیه بگن ببین طرف ورزشکاره، ببین گوشش شکسته.

محمد هم دراین باره معتقد است: شما خبرنگار ها دوست دارید زودتر کارت خبرنگاری بگیرید تا هرجا که می تونید راحت برید ما هم دوست داریم گوشمون زودتر بشکنه تا وقتی یه جایی می ریم از روی گوشمون بگن دمش گرم طرف کشتی گیره و یه خودی نشون بدیم.

یکی از صفحه های تبلیغاتی شکستن گوش

اما علیرضا رضایی، دارنده مدال های نقره المپیک و برنز کشتی آزاد دنیا که گوش خودش بعد از کسب قهرمانی دنیای شکسته، در این باره به ایسنا می گوید: کشتی گیران اصطلاحی دارند و می گویند مارک کشتی گیرهمراه آن ها است که همان گوش ما است. کسی که گوشش بشکند نمی تواند بسیاری از کار ها را در خیابان انجام دهد، زیرا کشتی گیر است؛ دید مردم هم نسبت به کشتی گیر ها متفاوت است و انتظار از جامعه کشتی گیران از قدیم الایام بالا بوده است. مردم دید مثبت و شجاعت یک کشتی گیر را با استنباط به گوش شکسته آن ورزشکار به عنوان یک شاخص در نظر می گرفتند.

مثلا حدود سی سال پیش، در محله ها جوانان و نوجوانانی که جُربزه و زمینه زرنگی و بزرگی داشتند کشتی گیر می شدند و دسته دیگری هم به سمت ورزش های دیگر مثل فوتبال و رشته های دیگر ورزشی روی می آوردند. اگر ما کشتی گیران بتوانیم از رفتار و منش مان حفاظت کنیم در واقع از کشتی حفاظت و حراست نموده ایم و اگر مرام و مسلک خوشایندی نداشته باشیم موجب سرافکندگی است و نقش مربی ها در این زمینه بسیار پررنگ است.

به گفته نایب رئیس سابق فدراسیون کشتی بعضی افراد که عنوان قهرمانی دنیا را دارند هنوز هم گوش شان سالم است. کشتی، ورزش پر برخوردی است و به ندرت پیش می آید که گوش ورزشکاری نشکند. کشتی گیر با تشک، زانو، استخوان های پهلو و اعضای مختلف بدن حریف در تماس است و شکستگی آن غیر قابل اجتناب است. این امر در ورزش جودو هم اتفاق می افتد.

او می گوید شکستگی گوش در دراز مدت روی شنوایی ورزشکاران اختلال ایجاد می نماید. برای مثال ما نمی توانیم از هندزفری به درست استفاده کنیم. با بالا رفتن سن، افتادگی عضلانی هم شایع می شود و، چون گوش شکسته خودش حالت جمع شدگی دارد، حتی ممکن است روی شنوایی هم تاثیر داشته باشد.

رضایی به ورزشکارانی که کشتی را انتخاب نموده اند، توصیه می نماید برای شکستن گوش خود عجله ننمایند. گوش آن ها بعد از تمرین خود به خود می شکند. شکستن گوش بر اثر تمرین زیاد و به صورت کاملا اتفاقی پیش می آید و معمولا ورزشکار متوجه آن نمی شود.

فروردین سال 1398 بود که یکی از مربیان کشتی در آذربایجان غربی از طریق سکه، گوش 6 کشتی گیر نوجوان را شکست که در نهایت منجر به بریده شدن و عفونت شدید گوش دو کشتی گیر و در نهایت محرومیت مادام العمر مربی مربوطه شد.

مشتریانی که عکس گوش شکسته خود را انداخته و از این کار اعلام رضایت داشته اند

تورج ملک محمدی، دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به اتفاقی که در این استان رخ داد، در این باره به ایسنا، می گوید: چند ماه پیش شکایتی از یکی استان های ایران داشتیم. یکی از مربی ها گوش چند شاگرد خود را شکسته بود که گوش یکی از شاگرد ها دچارعفونت شده بود و نصف گوش از بین رفته بود و به اصطلاح گانگرن شده بود. با چند متخصص گوش و حلق و بینی صحبت کردم ومعتقد بودند عمل جراحی و ترمیم آن بسیار سخت و سنگین است و باید از دنده فرد به گوش پیوند بزنند به همین دلیل بهترین کار پروتز مصنوعی برای ورزشکار آسیب دیده بود.

این پزشک که 14 سال سابقه فعالیت در حوزه کشتی دارد، ادامه می دهد: شکستن گوش اگر همراه با عارضه باشد بسیار خطرناک است. در کشور های پیشرفته از جمله آمریکا برای کشتی گیران در سنین نوجوانی و جوانی، گارد های مخصوصی دارند که روی گوش ورزشکار قرار می گیرد. در بعضی از کشور ها بدون این گارد ها اجازه کشتی به فرد داده نمی شود. زمانی که گوش می شکند بین پوست و قسمت غضروفی گوشت خون می ریزد و بافت فیبروز در آن ناحیه از گوش تشکیل می شود. شکستن گوش جدا از اینکه زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است منجر به مسدود شدن مجرای آن شود و روی شنوایی فرد تاثیر منفی بگذارد. اگر شکستن گوش به روش غیر طبیعی انجام بگیرد ممکن است به دلیل خونریزی زیاد، بافت گوش را از بین ببرد. شکستن غیر طبیعی گوش یک کار بسیار غیرعلمی و غیرحرفه ای است که با درد بسیاری همراه است.

به گفته او بسیاری از کشتی گیران پیشکسوت و قهرمانان سعی می نمایند موهایشان را در میان سالی بلند نمایند که روی گوش شان را بگیرد تا شکستگی آن را نشان ندهند، زیرا گوش از حالت طبیعی خارج شده است. حتی شاید قهرمانانی داشته باشیم که به دلیل بافتی که دارند گوش شان سالم مانده است. در کل کشتی گیران حرفه ای تمایل به این کار ندارند. از طرفی الزاما هر کسی که گوشش را بشکند دلیل بر اینکه قهرمان دنیا یا المپیک شود، نیست.

ملک محمدی ادامه می دهد: از نظر پزشکی به گوش های شکسته، گل کلمی می گویند و کشتی گیر می تواند بلافاصله بعد از شکستن گوش به بیمارستان مراجعه کند تا با شکاف نقطه خاصی از پشت گوش، خون را تخلیه و آن را چند روز باندپیچی نمایند، این کار موجب کمترین تاثیر بدشکلی روی گوش می شود. همچنین فرد می تواند بعد ها با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و از طریق عمل جراحی زیبایی گوش را ترمیم نمایند گرچه با این اقدامات، قطعا گوش به حالت اولیه و اصلی خود برنمی شود.

این پزشک با بیان اینکه روش های متفاوتی برای شکستن گوش وجود دارد، شرح می دهد: برای این کار از ابزار هایی مثل دم باریک، انبردست شهم استفاده می نمایند، گوش را بین در می گذارند، یک سکه بین گوش می گذارند و به آن ضربه می زنند. با مشت گوش را می شنمایند. از راه های بسیاری برای این کار استفاده می شود که همه این راه ها بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به قطع عضو شود.

دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی می گوید: این کار از نظر قانونی، شرعی و اخلاقی جرم است و اگر کسی از این افراد شکایت کند، قابل پیگیری است. متاسفانه بسیاری از نظر فرهنگی فکر می نمایند شکستن گوش نشان دهنده حرفه ای بودن یک کشتی گیر است در حالی که نشان رجحان مدالی است که یک ورزشکار به صورت اخلاقی می تواند بگیرد نه گوشی که شکسته می شود.

منبع: برترین ها
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 148

به "چرا شکستن گوش بین جوانان هوادار پیدا نموده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شکستن گوش بین جوانان هوادار پیدا نموده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید