کشف نقوش صخره ای 5 هزار ساله در میمه

به گزارش تور کانادا، نقوش باستانی صخره ای در محدوده شاهین شهر و میمه با موضوع مسیرهای ارتباطی مالی و فرهنگی متعلق به 5 هزار سال قبل کشف شد.

کشف نقوش صخره ای 5 هزار ساله در میمه

فریدون الله کمک مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان گفت:

با توجه به ارائه شواهد و مدارکی مبنی بر وجود بعضی نقوش باستانی صخره ای در منطقه مرکزی اصفهان و در محدوده شهر میمه از توابع شاهین شهر و می مه، تیم متشکل از باستان شناسان در پاییز سال جاری برای بازدید و شناسایی محل راهی شهر می مه شدند و در بازدید از محیط، به کشف بعضی نقوش صخره ای که در اصطلاح علم باستان شناسی نگارکند خوانده می گردد دست یافتند.

الله کمک اضافه کرد:

این نقوش صخره ای عمدتا در محدوده روستای گردشگری حسن رباط از توابع شهر میمه است و جدای از آن ها تیم باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان پیروز به کشف یک تپه باستانی متعلق به عصر ساسانی و بعلاوه یک محدوده معدن کاری در همین منطقه متعلق به عصر ساسانی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در ادامه به سایر کشفیات تیم باستان شناسی استان اشاره نمود و گفت:

باستان شناسان اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در ادامه عملیات خود در همین محدوده تعدادی قبور قدیمی نیز متعلق به دوران پیش از اسلام کشف نموده اند.

به گفته وی، آنالیز های اولین باستان شناسان نشان می دهد که این نگار کندها متعلق به حدود هزاره سوم پیش از میلاد یعنی حدود پنج هزار سال قبل بوده و پس از آن این نقوش تا دوران اسلامی ادامه می یابد.

الله کمک با بیان اینکه مردمی که این نقوش را بر دیواره های صخره ای نقش نموده اند در عصر تمدن می زیستند و به واسطه ارتباطات تجاری با مراکز پیرامون خود علائم و نشانه های مختلف را حک می کردند، گفت:

پراکندگی محدوده این نگارکندها نشان می دهد که از چند هزار سال گذشته راه های تجاری در فلات مرکزی ایران از اصفهان به می مه و سپس از آن طریق به کاشان و قمصر در شمال و بعلاوه منطقه گلپایگان در شمال غرب اصفهان منتهی می شد، لذا این مسیرها از حدود پنج هزار سال قبل وظیفه ایجاد ارتباطات تجاری و مالی را بین مردم متمدن فلات مرکزی ایران را حتی پیش از ورود آریایی ها بر عهده داشت.

علمدار علیان مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان نیز گفت:

نقوش صخره ای یکی از اولین شاخصه های ارتباط غیرکلامی و بصری انسان ها از دوران پیش از تاریخ و سپس دوران تاریخی به شمار می رود.

علیان اضافه کرد که دانش شناخت هنر صخره ای یا همان نگارکندها کمی بیش از پنجاه سال است که در ایران شکل گرفته، لذا شناسایی این هنر ارزشمند می تواند نقش مهمی در شناخت تاریخی تطور فرهنگ و تمدن این سرزمین کهن در ادوار مختلف تاریخی ایفا نماید.

مسئول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در ادامه با اشاره به همکاری پژوهشگران جوان با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در راستای شناخت این نگارکندها و سپس ثبت ملی آن ها تأکید کرد:

هم اینک با همکاری پژوهشگران جوان استان که از دانشجویان دوره دکتری به شمار می فرایند کوشش داریم که پس از اخذ مجوز از پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی کشور عملیات تخصصی باستان شناسی این نگارکندها را شروع و سپس در مرحله بعد آن ها را به ثبت ملی برسانیم.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 1 فروردین 1401 بروزرسانی: 1 فروردین 1401 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1509

به "کشف نقوش صخره ای 5 هزار ساله در میمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نقوش صخره ای 5 هزار ساله در میمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید