گیاهان مناسب برای روف گاردن : تجربه بهشت در بام سبز

به گزارش تور کانادا، امروزه بیشتر از هر زمان دیگری با توجه به گسترش زندگی شهری و آپارتمان نشینی، می توان کمبود فضاهای سبز را در زندگی مان درک کرد. اجرای روف گاردن که پیش در مطلبی به طور مفصل به آن پرداخته شد از جمله اقداماتی است که می توان تا حدودی این کمبود را جبران کرد. گیاهان و درختچه هایی که برای استفاده در روف گاردن انتخاب می کنیم نقش مهمی در کیفیت روف گاردن ها دارند. از همین رو در این مطلب از خبرنگاران قصد داریم که به معرفی چند مورد گیاه و درختچه مناسب برای استفاده در روف گاردن بپردازیم.

گیاهان مناسب برای روف گاردن : تجربه بهشت در بام سبز

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

گیاهان مناسب روف گاردن باید چه ویژگی داشته باشند؟

در ادامه به معرفی اصلی ترین ویژگی هایی اشاره شده است که گیاهان و درختچه های مناسب استفاده در روف گاردن باید از آن ها برخوردار باشند.

 • گیاهان مناسب روف گاردن باید تحمل بالایی برای مقاومت در برابر قرار دریافت در معرض درجه حرارت های بالا و بادهای شدید داشته باشند. اگر ساختمان ها بلند باشند شدت نور خورشید و باد افزایش خواهد یافت و اهمیت این عامل نیز در انتخاب گیاه مورد نظر افزایش خواهد یافت.
 • گیاهان و درختچه های راست ریشه از جمله مناسب ترین گزینه برای استفاده در روف گاردن هستند. این نوع از گیاهان قادر هستند که مقدار بیشتری از رطوبت و آب را در ریشه های خود نگه دارند.
 • گیاهان و درختچه های داری برگ های خزدار برای روف گاردن بسیار مناسب هستند. این نوع از گیاهان و گل ها تبخیر کمی را به وسیله برگ های خود صورت می دهند و از این رو، برای بقا در شرایط خشک و گرم بسیار مناسب هستند.
 • گیاهان دارای برگ ها و ساقه های گوشتی از جمله کاکتوس و ساکولنت ها نیز گزینه های ایده آلی هستند. این نوع از گیاهان ذخیره زیادی از آب و رطوبت در برگ ها و ساقه های خود دارند و برای رشد در محیط خشک بسیار مناسب هستند.

بیشتر بخوانید: اجرای روف گاردن ، راهنمای مرحله به مرحله ساخت روف گاردن

در انتخاب گیاهان چه عواملی باید مدنظر قرار داد؟

قبل از اقدام به انتخاب هر گونه گل و گیاه برای استفاده از آن در روف گاردن، بهتر است فاکتور ها و عواملی که در پایین ذکر شده است را معین کنید.

 • مقدار نور محیط کشت گیاهان و درختچه ها در روف گاردن
 • احتیاج های آبی گیاهان و درختچه هایی که مد نظر هستند.
 • شرایط آب و هوایی منطقه
 • مقدار حجم و ضخامت خاک مورد نظر برای هر گیاه
 • مقاومت گل و گیاه مور نظر در برابر باد

بیشتر بخوانید: خاک مناسب روف گاردن ، راهنمای جامع انتخاب بهترین خاک

انواع گیاهان و درختچه های مناسب برای روف گاردن

انواع مختلفی از گیاهان از شرایط لازم برای استفاده در روف گاردن برخوردار هستند که به طور کلی آن را می توان در چهار دسته زیر قرار داد.

 • گیاهان پوششی: این گیاهان برای ایجاد یک سطح از پوشش سبز روی خاک استفاده می شوند که برای نمونه می توان به گل یال اسبی و لزوماکیا اشاره نمود. انواع چمن ها نیز از جمله این نوع از گیاهان مناسب روف گاردن هستند.
 • گل و گیاهان فراینده: ازاین نوع گل ها و گیاهان مناسب روف گاردن برای ایجاد دیوار سبز در بخش های مختلف روف گاردن می توان بهره برد.
 • گیاهان برگ سوزنی: این نوع از گیاهان مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی دارند و وجود آن ها در هر روف گاردن، استفاده از آن را در فصول مختلف سال ممکن می سازد.
 • گیاهان خوش بو: این گیاه و گل ها نیز احتیاجی به معرفی ندارند و انواع زیادی از آن ها در دسترس هستند. بعضی از این گیاهان در روز و بعضی نیز در شب از خود بو متساعد می نمایند.

درختچه ها و گیاهان مناسب روف گاردن

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد در انتخاب نوع گل و گیاهی که قصد دارید در روف گاردن به کار ببرید باید به عوامل زیادی توجه نمایید. بر همین اساس در ادامه چند مورد از بهترین ها گل ها و گیاهان را معرفی خواهیم کرد.

گل طاووسی

طاووسی علاوه بر داشتن رنگ و بویی زیبا، توانایی تحمل شرایط آب و هوایی خشک را دارد. این گیاه در فصل بهار گل می دهد. در استفاده از گل طاووسی در روف گاردن باید توجه داشت که ارتفاع این گیاه درختچه مانند می توان به دو متر برسد.

درختچه توری

درختچه های توری از جمله گیاهان بسیار مناسب اقلیم گرم و خشک کشور ما ایران است. این گیاه تحت شرایط تابش مستقیم نور خورشید رشد می نماید و آب و هوای مرطوب و سرد چندان برای آن مناسب نخواهد بود. این درختچه به طور کلی دو نوع خزان پذیر و همواره سبز دارد. گل های این گیاه با شکوفا شدن بیش از 2 ماه دام خواهند آورد.

مطلب پیشنهادی: طراحی و اجرای روف گاردن: انواع روش های اجرای بام سبز

درختچه فوتونیا

درختچه های فوتونیا نیز به دلیل همواره سبز بودن و مقاومت بالایی که دارند گزینه بسیار مناسب برای استفاده در روف گاردن هستند. بر خلاف بسیاری از گیاهان و درختچه های همواره سبز که رنگ و رویی عمدتاً ساده دارند این درختچه دارای برگ های سبز، گل های سفید و شاخه های قرمز است. این سه رنگ در کنار یکدیگر بسیار به چشم می آیند. این درختچه در شرایط نور مستقیم خورشید به خوبی رشد می نماید. برگ های جوان قرمز که به تدریج به سبز تیره تغییر رنگ می دهند. ارتفاع این درختچه ها تقریباً به بیش از یک متر نیز می رسد.

گل کاغذی

گل کاغذی نیز از درختچه های مناسب کاشت در محیط روف گاردن است. این گیاه تقریباً در تمامی طول سال گل می دهند و از آن ها می تواند برای زیبایی بخشیدن به فضای روف گاردن بهره برد. خاک دارای زهکشی خوب و کمی اسیدی و آب و هوای گرم و خشک برای این گیاه ایده آل است. گل های کاغذی از جمله گیاهان فراینده هستند و از همین رو سعی کنید بستر لازم برای بالا رفتن آن ها فراهم کنید و یا صرفا آن ها را در کنار دیوار بکارید.

ساکولنت و کاکتوس

ساکولنت و کاکتوس از جمله بهترین گیاهان گوشتی برای استفاده در روف گاردن هستند که انواع مختلفی دارند. بعضی از آن ها در برابر گرما و بعضی نیز در برابر سرما مقاوم هستند. از نظر رنگ و اندازه نیز دست در انتخاب گونه های مختلف این دو گیاه باز است. گل ناز از جمله ساکولنت های بسیار مناسب برای استفاده در روف گاردن هستند.

مطلب پیشنهادی: روف گاردن، 10 چالش نگهداری از فضای بام سبز

مینای دائم

مینای دائم از جمله گیاهان و گل های مناسب برای کاشت و پرورش در روف گاردن و خاک با عمق 20 تا 30 سانتی متر است. این گیاه در برابر شرایط سخت آب و هوایی مقاوم است. گل های آن بنفش تا زرد رنگ هستند که در اواخر بهار و تابستان شکوفه می زنند.

انواع سرخس

سرخ انواع مختلفی دارد و لانه پرنده ای، شاخ گوزنی و پا خرگوشی از انواع اصلی آن به شمار می فرایند. سرخس ها در نور مستقیم به خوبی رشد می نمایند و رطوبت و گرما را دوست دارند. خاک خوب با آب دهی مناسب و به موقع شرایط ایده آل برای رشد این گیاه است. امکان کاشت سرخس پا خرگوشی در گلدان وجود دارد.

پیتوس طلایی

پیتوس از جمله گیاهانی است که در بسیاری از خانه های ما ایرانی ها پرورش داده می گردد. پیتوس در شرایط مختلف نور به خوبی رشد می نماید و کم و زیاد شدن نور تأثیری بر آن ندارد و خود را به خوبی با آن وفق می دهد. از طرفی هم در هر نوع خاکی و میزان آب زیاد هم به خوبی رشد می نماید. بر همین اساس و با توجه به قدرت تطابق پذیری بسیار بالایی که دارد از جمله بهترین گیاهان برای کاشت در روف گاردن است.

گیاهان چند ساله علفی

استفاده از گیاهان چند ساله می تواند هم هزینه و هم زحمت داشتن روف گاردن را تا حد زیادی کاهش دهد. انواع مختلفی از گیاهان چند ساله وجود دارد که می توان از آن ها در روف گاردن بهره برد. آویشن، میخک، گل استکانی و گچ دوست از جمله این گیاه ها هستند که در ضخامت های خاک تا 10 سانتی متر به خوبی رشد می نمایند.

سخن آخر

روف گاردن ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که بدن شک گل و گیاه استفاده شده در آن جزء مهم ترین این اجزا به شمار می فرایند. در انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن باید فاکتورهای زیادی مانند ویژگی های گیاه و شرایط آب و هوایی منطقه را مورد نظر قرار داد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1040

به "گیاهان مناسب برای روف گاردن : تجربه بهشت در بام سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان مناسب برای روف گاردن : تجربه بهشت در بام سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید