4 اثر تاریخی و گردشگری استان گلستان در آثار ملی کشور ثبت شد

به گزارش تور کانادا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: محوطه باستان شناختی خالدنبی، منگلی تپه، شیشارتپه شهرستان بندرگز و تپه چهارمازو کلاله در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

4 اثر تاریخی و گردشگری استان گلستان در آثار ملی کشور ثبت شد

به گزارش خبرنگاران از گرگان، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، ابراهیم کریمی گفت: با پیگیری های اجرا شده توسط اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گلستان روز گذشته محوطه باستان شناختی خالدنبی شهرستان کلاله در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی اضافه نمود: محوطه تاریخی خالد نبی با فرم بیضی شکل و کشیدگی در جهت شمالی - جنوبی به مساحت 12هکتار در استان گلستان ، شهرستان کلاله ، دهستان تمران و روستای گچی سو واقع شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان توضیح داد: براساس شواهد سطحی باستان شناختی این محوطه مربوط به قرون اول و میانی دوره اسلامی بوده و یکی از آثار شاخص استان و کشور محسوب می گردد.

ابراهیم کریمی ادامه داد: محوطه خالد نبی در منطقه ای منحصر بفرد بر روی تپه ماهورهای طبیعی تشکیل و دارای سنگ های آهکی افراشته ای می باشد که محتمل ترین کاربرد آن می تواند گورستان باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در سرانجام اعلام نمود: با پیگیری های اجرا شده و با توجه به شواهد باستان شناختی محوطه خالد نبی روز گذشته 12 با عنوان محوطه باستان شناختی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

کریمی همچنین از ثبت منگلی تپه در فهرست آثار ملی کشور در روز گذشته اطلاع داد و گفت: منگلی تپه یکی از مهم ترین محوطه های دوره مس و سنگ جدید و مفرغ دشت گرگان است که در روستای قوجمز شهرستان کلاله واقع شده است.

وی اضافه نمود: مهم ترین علت شکل گیری این سکونتگاه با وسعت در حدود 6 هکتار رودخانه آقسو است که در ضلع جنوب و شرق این محوطه جریان دارد.

کریمی ادامه داد: منگلی تپه که در گویش محلی به نام تپه قوجمز مشهور است بر اساس شواهد سطحی از هزاره چهارم پیس از میلاد تا دوران معاصر پیوسته محل سکونت انسان بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در سرانجام اعلام نمود: این تپه با عنوان اثر غیرمنقول و شاخص استان گلستان روز گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی اضافه نمود: محوطه باستان شناختی شیشارتپه شهرستان بندرگز نیز در فهرست آثار غیر منقول کشور به ثبت رسید.

کریمی گفت: محوطه باستان شناختی شیشار تپه در شهرک صنعتی باغو شهرستان بندرگز واقع شده یکی از مهم ترین محوطه های باستان شناختی دشت گرگان بوده که براساس نظر کارشناسان این اداره کل و گاهنگاری نسبی انجام شده نشانگر فعالیت های انسانی در دوران نوسنگی، مفرغ، آهن و دوره تاریخی در این محوطه است.

وی ادامه داد: براساس تحلیل داده های سطحی این محوطه یکی از ابتدایی ترین سکونتگاه های شکل گرفته در دشت گرگان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اظهار کرد: پرونده ثبت این اثر با اکثریت آراء در جلسه شورای ثبت آثار و مشخص حریم کشور در فهرست آثار غیر منقول به ثبت رسید.

وی اضافه نمود: با رای شورای ثبت و حریم کشور همچنین تپه چهارمازو کلاله در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

کریمی توضیح داد: محوطه باستان شناختی چهارمازو در شهرستان کلاله و روستائی به همین نام واقع شده و براساس بازدیدهای به عمل آمده و تحلیل داده های سطحی، محوطه باستانی چهارمازو یکی از سکونتگاه های اولیه بشر محسوب می گردد که در مطالعه و پژوهش نحوه شکل گیری استقرارگاه های انسانی می تواند نقش بسزایی داشته باشد.

وی ادامه داد: شواهد سطحی نشان دهنده دوره های استقراری از دوران نوسنگی ،آهن ، تاریخی و اسلامی در این محوطه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان توضیح داد: با رای شورای ثبت و حریم کشور محوطه باستان شناختی چهارمازو در فهرست ملی کشور به ثبت رسید و لوح ثبت آن پس از پیمودن مراحل قانونی به واحد ثبت این اداره کل ارسال می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 137

به "4 اثر تاریخی و گردشگری استان گلستان در آثار ملی کشور ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 اثر تاریخی و گردشگری استان گلستان در آثار ملی کشور ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید