4 بیماری غیرمعمول که علم پزشکی را به چالش کشیده اند

به گزارش تور کانادا، اپیدمیولوژیست ها همچنان در حال آنالیز علل شیوع مسمومیت غذایی چیپوتل تا جهش میکروسفالی در برزیل هستند، اما در بعضی موارد سال ها و حتی دهه ها پس از شیوع، هنوز پاسخ قابل قبولی برای آن نمی یابند. در ادامه به تعدادی از آن ها که هنوز هیچ پاسخی برای آن ها یافت نشده، اشاره شده است؛

4 بیماری غیرمعمول که علم پزشکی را به چالش کشیده اند

1. بیماری که بواسطه گرد و غبار ایجاد می گردد

افرادی که در غرب آمریکا زندگی می نمایند، به ویژه در معرض عفونت قارچی موسوم به کوکسیدیوئیدومایکوزیس یا تب دره هستند، این بیماری به مدت 100 سال است که همچنان بی پاسخ مانده است.

این بیماری که به دلیل استنشاق هاگ های قارچی در ریه ها ایجاد می گردد و به دلایلی که هنوز هم به عنوان یک راز باقی مانده است در غرب آمریکا در حال افزایش است که در اوایل دهه 1990 دارای جهش بزرگی در موارد بود. در اوایل دهه 2000 دو موج دیگر تب دره در دو زندان ایالتی شیوع پیدا کرد که منجر به کشته شدن ده ها زندانی شد. در سطح ملی نیز بیش از 20 هزار مورد ابتلا در سال 2011 گزارش شد که از آن موقع تا به امروز کمی فروکش نموده است. به دلایلی که هنوز پزشکان در نیافته اند، قارچ به سایر قسمت های بدن منتقل شده و به اصطلاح با انتشار کوکسیدیوئیدومایکوزیس در بدن، باعث تورم مغز می گردد.

2. ردوکس فلج اطفال

بیش از 30 سال پس از آخرین مورد شناخته شده فلج اطفال در آمریکا، 20 کودک در کالیفرنیا با یک بیماری ناتوان نماینده که باعث ایجاد اثرات فلج اطفال در سال 2014 شده بود، از بین رفتند. از آن موقع تا به امروز، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا 120 مورد از این نوع بیماری را مورد آزمایش قرار داده اند. علائم این بیماری ضعف در عضلات، ناهنجاری های نخاع و دشواری در راه رفتن مانند آنچه در فلج اطفال رخ می دهد، است که در مبتلایان آزمایش فلج اطفال منفی بوده است. علل خاص این بیماری هنوز در دست آنالیز است.

3. خواب عجیب

بین سال های 1917 و 1925، یک میلیون نفر در سراسر دنیا به نوعی بیماری به نام انسفالیت لتارگیکا مبتلا شدند که دانشمندان هنوز علت آن را درک نمی نمایند. در این بیماری افراد حین غذا خوردن، راه رفتن و یا صحبت کردن به خواب عمیقی فرو می فرایند که می تواند روز ها ادامه داشته باشد. بر اساس آمار حدود نیمی از افرادی که به این بیماری دچار بودند، جان خود را از دست دادند و آن دسته هم که زنده ماندند میزان بالاتری از علائم مشابه پارکینسون و بیماری های روانی را نشان دادند.

در آن موقع، کنستانتین فون اکونومو، متخصص مغز و اعصاب وین، در دهه 1960 در مطالعات خود متوجه تورم هیپوتالاموس در مغز این بیماران شد.

4. تیک های عجیب در دختران نوجوان

تکان دادن سر و بازو و لکنت در گفتار بعضی از علائمی بود که در اواخر سال 2011 به طرز عجیبی در دختران نوجوان در لو روی نیویورک مشاهده شد. بیشتر مبتلایان دختران دبیرستانی بودند که تیک های عجیب آن ها ماه ها ادامه داشت و هیچ دلیل مشخصی برای آن وجود نداشت. بعضی از روانشناسان استرس و هیستری توده ای را علت آن عنوان کردند و بعضی دیگر خود ایمنی بچه ها را دلیل آن دانستند؛ همچنان در خصوص علت این اتفاق اختلاف نظر وجود دارد و هنوز پاسخ روشنی برای آن یافت نشده است.

منبع: همگردی
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1028

به "4 بیماری غیرمعمول که علم پزشکی را به چالش کشیده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 بیماری غیرمعمول که علم پزشکی را به چالش کشیده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید