اعلام تدوین راهنمای مقابله با کرونا ویروس در موزه ها

به گزارش تور کانادا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تدوین راهنمای مقابله با کرونا ویروس در موزه ها صورت گرفت.

اعلام تدوین راهنمای مقابله با کرونا ویروس در موزه ها

داستان چیست؟

رضا رحمانی، رئیس پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی- فرهنگی گفت: همزمان با شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف دنیا، تبعات اجتماعی و مالی ناشی از این ویروس همه کشورهای دنیا را دربرگرفته و منجر به رکود چرخه کسب و کار در بخش های مختلف از جمله بخش های خدماتی، صنعتی و گردشگری شده است.

وی با تاکید بر این که در شرایط قرنطینه و تعطیلی موزه ها، دغدغه های زیادی برای موزه داران در مورد نحوه مقابله با بیماری همه گیر در ابعاد مختلف در محیط های موزه ای از جمله سلامت کارکنان، حفاظت از آثار تاریخی مجموعه (در مخزن یا نمایشگاه) در مقابل عوامل آسیب رسان مختلف و همچنین سیاست های پاکسازی و ضدعفونی در محیط هایی که آثار در آنها نگهداری می گردد، وجود دارد، اضافه نمود: به همین دلیل پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی- فرهنگی دستورالعملی برای مقابله با ویروس کرونا در شرایط کنونی برای موزه داران تدوین کند.

او هدف از این دستورالعمل را ارائه توصیه هایی دانست که می تواند برای موزه های کوچک و عظیم و مجموعه های تاریخی کارساز باشد.

رحمانی با اشاره به وجود بخش های اداری در موزه ها و مراکز تاریخی- فرهنگی علاوه بر بخش نمایشگاهی افزود: بحث بهداشت در محیط های اداری که برگرفته از پروتکل های ارائه شده توسط معاونت بهداشت، مرکز سلامت محیط و کار و سازمان دنیای بهداشت است نیز تهیه شد. این دستورالعمل بر اساس آخرین توصیه های سازمان دنیای بهداشت، معاونت بهداشت، ایکوم و انجمن موزه داران آمریکا تهیه و تدوین شده است.

وی با اشاره به تهیه پروتکل یاد شده توسط کارشناسان پژوهشکده حفاظت از آثار تاریخی -فرهنگی ادامه داد: دستورالعمل های مقابله با کووید 19 به صورت مستمر براساس یافته های جدید به روز می شوند، بنابراین همواره باید به روزترین دستورالعمل های ارائه شده توسط سازمان دنیای بهداشت، وزارت بهداشت مورد توجه قرار گیرند.

به گفته رئیس پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی -فرهنگی این دستورالعمل در محیط های موزه ای، اماکن و مجموعه های تاریخی، گالری ها و کتابخانه ها قابل استفاده است.

رحمانی تاکید نمود: دامنه کاربرد، کرونا ویروس، مواد گندزدا، بهداشت در محیط اداری موزه، توصیه های خودمراقبتی کارکنان، رعایت بهداشت در محیط کار، اعمال سیاست هایی برای فاصله گذاری اجتماعی در محیط کار، اعمال سیاست هایی برای شناسایی و غربالگری افراد بیمار، پاکسازی و گندزدایی مخازن و بخش های نمایشگاهی در موزه ها و بخشی از عناوین مطرح شده در راهنمای مقابله با کورونا ویروس (COVID-19) در محیط های موزه ای است.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، راهنمای مقابله با کورونا ویروس (COVID-19) در محیط های موزه ای در لینک (سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بخش اطلاعیه) قابل مشاهده است.

منبع: همگردی
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 521

به "اعلام تدوین راهنمای مقابله با کرونا ویروس در موزه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام تدوین راهنمای مقابله با کرونا ویروس در موزه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید