اگر اسنپ بک اجرایی گردد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به گزارش تور کانادا، یک روزنامه آمریکایی به واکنش کشورهای دنیا در صورت عملی شدن مکانیسم ماشه(اسنپ بک) پرداخته است و معقتد است اولین اتفاق انشقاق در شورای امنیت است.

اگر اسنپ بک اجرایی گردد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مجله فارن پالسی در گزارشی با عنوان اقدامات کشورهای دنیا در برابر کوشش امریکا در توسل به مکانیسم ماشه نوشت:

اخیرا اقدام ایالات متحده در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران با شکست روبرو و این کشور به طرز مفتضحانه ای به انزوا کشیده شد. اما این موضوع مانع از کوشش دولت ترامپ نشد و رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد به وسیله به کار گیری مکانیسم ماشه تحریم های سازمان ملل علیه ایران را بازمی گرداند. تمرکز آمریکا بر تحریم تسلیحاتی همیشه مقدمه ای برای هدفی عظیم تر یعنی ویران ساختن باقی مانده پل هایی است که به توافق هسته ای ایران می رسند.

از یک طرف، روسیه و چین مبحث فنی و قانونی را علیه آمریکا مطرح نموده اند که براین اساس آمریکا با خروج از توافق هسته ای ایران حق خود برای اعمال مکانیسم ماشه را از بین برده است. این استدلال بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت است که در برجام ذکر شده و بر اساس آن تنها کشوری که عضو توافق هسته ای باشد، می تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

اما این مسئله بیشتر از این که جدالی قانونی باشد، جنبه سیاسی دارد که به نظر می رسد بیشتر مورد حمایت کشورهای اروپایی است، و آن اینکه ایالات متحده فاقد مشروعیت توسل به این مکانیسم است زیرا انگیزه آمریکا در درجه اول صدمه زدن به توافق چند جانبه با ایران است.

موضع کشورها در برابر مکانیسم ماشه

چیزی که احتمالاً بعد از اسنپ بک اتفاق خواهد افتاد، آشفتگی و انشقاق در سازمان ملل است که در آن اعضای شورای امنیت به سه دسته تقسیم می شوند:

اول، ایالات متحده با اعمال فشارهای سیاسی و مالی به دنبال کسب حمایت دیگر کشورها خواهد بود. آمریکا احتمالاً از حربه تهدید به استفاده از تحریم های ثانویه مانند 18 ماه گذشته در مقابله با عدم اقدام کشورها برای اعمال اسنپ بک، استفاده خواهد نمود. حتی اگر اغلب کشورهای دنیا با این موضوع مخالف باشند که آمریکا حق اعمال تحریم ها به وسیله اسنپ بک را ندارد، بعضی کشورها ممکن است از ترس فشار مالی آمریکا طرف این کشور را بگیرند.

گروه دوم را چین و روسیه راهنمایی می نمایند، این دو کشور هم اکنون نیز در برابر آمریکا قرار گرفته اند. این کشورها نه تنها با اجرای تحریم ها مخالفت خواهند کرد، بلکه موانعی را هم مانند مسدود کردن انتصاب دوباره کمیته های مرتبط سازمان ملل که بر اجرای چنین تحریم هایی نظارت دارند، ایجاد خواهند کرد. این گروه همچنین ممکن است به دنبال کشاندن این بحث به دیوان بین المللی دادگستری در مورد جنبه قانونی ادعای آمریکا باشد.

گروه سوم را فرانسه، انگلیس و آلمان راهنمایی می نمایند که همگی اتفاق نظر دارند که توافق ایران باید در بیشترین حد ممکن حفظ گردد. در بیانه این گروه در ماه ژوئن، هر سه کشور تاکید کردند که از بازگشت تحریم ها از سوی آمریکا حمایت نخواهند کرد. کشورهای هند، کره جنوبی و ژاپن احتمالاً از حامیان این رویکرد خواهند بود. در این فرایند، اتحادیه اروپا باید تا جای ممکن فضا را برای نجات توافق ایران و ممانعت از اجرای دوباره تحریم ها علیه ایران حداقل تا تعیین شدن نتیجه انتخابات آمریکا باز بگذارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 681

به "اگر اسنپ بک اجرایی گردد چه اتفاقی خواهد افتاد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر اسنپ بک اجرایی گردد چه اتفاقی خواهد افتاد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید