ترمیمِ معجزه آسای ریه های سیگاری های سابق

به گزارش تور کانادا، نتیجه این مطالعه نشان داد از هر 10 سلولِ ریه 9 سلول در سیگاری های فعلی دچار جهش شده بودند و این سلول ها شامل سلول هایی که می توانند سرطان ایجاد کنند هم می شدند. اما در سیگاری های پیشین، بسیاری از سلول های آسیب دیده با سلول های جدید که شبیه سلول های افراد غیرسیگاری بودند، جایگزین شده بودند.

ترمیمِ معجزه آسای ریه های سیگاری های سابق

تور کانادا| سیگاری ها می توانند با ترکِ عادتِ سیگار کشیدن، شرایط ریه های خود را به حالت اولیه برگردانند؛ زیرا نتیجه یک تحقیق نشان می دهد بعد از ترکِ سیگار سلول های سالم تولید می شوند که می توانند جایگزین برخی از سلول های آسیب دیده از تنباکو و در معرضِ سرطان شوند.

به گزارش تور کانادا به نقل از گاردین، سیگاری ها بار ها شنیده اند که با قطعِ مصرفِ سیگار می توانند خطرِ ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان ریه را در خود کاهش دهند و از آسیب های جدید به بدنِ خود پیشگیری کنند.

نتیجه تحقیقی که در مجله نیچر به چاپ رسیده است نشان می دهد که منافع ترکِ سیگار بسیار بیشتر از این هاست؛ زیرا وقتی سیگاری ها این عادت را ترک می کنند، بدنشان از ذخیره سلول های سالم برداشت می کند و آن ها را جایگزین سلول های آسیب دیده از سیگار می کند.

پیتر کمپبِل یکی از نویسندگان این پژوهش از موسسه وِلکام سَنگِر در انگلستان، گفت: نتایج این پژوهش برای سیگاری هایی که می خواهند ترک کنند بسیار امیدبخش است.

او می گوید: سیگاری هایی که مدت 30، 40 یا حتی بیشتر از آن سیگار کشیده اند به من می گویند دیگر برای ترک سیگار بسیار دیر است - دیگر آسیبی که نباید به بدن رسیده است.

. وقتی هر نخ سیگار هشدار مرگ می هد

. نزدیک به 40 افسانه درباره 40 سالگی

. زنان سریع تر از مردان به مواد مخدر وابسته می شوند؟!

نکتۀ جالب یافته های ما این است که نشان می دهد: هرگز برای ترک کردنِ سیگار دیر نیست.

او می گوید: برخی از افرادی که در این پژوهش مشارکت کردند بیش از 15000 بسته سیگار در طول زندگی مصرف کرده بودند.

اما فقط چند سال بعد از ترکِ سیگار بررسی سلول هایی که مجاری تنفسی آن ها را پوشانده نشان داد دیگر اثری از صدماتی که در نتیجه مصرفِ تنباکو به آن ها رسیده بود، وجود ندارد.

در این مطالعه نمونه های بافت برداری از 16 نفر شاملِ سیگاری های کنونی، سیگاری های پیشین، بزرگسالانی که هرگز سیگار نکشیده بودند و بچه ها، با هدفِ جستجوی جهش های ژنی که به سرطان ختم می شود، مطالعه شد.

تغییراتِ ژنتیکی که در سلول های بدن اتفاق می افتد بخشی از فرایندِ پیر شدن است و در بسیاری موارد این جهش ها به قدری بی خطر هستند که به آن ها جهش های گذرکننده گفته می شود.

کمپبل می گوید: اما جهش در یک ژن اشتباه و در یک سلول اشتباه می تواند تغییراتِ شایانِ توجهی در رفتار سلول ها ایجاد کند و به آن ها آموزش دهد بیشتر شبیه سرطان رفتار کنند. به این جهش ها، جهش های پیش برنده گفته می شود.

اگر تعدادِ این جهش های پیش برنده به قدری زیاد باشد که تجمع پیدا کند، سلول تبدیل به سلولِ تورم یافته سرطانی می شود.

نتیجه این مطالعه نشان داد از هر 10 سلولِ ریه 9 سلول در سیگاری های فعلی دچار جهش شده بودند و این سلول ها شامل سلول هایی که می توانند سرطان ایجاد کنند هم می شدند.

اما در سیگاری های پیشین، بسیاری از سلول های آسیب دیده با سلول های جدید که شبیه سلول های افراد غیرسیگاری بودند، جایگزین شده بودند.

نزدیک به 40 درصد از سلول های ریه سیگاری های سابق سالم بود که این میزان 4 برابرِ میزانِ بافتِ سالمِ ریه در سیگاری های فعلی بود.

کمپل گفت: سلول های آسیب دیده در اثر معجزه بهبود نیافته بودند بلکه با سلول های سالمی که توانسته بودند از دود سیگار خود را برهانند، جایگزین شده بودند.

هنوز مکانیسم دقیقی که باعث می شود این جا به جایی رخ دهد معین نشده است، اما نویسندگان باور دارند که احتمالاً نوعی ذخیرگاه سلولی در بدن وجود دارد که منتظر است فرصت ظهور پیدا کند.

کمپبل می گوید: به محضِ ترکِ سیگار، سلول های فرد آرام آرام از مکانِ امنِ خود خارج می شوند تا جایگزین سلول های آسیب دیده شوند.

پروفسور جِرد پی فایفر، از موسسه وَن آندِل، نتایج این پژوهش را تحسین کرد.

او گفت: این پژوهش نشان می دهد چگونه ترکِ سیگار در سطح مولکولی بر بافت ریه اثر می گذارد.

او اضافه نمود: پژوهشگران به دلیلِ رعایت اخلاق پژوهشی فقط توانسته اند نمونه های 16 فردی را که به دلایل مختلف به آزمایشگاه مراجعه کرده بودند، استفاده کنند.

تعدادِ کمِ نمونه ها می تواند یافته های پژوهش را تحتِ تأثیر قرار دهد. اما سوالات بسیار جالبی را برای تحقیقات آینده مطرح می کند.

کمپبل می گوید، اقدام بعدی مکان یابیِ ذخیره گاه سلول های سالم و تشخیص نحوه عملکرد آن هاست.

اگر بتوانیم معین کنیم این سلول ها به طور معمول کجا زندگی می کنند و چه چیزب باعث می شود بعد از ترکِ سیگار گسترش پیدا کنند، می توانیم از آن ها به نحوِ کارامدتری برای ترمیم استفاده کنیم.

منبع: BBC

ترجمه: سایت تور کانادا

منبع: فرادید
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 257

به "ترمیمِ معجزه آسای ریه های سیگاری های سابق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیمِ معجزه آسای ریه های سیگاری های سابق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید