معین اعتباری برای عیدی هنرمندان

به گزارش تور کانادا، تهران (پانا) - رئیس سازمان برنامه و بودجه در ملاقات با هنرمندان گفت، آمادگی دارم تا 15 اسفند اعتباری برای اصحاب هنر و فرهنگ صندوق اعتباری هنر معادل عیدی کارکنان دولت اختصاص یابد.

معین اعتباری برای عیدی هنرمندان

به گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور، مدیرعامل، اعضای هیات مدیره صندوق اعتباری هنر و جمعی از فرهیختگان و هنرمندان پیشکسوت و نامدار کشور با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در محل سالن یاران شهید بهشتی این سازمان ملاقات و تبادل نظر کردند.

در این ملاقات سیدحسین سیدزاده، مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که در شرایط کرونایی و فشارهای ناشی از تعطیلی کسب و کار هنرمندان و اصحاب فرهنگ؛ همچنان احوالپرس آنان بوده و موجبات دلگرمی هنرمندان و فرهیختگان را فراهم می نماید تقدیر و تشکر کرد.

وی ضمن ارائه گزارشی از توزیع اعتبار 120 میلیارد تومانی سازمان برنامه و بودجه کشور در صندوق اعتباری هنر، از جمله طراحی هنر کارت گفت: هنر کارت، کارت شناسایی اعضای صندوق اعتباری هنر است. این کارت تمامی تعاملات اعضا از جمله خدمات بیمه ای، تسهیلات، طرح تکریم، یاری مستمری و... را پوشش می دهد و تا به امروز بالغ بر 61 هزار نفر از اعضای این صندوق در سراسر کشور از این کارت بهره مند شده اند.

در ادامه جلسه فرایند شکل گیری و اختصاص هنر کارت به هنرمندان سراسر کشور که اعضای صندوق اعتباری هنر هستند در قالب کلیپ به روایت تصویر به سمع و نظر اعضای حاضران در جلسه رسید.

صنوف هنری، از اولین صنوف آسیب پذیر ناشی از کرونا بودند

شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر نیز ضمن تشکر از محمدباقر نوبخت به خاطر حمایت از هنرمندان در دوره کرونا گفت: به دلیل تعطیلی سالن های تئاتر، سینماها و گالری ها ناشی از شیوع کرونا این صنوف از اولین صنوف آسیب پذیر در این ایام بودند. متاسفانه به همین دلیل شاهد بیکاری این قشر از هنرمندان جامعه بودیم.

وی خواهان یاری به هنرمندان در خاتمه سال و در آستانه ایام نوروز شد و اضافه نمود: درخواست دیگر من، نگاه جدی به بودجه خدماتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

مساعدت 120 میلیارد تومانی سازمان برنامه و صدور هنر کارت

در ادامه حمیدرضا نوربخش، عضو هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر و مدیرعامل خانه موسیقی با اشاره به اینکه هنرمندان رئیس سازمان برنامه و بودجه را یار، مددرسان و عضوی از خانواده خود می دانند، گفت: مساعدت 120 میلیارد تومانی آقای نوبخت به هنرمندان با توجه به شرایط اخیر گرچه مختصر بود ولی جامعه هنری از آن خیلی بهره گرفت و کارساز بود.

مدیرعامل خانه موسیقی اضافه نمود: در بخش موسیقی سه بخش آموزش، اجرا و فراوری داریم. به دلیل شرایط سخت کرونایی علاوه بر عدم اجرا و فراوری با کاهش 70 درصدی فعالیت های آکادمی های موسیقی نیز روبرو شدیم. هنرکارت اتفاق عظیمی در این مقطع بود و با استقبال و سپاسگزاری های هنرمندان در سراسر کشور روبرو شد. همچنین درخواست مساعدت نوروزی و نیز افزایش صددرصدی بودجه حمایتی هنرمندان برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آقای نوبخت را داریم.

احتیاج به صندوق بیمه هنرمندان

منوچهر شاهسواری، عضو هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر و مدیرعامل خانه سینما از سخنرانان دیگر این نشست خطاب به محمدباقر نوبخت نیز گفت: شما دومین مدیر دولتی هستید که برای دومین بار با اعضای هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر ملاقات می کنید. وی خواهان تبدیل صندوق اعتباری هنر به صندوق بیمه هنرمندان شد.

درخواست تخصیص 100درصدی اعتبارات هنرمندان

در ادامه جلسه لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عنایت های ویژه محمدباقر نوبخت به بخش فرهنگ و هنر سخن گفت و اضافه نمود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین بد بودن شرایط بودجه ای کشور یکی از بهترین سالها را سپری کردیم. علاوه بر توزیع مبلغ 120 میلیارد تومان از سوی صندوق اعتباری هنر، در بخش اختصاص تسهیلات ارزان قیمت به کسب و کارهای هنری نیز دو فاز پیش بینی شد؛ فاز اول تخصیص بخشی از اعتبارات اشتغال به صندوق کارآفرینی بود؛ فاز دوم مربوط به حوزه نشر و مطبوعات است که قرار بود تخصیص 80 درصدی داشته باشیم اما تا امروز فقط 50 درصد تخصیص داشته ایم.

وی خواهان دستور ریاست سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص 100درصد اعتبارات به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و اضافه نمود: امیدوارم به این ترتیب بتوانیم بخشی از حمایت هایمان را در صندوق اعتباری هنر انجام دهیم. البته در ماه های گذشته درخواست یاری معیشتی 200 میلیارد تومانی را ارائه دادیم که تا به امروز منابعش تامین نشده است.

ایرج راد، پرویز یشایایی و فرشته طائرپور از دیگر سخنرانان حاضر در جلسه بودند که از عنایات ویژه سازمان برنامه و بودجه به اصحاب فرهنگ و هنر سپاسگزاری کردند.

عیدی معادل کارکنان دولت به اصحاب فرهنگ و هنر

پس از سخنرانی پیشکسوتان هنر و فرهنگ حاضر در این نشست محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهوری با تشکر و قدردانی از حضور فرهیختگان و هنرمندان پیشکسوت گفت: ارادت بنده و همه کسانی که قدرشناس انسان های فاخر و عظیم کشور هستند ناشی از توانایی و شایستگی خود آن عظیمان است. به همین جهت اینجانب به عنوان یکی از آحاد جامعه، به شما افتخار می کنم و از اینکه چنین مجالستی امروز هم برای دومین بار در همین فضا شکل گرفت، بسیار شاد هستم.

وی اضافه نمود: در جلسه گذشته بخاطر رخداد ناشی از کرونا که در کشور پیش آمد توافقاتی با هم کردیم و من در تکمله آن توافقات اجرا شده از مدیرعامل صندوق اعتباری هنر جویای چگونگی انجام و اقدام کار بودم. با همه محدویت ها در شرایط سخت مالی و عوارض ناشی از شیوع کرونا تا قبل از خاتمه سال 1399 هر آنچه را که مستقیما با برنامه های صندوق اعتباری هنر مرتبط است همه ردیف ها و تخصیصات مرتبط به این صندوق را به صورت صد درصد پرداخت خواهم کرد و نیز آمادگی دارم تا 15 اسفند اعتباری برای اصحاب هنر و فرهنگ صندوق اعتباری هنر معادل عیدی کارکنان دولت اختصاص یابد.

رییس برنامه و بودجه کشور گفت: معتقدم پتانسیل طراحی نظام بیمه ای و تامین اجتماعی برای هنرمندان در قالب صندوق و یا هر شکل دیگری در دولت هست و من درخصوص این موضوع اعلام آمادگی می کنم.

در خاتمه این نشست با اهدای هنرکارت از سوی دکتر نوبخت به جمعی از پیشکسوتان و نامداران عرصه هنر و فرهنگ حاضر در جلسه، از آنان تقدیر شد. همچنین از سوی صندوق اعتباری هنر نیز با اهدای هنر کارت افتخاری به رییس سازمان برنامه و بودجه کشور از خدمات و عنایات ویژه ایشان نسبت به اصحاب فرهنگ و هنر قدردانی به عمل آمد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1008

به "معین اعتباری برای عیدی هنرمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین اعتباری برای عیدی هنرمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید