تناقضات شورای شهر مشهد در پروژه کمربند جنوبی ، طرحی که زندگی سه میلیون نفر را به خطر می اندازد

به گزارش تور کانادا، عضو شورای شهر مشهد در نطق پیش از دستور خود در حالی نسبت به عدم انعطاف و انسان محور نبودن شهرسازی مدرن سخن گفت که طرح کمربند جنوبی مورد تأیید او، زندگی سه میلیون انسان را به خطر می اندازد.

تناقضات شورای شهر مشهد در پروژه کمربند جنوبی ، طرحی که زندگی سه میلیون نفر را به خطر می اندازد

گروه دانشگاه خبرنگاران، اعظم ذوالفقاری منظری؛* ظهر دیروز نودوهفتمین جلسه شورای اسلامی شهر مشهد برگزار گردید و یکی از دستورات این جلسه، طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد بود.

از چند روز گذشته، فعالان زیست محیطی مشهد، جمعی از اصحاب رسانه و دغدغه مندان محیط زیست مشهدی اعلام کردند که به استناد به بند 116 منشور حقوق شهروندی، مبنی بر حق حشور همه شهروندان در جلسات شورای اسلامی شهر، در صحن علنی این شورا شرکت می نمایند.

پیش از شروع جلسه شورا، اعضای شبکه سمن های محیط زیستی خراسان رضوی، اعضای قرارگاه دانشجویی صیانت از ارتفاعات جنوبی مشهد، اعضای بنیاد چهارطبقه مشهد و چند نفر طلبه فعال در حوزه های اجتماعی مقابل ساختمان شورای اسلامی شهر مشهد گردهم آمدند تا در جلسه علنی شورا شرکت نمایند، اما با ممانعت مسئولان شورا روبرو شدند.

ابلاغ طرح های تفصیلی غیرمنعطف با شکست روبرو می گردد

در ابتدای این جلسه، محمدهادی مهدی نیا، رئیس کمیسیون شورای اسلامی شهر مشهد در نطق پیش از دستور خود با اشاره به اینکه مدیریت شهری احتیاج به طرح های منعطف و تحقق پذیر دارد، اظهار کرد: نگاه صرفا کمی در فرایند تصویب طرح های تفصیلی در قالب تأمین سرانه های کاربری های خدماتی، یکی از مواردی است که مشاورین طرح را به اجبار محکوم به بهره گیری از روش های غیرقابل تحقق و برنامه ریزی های غیرواقعی می نماید، که از ابتدای ابلاغ طرح، شکست در زمینه تأمین و تحقق کاربری های یاد شده قطعی تلقی می گردد.

او در ادامه نطق پیش از دستور خود توضیح داد: امروزه در ادبیات شهرسازی نوین جهان، انسان یا به عبارت دقیق تر شهروندان، محور تمامی مسائل شهر ها هستند. واقع بینی و تأکید بر احتیاج های افراد متناسب با تمایلات، رفاه و آساسش، می بایست در دستور کار طرح های توسعه شهری قرار گیرد و تغییر زاویه دید به این شکل مستلزم کیفی سازی و انعطاف پذیری بیشتر طرح تفصیلی چه در چارچوب اقدامات کارشناسی و چه در زمینه سیاست گذاری ها و قوانین کلی شهرسازی است.

مهدی نیا پیش از این نیز تصویری از نقشه طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد را در اینستاگرام خود منتشر نموده بود که مرز آن کمربند جنوبی است.

طرح کمربند جنوبی مشهد در واقع در راستای توسعه حمل و نقل خودرویی مشهد برنامه ریزی شده و در نهایت منجر به توسعه افقی مشهد در منطقه جنوب غربی این شهر و ارتفاعات جنوبی می گردد. براساس همین طرح می توان ادعا کرد که شورای اسلامی شهر مشهد به دنبال انسان محور کردن مشهد نیست و می خواهد براساس همان سنت های پیشین شهرسازی بپردازد؛ سنت هایی که رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد، در نطق پیش از دستور خود در این جلسه، به شدت نسبت به آن ها انتقاد کرد.

عدم انعطاف شورای شهر در کمربند جنوبی

عدم انعطاف پذیری شورای اسلامی شهر مشهد درباره پروژه کمربند جنوبی، آن هم در زمانی که شهردار مشهد، راهکار هایی برای کاهش بار ترافیک در این منطقه، ارائه نموده است، خود گواه دیگری از تناقضات موجود میان نطق پیش از دستور مهدی نیا و طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد است.

با این حال در این جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، کلیات طرح تفصیلی جنوب غرب به تصویب رسید، اما درباره کمربند جنوبی صحبتی نشده است. در واقع نظریه کمیسیون شهرسازی و معماری با موضوع اسناد اصلاحی طرح تفصیلی پیشنهادی حوزه جنوب غرب که شامل یک ماده واحده و 9 بند است، در صحن علنی روز گذشته تا بند 6 آن به تصویب رسید. بند هفتم این نظریه، به پروژه کمربند جنوبی مشهد اختصاص دارد.

در این بند آمده است: پس از بحث و گفتگو گسترده پیرامون مزایا و معایب کمربند جنوبی، با توجه به پیش بینی عظیمراه جنوبی (کمربند جنوبی) در ساختار ترافیکی شهر مشهد در طرح جامع مصوب، پیشنهاد مشاور محترم مبنی بر حفظ عظیمراه جنوبی مورد تأیید نهاده شد. لازم به توضیح است با عنایت به اقدامات اخیر شهرداری در راستای خلق فضای اجتماعی در پهنه های جنوبی شهر (کوه پارک)، انجام ارزیابی اثرات اجتماعی، مالی و زیست محیطی ناشی از نقش ترافیکی محور در این بخش از شهر مورد تأکید قرار می گیرد.

بند هشتم آن نیز به این توضیح است که با توجه به ضرورت حفظ ارتفاعات، کنترل و جلوگیری از تحریک توسعه ناشی از عظیمراه جنوبی، مقرر گشت کلیه اراضی بلافصل شمال عظیمراه جنوبی به فضا های سبز حفاظتی و کاربری های خدماتی عظیم مقیاس اختصاص یابد.

در فایل زیر، متن کامل این نظریه را می توانید مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید:

  • فشار شورای شهر مشهد بر شهرداری برای احداث کمربند جنوبی / کلایی: پای احداث تونل در انتهای بلوار نماز هستم!
  • تخریب منابع تجدیدناپذیر مشهد براساس پیش بینی های اشتباه طرح مهرازان
  • آیا کوه پارک مشهد بدون مطالعات زیست محیطی است؟ / تغییر کاربری کمربند جنوبی؛ مهم ترین مطالبه سمن ها
  • پژمان فر: تحقیق و تفحص درباره کمربند جنوبی در مجلس راه اندازی می گردد

بی توجهی کامل شورا به دغدغه های محیط زیستی شهر

سعید شعرباف تبریزی، عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) که در این جلسه حضور داشت، به خبرنگار ما می گوید: 6 بند اول این طرح در جلسه مطرح شد و فرصت به آنالیز ادامه بند های آن که شامل پروژه کمربند جنوبی مشهد نیز می شد، نرسید.

شعرباف بیان می نماید: در این نظریه به صراحت گفته شده که مشاور می گوید کمربند جنوبی باید بماند و خود کمیسیون نیز بر وجود کمربند جنوبی تأکید می نماید. حالا مطالعات زیست محیطی هم انجام بگردد تا ارزیابی اثرات آن صورت گیرد.

وی ادامه می دهد: آنچه در بند هفت این نظریه آمده، در واقع نظر رسمی شورای اسلامی شهر مشهد است. شاید در صحن علنی پیشنهادات معارضی نیز مطرح و به بحث گذاشته گردد و در نهایت این بند به تصویب نرسد. اما آنچه که پیش نویس و جمع بندی آن ارائه شده، معنایش بی توجهی کامل به تمام این مباحث چند ماه اخیر درباره کمربند جنوبی است.

به گفته شعرباف، شهردار مشهد در این زمان، جلسه را ترک کرد و به نظر می رسد شهردار نمی خواهد درباره این طرح در جمع شورا اظهارنظر کند.

او پیش از این در اینستاگرام خود نیز به این طرح تفصیلی اشاره نموده و نوشته بود: نکته تأمل برانگیز این است که در نظریه شورای شهر مشهد ... هیچ اثری از نظر و استدلال های مخالفین اجرای کمربندی جنوبی نیست و تنها نظر نهایی که ابقای پروژه مخرب کمربند جنوبی است، دیده می گردد.

شعرباف ادامه داده است: شهردار مشهد به صراحت و به صورت مکرر تأکید نموده است که جمع بندی نهایی بنده و تیم شهرداری فعلی، تغییر کاربری کمربند جنوبی از یک شریان ترافیکی به محلی برای حضور مردم در ارتفاعات است. این در حالی است که هیچ اثری، در طرح تفصیلی مورد تأیید شورای شهر مشهد وجود ندارد. یعنی نه تنها نظر متخصصین مخالف اجرای کمربند جنوبی در طرح تفصیلی دیده نشده، بلکه نظر شهردار مشهد نیز در این طرح سانسور شده است.

علی سلمانی، مستندساز مشهدی نیز در یک رشته توییت، ماجرای حضور فعالان زیست محیطی مقابل شورای اسلامی شهر مشهد را توضیح داده است.

نقض بند 116 منشور حقوق شهروندی

به گفته او محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با حضور فعالان زیست محیطی و اجتماعی در صحن مخالفت نموده است. سلمانی نوشت: درخواست دیدار با آقای حسینی پویا برای آنالیز مجدد حضور مخالفان کمربند به استناد مذکور هم بی نتیجه ماند.

او ادامه داده است: ساعت 11 تجمع نمایندگان با اعلام مخالفت خود نسبت به نقض منشور حقوق شهروندی و نسبت به کاربری ترافیکی کمربند جنوبی سعی کردند فضا را در کمال آرامش به خاتمه ببرند.

حضور فعالان زیست محیطی در فضای مسالمت آمیز مقابل شورا

علی گشتی، دبیر قرارگاه دانشجویی صیانت از ارتفاعات جنوبی مشهد هم روایتی از حضور اعضای این قرارگاه مقابل شورای اسلامی شهر مشهد به خبرنگار دانشجو ارائه می نماید و می گوید: حضور ما مقابل ساختمان شورای شهر برای حضور در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد براساس بند 116 حقوق شهروندی بود، اما با اینکه حضور ما و فعالان محیط زیستی در فضایی کاملا آرام و هماهنگ با مجموعه های انتظامات ورودی ساختمان شورا بود، اما از ورود ما به صحن علنی شورا جلوگیری کردند.

گشتی می گوید: انتظامات شورا برای آن حضور مسالمت آمیز با نیروی انتظامی هم تماس گرفته بودند و مأموران انتظامی هم در صحنه حضور داشتند. البته برخوردی با اعضای کانون همرکابان دوچرخه سواری صورت گرفت که باعث شرمندگی ما شد. حتی با آقای حسینی پویا، رئیس کمیسیون حقوقی شورا نیز تماس گرفتیم تا با هماهنگی دفتر ایشان نمایندگانی از افراد حاضر مقابل ورودی شورا، در جلسه علنی شرکت نمایند. اما در نهایت این اجازه به ما داده نشد.

دبیر قرارگاه دانشجویی صیانت از ارتفاعات جنوبی مشهد با اشاره به اینکه قرار بود در این جلسه طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد به تصویب برسد، می گوید: در بند های هفت و هشت نظریه کمیسیون معماری و شهرسازی شورا، پیش بینی کمربند جنوبی در ساختار ترافیکی مشهد وجود داشت.

او بیان می نماید: در جلسات جداگانه ای که با رئیس کل دادگستری استان و شهردار مشهد داشتیم، وعده هایی مبنی بر اینکه اجازه نمی دهند در این منطقه کمربند جنوبی احداث گردد، به ما دادند، اما آنچه دیروز در صحن علنی شورای شهر مشهد مطرح شد، خلاف این وعده ها بود.

گشتی با اشاره به اینکه براساس آنچه به صحن شورا آمد، کوه پارک تضادی با کمربند جنوبی ندارد، تأکید می نماید: به نظر می رسد که شهردار مشهد در فضای عمومی به گونه ای صحبت می نماید و در فضای خصوصی به گونه ای دیگر.

محمدرضا کلایی، شهردار مشهد در جلسه ای با حضور اعضای قرارگاه صیانت از ارتفاعات جنوبی مشهد، اعضای هیات علمی دانشگاه ها و فعالان زیست محیطی، تأکید نموده بود که فشار زیادی از سوی شورا برای ادامه پروژه کمربند جنوبی را تحمل می نماید. او البته در این جلسه توضیح داد که تا خاتمه حضورش در شهرداری مشهد، قصد ادامه این پروژه را ندارد.

حالا باید منتظر باشیم تا ببینیم تناقضات گفتاری و رفتاری شورای اسلامی شهر مشهد تا کی ادامه پیدا می نماید و در نهایت طبیعت پیروز این کارزار است یا شهرسازی مدرن!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 615

به "تناقضات شورای شهر مشهد در پروژه کمربند جنوبی ، طرحی که زندگی سه میلیون نفر را به خطر می اندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تناقضات شورای شهر مشهد در پروژه کمربند جنوبی ، طرحی که زندگی سه میلیون نفر را به خطر می اندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید