فراوری سالانه 25 درصد گوشت قرمز مورد احتیاج کشور توسط عشایر

به گزارش تور کانادا، رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: 25 درصد از گوشت مورد احتیاج کشور معادل 190 هزارتن در سال توسط عشایر فراوری می گردد.

فراوری سالانه 25 درصد گوشت قرمز مورد احتیاج کشور توسط عشایر

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری عشایر کشور (213 هزار خانوار)، گفت: مساحت مراتع عرفی در اختیار عشایر حدود 34 میلیون هکتار است و 63 هزار و 951 کیلومتر ایل راه عشایری، 28 درصد دام سبک و 4 درصد دام سنگین کشور در اختیار عشایر کشورمان واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه 25 درصد از گوشت مورد احتیاج کشور (190 هزارتن در سال) توسط عشایر فراوری می گردد، ادامه داد: عشایر سالانه 9.5 میلیون راس دام به بازار عرضه می نمایند.

قندالی با بیان این که 790 هزار هکتار از اراضی کشاورزی اعم از آبی و دیم در اختیار عشایر است، اضافه نمود: ظرفیت های قابل توجه ای در حوزه گیاهان دارویی و بوم گردی در مناطق عشایری وجود دارد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران، توسعه کشت گیاهان دارویی، صنایع دستی، فرآوری شیر و فراوری لبنیات، کشت در اراضی شیب دار را از اقدامات این سازمان برای توسعه اشتغال و افزایش درآمد عشایر برشمرد و ادامه داد: طبق مصوبه شورای عالی عشایر کوشش داریم گردشگری عشایری را با هدف آشنایی گردشگران با این بخش و افزایش درآمد عشایر، توسعه دهیم.

قندالی ادامه داد: برای توسعه و کشت گیاهان دارویی در امسال، مبلغ 100 میلیارد ریال از محل تسهیلات ماده 10 و 12 تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی تأمین انرژی ارزان را از دیگر طرح ها برای جامعه عشایری برشمرد و گفت: در این بخش ترویج و توسعه انرژی خورشیدی در مناطق عشایری را در دستور کار داریم که در سال های اخیر اقدامات خوبی نیز در این زمینه اجرا شده است.

قندالی با تأکید بر اینکه بیش از 92 درصد عشایر از سوخت فسیلی برخوردار هستند، توضیح داد: تا به امروز بیش از 27 هزار و 563 خانوار از 20 هزار دستگاه پنل خورشیدی بهره مند شده اند.

به گفته وی، 10 درصد اعتبارات مورد احتیاج در این زمینه توسط عشایر و مابقی توسط دولت تأمین می گردد.

قندالی اضافه نمود: بر اساس توافق با وزارت نیرو قرار است تا خاتمه سال 99 نیز 25 هزار خانوار دیگر به پنل های خورشیدی مجهز شوند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران درباره تامین آب آشامیدنی خانوار های عشایری و آب مورد احتیاج دام ها، گفت: براساس بند (ه) تبصره 4 بودجه سال 98، حدود 18 میلیون یورو به توسعه شبکه آبرسانی به مناطق عشایری اختصاص یافت.

وی ادامه داد: با این اعتبار 427 پروژه در حال اجرا است و کوشش داریم با افزایش 10 درصدی میزان دسترسی عشایر به آب سالم و بهداشتی، این میزان را از 53 درصد به 63 درصد برسانیم.

قندالی همچنین از اختصاص 62 میلیارد تومان یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر در امسال اطلاع داد و توضیح داد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران در 25 دی ماه امسال نیز 50 میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت به تشکل های عشایری اختصاص یافته است.

به گفته وی، در حال حاضر 21 اتحادیه استانی، 219 شرکت تعاونی، 360 صندوق خرد زنان عشایری و یک صندوق ملی تحت عنوان صندوق توسعه بخش کشاورزی عشایری در کشور فعال است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری به مبلغ 73 میلیارد تومان افزایش داشته که سهم دولت 43 درصد و سهم تشکل های عشایری 57 درصد بوده است.

به گفته وی از محل سهم عشایر از اعتبارات مالیات بر ارزش اضافه نموده، امسال تا به امروز حدود 110 میلیارد تومان تخصیص یافته است.

قندالی با اشاره به این که یک میلیون و 150 هزار رأس از دام عشایر در سال 98 بیمه شده اند، درباره خسارت سیل فروردین ماه امسال، اعلام نمود: عشایر استان های خوزستان، گلستان، خراسان شمالی، لرستان در فروردین ماه امسال از وقوع سیل خسارت دیدند به طوری که در حوزه زیرساخت ها و جمعیت دامی حدود 130 میلیارد تومان به عشایر خسارت وارد شد و مبلغ 53 میلیارد تومان آن تا به امروز تخصیص یافته است.

به گفته وی، برای هر رأس دام سبک 500 هزار تومان و برای هر رأس دام سنگین سه میلیون تومان یاری بلاعوض و تسهیلات خسارات سیل با سود 4 درصد به عشایر پرداخت شده است.

قندالی با اشاره به اینکه بعضی ایل راه های عشایری در سیل فروردین ماه امسال آسیب دیده اند، توضیح داد: برای جبران و باسازی ایل راه های عشایری 56 میلیارد تومان مصوب و تمامی آن تخصیص یافته است.

وی درباره تأخیر زمان کوچ عشایر به دلیل شیوع بیماری کووید 19 و اقدامات اجرا شده، اظهار کرد: هماهنگی های لازم با وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی استان ها برای سرکشی به مناطق عشایری و ارائه آموزش های لازم بهداشتی چه در زمان کوچ و چه در زمان استقرار عشایر در مناطق قشلاقی و ییلاقی اجرا شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نیز مکاتبات و هماهنگی هایی برای همکاری با عشایر و زمان کوچ آنان اجرا شده است و به امور عشایر استان ها نیز تأکید شده به صورت مستمر مناطق عشایری حوزه خود را رصد و از کوچ زودتر از موعد جلوگیری و هشدار های لازم را به عشایر بدهند.

قندالی توضیح داد: خوشبختانه تا به امروز گزارشی در مورد ابتلای عشایر به بیماری کرونا دریافت نشده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 362

به "فراوری سالانه 25 درصد گوشت قرمز مورد احتیاج کشور توسط عشایر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری سالانه 25 درصد گوشت قرمز مورد احتیاج کشور توسط عشایر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید