خالدی: علایم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن با سرماخوردگی و آنفولانزا اشتباه گرفته می شود

به گزارش تور کانادا، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، گفت: علامت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گاهی با سرماخوردگی و حتی آنفولانزا اشتباه گرفته می شود.

خالدی: علایم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن با سرماخوردگی و آنفولانزا اشتباه گرفته می شود

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور در مصاحبه با خبرنگار اجتماعی تور کانادا، با بیان اینکه گاز مونوکسید کربن بدون رنگ، بو و طعم بوده و تشخیص آن سخت است، گفت: گاز مونوکسید کربن در یک فاز رقابتی با اکسیژن 250 برابر قدرت حل شدن بیشتر در خون افراد را داشته از این رو مسمومیت با آن سریع است.

وی تاکید کرد:60 تا 90 دقیقه زمان لازم است تا مسمومیت با گاز مونوکسید کربن منجر به کما و در نهایت مرگ فرد شود، در موارد خفیف قرار دریافت در معرض گاز مونوکسید کربن برای مدت متوالی نیز می تواند اثرات مخرب داشته باشد.

سخنگوی اورژانس با بیان اینکه علامت مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گاهی با سرماخوردگی و حتی آنفولانزا اشتباه گرفته می شود، اضافه نمود: سردرد، سرگیجه، ضعف و بیحالی از علایم اصلی گاز گرفتگی است که این علایم با سرماخوردگی و آنفولانزا مشابه است.

خالدی گفت: بعد از کاهش سطح هوشیاری در نتیجه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن فرد نمی تواند هیچ کمکی به خود کند، مراقبت از بچه ها، سالمندان و بیماران قلبی و عروقی باید از سوی افراد در این مواقع صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه اگر افراد در فضای بسته و مملو از گاز دچار پرخوابی شوند باید سریعا از فضا خارج شده تا از به کما و در نتیجه مرگ آن ها جلوگیری شود، ادامه داد: اگر فرد پس از حضور در فضای باز حال عمومی مساعدی پیدا کرد به طور حتم مسمومیت با گاز تایید می شود.

خالدی با تاکید بر اینکه در زمان محرز شدن مسمومیت با گاز باید در ابتدا وسایل گرمایشی خاموش شود، ادامه داد: باز کردن پنجره ها و خارج کردن بیماز از فضا و در نهایت تماس با اورژانس در این زمان لازم است.

سخنگوی سازمان اورژانس کشور، با بیان اینکه در خصوص مسمومیت با گاز ارایه آدرس دقیق محل حادثه به ماموران اورژانس لازم است، اشاره کرد: عموما چنین مسمومیت هایی در کارگاه ها یا خانه های و اقامت گاه های شبانه روزی رخ می دهد و تعداد افراد مسموم نیز در این شرایط زیاد است.

وی با تاکید بر اینکه ارایه اطلاعات کافی در خصوص تعداد افراد مسموم شده با گاز جهت هماهنگی های لازم برای اعزام آمبولانس لازم است، گفت: خارج کردن افراد مسموم شده از محیط سر بسته لازم است، زیرا ماندن در آن فضا شانس زنده ماندن را کم می کند.

خالدی اعلام کرد: تشخیص قطعی نجات از مسمومیت با گاز تنها از سوی پزشک ممکن است این نوع مسمومیت علاوه بر عوارض کوتاه مدت مانند سرگیجه و بی حالی در بلند مدت عوارضی همچون کاهش سطح هوشیاری یا ضعف مداوم و بی حوصلگی را در پی دارد.

وی با بیان اینکه رانندگان حرفه ای نیز در معرض گازگرفتگی های مکرر هستند، شرح داد: رانندگان با در نظر دریافت زمانی برای استراحت و استفاده از وسایل گاز سوز مانند پیک نیک دچار مسمومیت های بسیار و حتی مرگ می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 63

به "خالدی: علایم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن با سرماخوردگی و آنفولانزا اشتباه گرفته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خالدی: علایم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن با سرماخوردگی و آنفولانزا اشتباه گرفته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید