در بافت ها نوسازی نمی گردد، فرسوده سازی می گردد

به گزارش تور کانادا، خبرگزاری خبرنگاران-عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان گفت: تسهیلات 600 میلیون تومانی نوسازی بافت های فرسوده ضروری است اما کافی نیست. رویکردها باید به سمت محله سازی برود و نوسازی تک پلاک، مشکل را حل نمی کند؛ چرا که زیرساخت ها و معابر قدیمی باقی می ماند و بعد از مدت کوتاهی خانه های نوساز مجددا فرسوده می شوند.

در بافت ها نوسازی نمی گردد، فرسوده سازی می گردد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، ایرج رهبر عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران درباره مسائل ساخت و ساز بافت فرسوده، اظهار کرد: درست است که چالش های متعددی در نوسازی بافت های فرسوده وجود دارد اما به نظر من لاینحل نیست. مساله تامین منابع، کاهش مدت زمان صدور پروانه و دیگر موضوعات می تواند در همکاری سه گانه دولت، شهرداری ها و سازندگان حل گردد.

وی اضافه نمود: یکی از مهمترین مسائل نوسازی بافت های فرسوده مساله تملک است. بافتهای فرسوده همه دارای مالک هستند اما خیلی ها محل را ترک نموده اند. یا در خارج از کشور هستند یا به ورثه رسیده و درگیر مسائل حقوقی شده است. بعضی املاک هم اجاره داده شده که مستاجران عمدتا از توانایی اقتصادی چندانی برخوردار نیستند و بیشتر برای حفظ بنا در آنجا سکونت دارند.

اعتماد عمومی در بافت از دست رفته است

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران تاکید نمود: یکی از کارهایی که ضروری است در بافت انجام گردد ایجاد یک تشکیلات حقوقی برای تملک و تجمیع پلاک ها است. قبلا شهرداری با مالکان صحبت می کرد و با دادن وعده واگذاری واحد نوساز، خانه های قدیمی را از مالکان می گرفتند اما شهرداری بعضا به تعهداتش آنچنان که باید و شاید خوب عمل نمی کرد و همین مساله باعث از دست رفتن اعتماد مردم شد.

به جای نوسازی باید محله سازی کنیم

رهبر با بیان اینکه محله سازی باید جای نوسازی پلاک به پلاک را بگیرد گفت: خانه هایی که در بافت ها نوسازی می شوند عمدتا بعد از چند سال مجددا فرسوده می شوند. گذشته از آنکه زیرساخت های شهری در این محله ها فرسوده شده که احتیاج به بازسازی دارد، نوسازی تک پلاک، مساله بافت ها را به طور ریشه ای حل نمی کند؛ چرا که معضلات متعدد مثل عبور و مرور، ایمنی ساختمان ها و چالش های اجتماعی لاینحل می ماند.

وی اظهار کرد: اخیرا شهرداری تهران برای بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده عزم و اراده نشان داده است. در این خصوص به تازگی نشست هایی بین مدیران شهرداری با انبوه سازان برگزار شده و امیدواریم به نتایج مثمرثمری برسد. این رویکرد باید به وسیله دولت و وزارت کشور به شهرداریهای سراسر کشور تعمیم داده گردد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران درباره تاثر تسهیلات تا سقف 600 میلیون تومان برای نوسازی بافت های فرسوده که اخیرا به تصویب رسیده است گفت: تامین منابع برای طرح های نوسازی اقدام خوبی است اما در واقع نگاهمان باید به نوسازی تغییر کند و در این زمینه برنامه ریزی منسجم داشته باشیم.

در کشورهای دیگر چگونه عمل می گردد؟

رهبر با اشاره به نوسازی محله ای در یکی از کشورهای آسیای میانه گفت: آنجا اینطور عمل می گردد که در کنار یک محله، محدوده ای را نوسازی می نمایند و ساکنان محله قدیمی را به آنجا منتقل می نمایند. بعد با در اختیار گرفتن زمینهای مالکان، محله قدیمی را می سازند و بدین ترتیب، نوسازی و بهسازی به شکل محله به محله و اصولی صورت می گیرد.

در کنار بافت، مراکز خدماتی ساخته گردد

وی توضیح داد: یکی از روینمودها می تواند ساخت مراکز خدماتی در کنار بافت ها باشد. به طور مثال در نوسازی محله سیروس به جای آنکه تعدادی واحد را بسازند می توانستند به علت نزدیکی آن منطقه به بازار در آن منطقه انبارهای مدرن احداث می کردند. بدین ترتیب هم احتیاج بازاریان به انبار برطرف، هم محله نوسازی می شد. بازاریان هم به جای انبارهای فعلی که قدیمی و دارای معابر باریک هستند صاحب انبارهای مدرن می شدند و قطعا با قیمت های خوبی آن را خریداری می کردند. این تحقیقات و آنالیز ها باید قبل از نوسازی انجام گردد اما عمدتا فاقد چنین برنامه ریزی در بافت ها هستیم.

افزایش سقف تسهیلات نوسازی به 600 میلیون تومان

سقف تسهیلات نوسازی و بهسازی در بافت های ناکارآمد تا پیش از این 250 میلیون تومان بود که در روزهای اخیر به 600 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. بر این اساس هم اکنون تسهیلات بافت فرسوده در تهران 450 میلیون تومان است، در کلانشهرها 400 میلیون تومان، در مراکز استان ها 350 میلیون تومان و در باقی شهرها 300 میلیون تومان است. از سوی دیگر مبلغ نوسازی بافت فرسوده در چهار شهر مشهد، قم، شیراز و تهران و در محدوده حرم امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (ع)، حرم شاهچراغ (ع) و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) تا سقف 600 میلیون تومان رسیده است که 150 میلیون تومان از وام کلیه متقاضیان بدون سود بانکی پرداخت می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1555

به "در بافت ها نوسازی نمی گردد، فرسوده سازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بافت ها نوسازی نمی گردد، فرسوده سازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید