روش های تشخیص گردوی خوب و تازه

به گزارش تور کانادا، جی پلاس نوشت: با توجه به اینکه امروزه انواع گردو ایرانی و خارجی، با قیمت های متفاوت و به صورت های مختلفِ با پوست یا مغز شده در بازار موجود است، شناخت روش های تشخیص گردوی خوب و تازه، برای داشتن خریدی بهتر لازم است. در این گزارش با روش های شناسایی گردوی خوب و با کیفیت آشنا شوید.

روش های تشخیص گردوی خوب و تازه

1- توجه به عطر گردو: در هنگام خرید مغز گردو، تعدادی از گردوها را بو کنید؛ اگر گردو عطر ماندگی یا غیر طبیعی می داد، این نشان از کهنگی یا کیفیت پایین آن گردو دارد.

2- توجه به طعم گردو: برای این کار طعم تعدادی از گردوها را امتحان کنید. گردوی تازه و مرغوب طعمی لذیذ و گس دارد؛ چنین گردویی نباید طعم ماندگی یا کپک بدهد و هم چنین زمانی که آن را می جوید، نباید در انتهای گلوی خود احساس تلخی زیاد یا سوزش کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که معمولا عطر و طعم گردوی ایرانی از گردوی خارجی بیشتر و بهتر است.

3- توجه به میزان چربی گردو: هر چه گردویی چرب تر باشد، این به معنای بهتر و مرغوب تر بودن آن است. برای تست میزان چربی گردو، آن را بین دو انگشت خود له کنید؛ با این کار با توجه به میزان روغنی که گردو پس می دهد، می توان میزان چرب بودن آن را متوجه شد.

4- توجه به ظاهر گردو: در حالت کلی اگر گردویی خیلی تیره یا چروکیده باشد، این می تواند نشان دهنده پایین بودن کیفیت آن باشد ولی نمی توان گفت هر گردوی تیره ای، کهنه و بی کیفیت است.

احتمالا با گردوی خورشتی آشنایی دارید؛ این گردو با وجود رنگ تیره ای که دارد، بعضا دارای طعم بهتر و چربی بالاتری نسبت به گردوهای روشن تر و سفید است. علاوه بر این بیشتر گردوهای تویسرکان که مرغوب ترین و برترین گردوی ایران محسوب می شوند، رنگ متمایل به زرد دارند.

نکته: از خرید گردویی که روی آن لکه زرد وجود دارد، خودداری کنید.

در مجموع سه فاکتور عطر، طعم و چربی گردو نسبت به ظاهر آن، بیشتر می توانند شما را در تشخیص گردوی مرغوب کمک دهند.

تشخیص گردوی با پوست خوب

اگر قصد خرید گردو با پوست را دارید، برای اینکه از کیفیت و تازه بودن آن مطمئن شوید، حتما باید تعدادی از گردوها را شکسته و کیفیت مغز گردو را بسنجید. برای این کار حتما سعی کنید تعدادی گردو را به صورت رندم، از بخش های مختلف گونی یا ظرفی که گردوها در آن واقع شده است، انتخاب کنید تا مطمئن شوید گردوهای تازه و کهنه یا خارجی و ایرانی ترکیب نشده اند و به نتیجه دقیق تری برسید.

1- توجه به جنس پوست گردو: در هنگام شکستن گردوها، به جنس پوست گردو دقت کنید تا سوزنی یا پوست کاغذی بودن آن را متوجه شوید. ترجیحا بهتر است گردو پوست کاغذی خریداری کنید تا راحت تر بتوانید پوست آن را جدا کنید.

2- توجه به میزان گردو: اگر سری به مقاله گردوی ایرانی بهتر است یا خارجی؟ بزنید، متوجه می شوید که در حالت کلی گردوی ایرانی از گردوی خارجی با کیفیت تر، چرب تر و خوشمزه تر است. معمولا بیشتر گردوهای خارجی دارای میزان مشابه و درشت هستند ولی گردوهای ایرانی ریزتر بوده و دارای ابعاد مختلفی می باشند؛ پس اگر گردوی خوشمزه و مرغوب ایرانی می خواهید، در پی گردوی خیلی درشت و هم میزان نباشید.

هم چنین در خرید گردو با پوست، گردویی خریداری کنید که کاملا گرد باشد؛ گردوهای کشیده و بیضوی معمولا هم پوست کلفت تری دارند و هم جدا کردن مغزشان سخت تر است و ممکن است خرد شوند.

3- توجه به عطر، طعم، چربی و رنگ مغز گردو: هم چنین بعد از جدا کردن پوست گردو، 4 فاکتور عطر، طعم، میزان چربی و رنگ مغز گردوها را با توجه به نکات بالا بسنجید تا از تازگی و خوب بودن گردوها مطمئن شده و سپس در خصوص خرید یا عدم خرید گردو تصمیم گیری نمایید.

برترین راه چاره برای اطمینان از اصل بودن گردو

برترین و قطعی ترین راه برای اطمینان از تازه و مرغوب بودن یک گردو، خرید آن از یک باغدار یا فروشنده معتبر و مطمئن است. گاهی ممکن است روش های بالا نتوانند به شما در تشخیص گردوی بهتر کمکی نمایند و یا امکان تست همه روش های بالا را نداشته باشید اما اگر به فروشنده ای مراجعه کنید که سلامت و اصالت محصولاتش ثابت شده باشد، با خیال راحت می توانید خرید خود را انجام دهید.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1402 بروزرسانی: 2 مرداد 1402 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1785

به "روش های تشخیص گردوی خوب و تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های تشخیص گردوی خوب و تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید