سنددار شدن 3.5 میلیون خانه روستایی در دوران انقلاب

به گزارش تور کانادا، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سنددار کردن 3.5 میلیون خانه روستایی، روسازی 195 میلیون متر مربع از معابر و احداث بیش از 10 هزار فضای خدماتی را بخشی از اقدامات بنیاد مسکن طی سال های پس از پبروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت.

سنددار شدن 3.5 میلیون خانه روستایی در دوران انقلاب

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه کلنگی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

محمدرضا شاملو در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: طی بیش از چهار دهه پیروزی انقلاب اسلامی و از زمان تشکیل بنیاد مسکن به فرمان حضرت امام (ره) در سال 1358 تا کنون برای 97.8 درصد روستاهای بالای 20 خانوار طرح هادی تهیه شده است. در حال حاضر 39 هزار و 456 روستای بالای 20 خانوار در کشور داریم که 38 هزار و 601 روستا دارای طرح هادی هستند و حدود 20 میلیون نفر ساکنین روستاها تحت پوشش این طرح قرار دارند؛ در حالی که قبل از انقلاب، چنین طرحی وجود نداشت.

وی اضافه کرد: بیش از 31 هزار کیلومتر در حدود 19 هزار روستای کشور طی این سالها بهسازی شده است. بالغ بر 195 میلیون متر مربع از معابر روستاها نیز در قالب سنگ فرش، آسفالت، قطعات پیش ساخته بتنی یا بتن درجا روسازی انجام گرفته است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن با بیان این که در دوران انقلاب اسلامی 220 میلیون متر مکعب عملیات خاکی در روستاها اجرا شده است، گفت: هم چنین 56 هزار کیلومتر اجرا و دفع آب های سطحی و 8 هزار و 920 پروژه شامل مواردی همچون ساماندهی گلزار شهدا، احداث بوستان های روستایی، احداث مراکز محلات، احداث سالن های ورزشی و فضاهای خاص ویژه مثل ساماندهی چشمه ها اجرا شده است.

شاملو توضیح داد: احداث بیش از 1120 پروژه از جمله خانه بهداشت، کتابخانه، مسجد، فضای آموزشی، خانه عالم و ساختمان های عمومی، فعالیت های به انتها رسیده در دوران انقلاب به اسلامی بوده است. احیای سیما و منظر روستاها در جهت احیا و معماری بومی روستاها و بهینه سازی حدود 3 میلیون و 150 هزار متر مربع از معابر روستایی در قالب طرح های هادی بوده است.

وی، یکی از فعالیت های مهم بنیاد مسکن را سنددار کردن املاک روستایی دانست و گفت: سنددار کردن املاک روستایی کار بسیار بزرگی بوده که با همکاری سازمان ثبت املاک و اسناد انجام می گردد. مهم ترین اثر این اقدام، ثبت مالکیت افراد و کاهش دعاوی حقوقی در قوه قضاییه بوده است. 3 میلیون و 500 هزار سند برای رواحدهای روستایی صادر شده که از این تعداد 3 میلیون و 309 هزار واحد برای مناطق روستایی بوده و در شهرهای زیر 25 هزار نفر هم حدود 235 هزار واحد سنددار شدند.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن با بیان این که توسعه گردشگری در برنامه های بنیاد مسکن قرار گرفته است گفت: بحث احیای بافت روستاها و توسعه گردشگری با همکاری سازمان برنامه، میراث فرهنگی و بنیاد مسکن انجام می گردد که در این زمینه شناسایی و اولیت بندی روستاها در دستور کار قرار می گیرد. تا کنون در 102 روستا از 150 روستا عملیات اجرایی گردشگری اجرا شده است.

به گفته شاملو، بیش از 650 هزار قطعه زمین به افراد نیازمند در روستاها واگذار شده است. ارایه خدمات فنی برای ساخت و سازها و استعلاماتی که انجام می گردد نیز بیش از 2 میلیون و 600 هزار مورد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 147

به "سنددار شدن 3.5 میلیون خانه روستایی در دوران انقلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنددار شدن 3.5 میلیون خانه روستایی در دوران انقلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید