عکس ، کشف شگفت انگیز در حیاط پشتی خانه لیسبون: این بزرگترین دایناسور اروپاست!

به گزارش تور کانادا، دیرینه شناسان از کشف فسیل یک دایناسور خزنده پا در شهر پومبال پرتغال خبر داده اند. بااین حال، همچنان گونه این دایناسور تعیین نشده است.

عکس ، کشف شگفت انگیز در حیاط پشتی خانه لیسبون: این بزرگترین دایناسور اروپاست!

یک مرد پرتغالی در سال 2017 مشغول بازسازی منزلش بود که تصادفاً به چند تکه استخوان فسیل شده برخورد.

به زودی تیمی از دیرینه شناسان به محل اعزام شدند تا فسیل ها را آنالیز نمایند. حالا دیرینه شناسان بعد مدت ها تحقیق اعلام نموده اند احتمالاً آنچه در حیاط پشتی این مرد پیدا شده بزرگ ترین دایناسوری باشد که تا به حال در خاک اروپا پیدا شده است.

دیرینه شناسان تا به حال بخش قابل توجهی از این جانور ماقبل تاریخی از جمله دنده ها و مهره های آن را در طی حفاری های خود از عمق زمین بیرون کشیده اند. به باور محققان، آنچه یافته اند شاید نوعی دایناسور خزنده پا (ساروپود) باشد که به احتمال زیاد زمانی که زنده بوده، حدود 48 تن وزن و 12 متر بلندای قامت داشته و 25 متر نیز طول بدنش بوده است. خزنده انتها دایناسورهای گیاهخواری با چهارپا، گردن و یک دُم بلند بوده اند.

الیزابت مالافایا از دانشگاه لیسبون که در کاوش اخیر شرکت داشت در این رابطه در بیانیه ای گفت: پیدا کردن تمام دنده های جانوری به این صورت معمول نیست، چه برسد به اینکه در شرایط دست نخورده ای بدون برهم خوردن ساختار آناتومیک اولیه آن هم باشد. این شیوه دوام فسیل دایناسورها به خصوص خزنده پا نسبتاً غیرعادی است.

نه تنها خود این کشف غیرعادی است، بلکه خود دایناسور نیز کشف شگفت انگیزی است. در واقع، دیرینه شناسان تصور می نمایند کشف اخیر بزرگ ترین دایناسوری باشد که بقایای فسیلی آن تا به امروز در اروپا کشف شده اند. دنده های این دایناسور به تنهایی حدود 3 متر طول دارند که آن را به بزرگ ترین دنده های خزنده انتها اروپا و یکی از بزرگ ترین های دنیا تبدیل می نماید.

خزنده انتها بزرگ ترین دایناسورهایی هستند که تا به حال کشف شده اند. خزنده پایی که در سال 2017 رسماً نام گذاری شد، بزرگ ترین جانوری است که تا به حال روی کره زمین قدم گذاشته است. جثه غول آسای این دایناسور به حدی است که دایناسور پرتغالی درمقابل آن کوتوله به شمار میرود. پاتاگوتایتان مایوروم با 31 متر طول بدن و وزن 69 تنی خود جثه ای باورنکردنی داشته است.

با وجود اینکه دیرینه شناسان یک صدا از یک کشف شگفت انگیز خبر می دهند، اما همچنان نمی دانند دایناسور پیداشده در پرتغال چه نوع خزنده پایی است. حتی ممکن است این دایناسور یک گونه نو از خزنده پاها باشد. بااین حال، محققان فعلاً به این نتیجه رسیده اند که این دایناسور احتمالاً 150 میلیون سال در اواخر دوره ژوراسیک زندگی می نموده است.

فرانسیسکو اورتگا، محقق از دانشگاه ملی مادرید و از اعضای تیم در همین رابطه گفت: احتمال دارد ما حالا نمونه تازه ای از یک خزنده پای ناشناخته را پیدا نموده باشیم که از این جهت کشف هیجان انگیزی است.

دیرینه شناسان در همین حال فرضیه دیگری هم دارند و احتمال می دهند این دایناسور از گونه براکیوسور (بازوسور) باشد. براکیوسورها حدود 152 میلیون سال قبل در شبه جزیره ایبری می زیسته اند. بااین حال، دیرینه شناسان می گویند، هنوز برای کسب اطمینان دراین باره زود است.

گونه براکیوسور از روی چند کشف شناخته می گردد. این گونه به خصوص در اروپای دوره ژوراسیک پسین بسیار کمیاب است. علاوه براین، دایناسور کشف شده در پرتغال بزرگ تر از هر گونه دایناسور دیگری از خانواده لوسوتیان آتالاینسیس است. بدین ترتیب، ممکن است با یک نمونه بزرگ تر از گونه ای شناخته شده یا گونه ای نو روبرو باشیم.

به هرحال، دیرینه شناسان در یک مسئله با هم توافق دارند و آن شگفت انگیز بودن کشف اخیر در پرتغال است. استیو بروسات، دیرینه شناسی از دانشگاه ادینبرو در اسکاتلند کشف اخیر را باورنکردنی دانست. او در این رابطه گفت: این کشف نشان می دهد می توان دایناسورها را در هر جایی که سنگی با سن و جنس مناسب برای نگه داری استخوان های دایناسور وجود داشته باشد، پیدا کرد؛ اصلاً مهم نیست در بیابان برهوت باشد یا حیاط پشتی.

264 262

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1648

به "عکس ، کشف شگفت انگیز در حیاط پشتی خانه لیسبون: این بزرگترین دایناسور اروپاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، کشف شگفت انگیز در حیاط پشتی خانه لیسبون: این بزرگترین دایناسور اروپاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید