مشخصات ظاهری چک های جدید

به گزارش تور کانادا، خبرنگاران - داود محمدبیگی، مدیراداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری توضیحاتی را درخصوص قانون جدید چک و ویژگی های ظاهری آنها ارائه کرد.

مشخصات ظاهری چک های جدید

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اهم مطالب طرح شده از سوی مدیر اداره نظام های پرداخت این بانک به توضیح زیر است:

- از ابتدای سال 1400، چک هایی که در اختیار مردم قرار می گیرد، فرمت و قالبشان تغییر می نماید. این تغییرات به این دلیل است که مردم این چک ها را از چک های قدیمی تشخیص دهند و تفکیک نمایند.

- چک های جدید ویژگی های بسیار مهمی دارند. رنگ این چک ها نسبت به چک های قدیمی متفاوت و بنفش رنگ است.

- در قسمت پایین سمت چپ چک های جدید که از 1400 در اختیار مردم قرار می گیرد، عبارتی با این عنوان درج شده است: کارسازی این چک، منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است.

- صادرنماینده چک های جدید، بعد از صدور چک حتماً باید اطلاعات آن را در سامانه صیاد بانک مرکزی ثبت کند. برای ثبت اطلاعات در سامانه صیاد، صادرنمایندگان چک راههای متنوعی را پیش رو دارند. یکی از روش ها استفاده از درگاه های بانک خود مشتری مانند همراه بانک و اینترنت بانک است. همچنین صادرنمایندگان چک می توانند به وسیله برنامک های پرداخت نسبت به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد اقدام کند. در حال حاضر بیش از پنج برنامک پرداخت آماده سازی شده است و مشتریان می توانند با مراجعه به سایت شاپرک، برنامک ها را بر روی گوشی های تلفن همراه خود نصب نمایند.

- توصیه اکید ما این است که در فرصت باقی مانده تا ابتدای سال 1400 مشتریان با مراجعه به تارنمای شرکت شاپرک، با فهرست این برنامک آشنا شوند و با استفاده از آن امکان ثبت چک را تمرین نمایند.

- دسته چک های موجود در حال حاضر امکان ثبت در سامانه صیاد را دارد، مشتریان می توانند همین دسته چک های موجود را به صورت اختیاری در سامانه صیاد ثبت نمایند. اما دسته چک های جدیدی که از ابتدای سال جدید با درخواست متقاضی و پس از اتمام دسته چک های موجود در اختیار مشتری قرار می گیرد، حتماً باید در سامانه صیاد ثبت گردد.

- بانک ها موظفند از ابتدای سال1400 دسته چک های با قالب جدید را در اختیار متقاضیان دسته چک قرار می دهند. دسته چک های جدید باید در سامانه ثبت شوند و عملاً بدون ثبت دسته چک های جدید در سامانه، امکان کارسازی و کارپردازی این چکهای جدید در شعب بانکها وجود ندارد.

ـ صادرنماینده چک های جدید باید تاریخ، مبلغ و دریافت نماینده چک را در سامانه صیاد ثبت کند.

ـ از طرفی دریافت نماینده چک نیز باید اطمینان حاصل کند که اطلاعات چکی که دریافت می نماید با اطلاعاتی که در سامانه صیاد ثبت شده، همخوانی دارد یا خیر و نسبت به رد یا تأیید آن اقدام کند.

ـ در این راستا، دریافت نماینده چک می تواند به واسطه شناسه صیادی مندرج در گوشه سمت چپ بالای چک های جدید، اطلاعات چک را بارکشی کند و متوجه گردد اطلاعاتی که توسط صادرنماینده در سامانه صیاد ثبت شده است با اطلاعات فیزیک برگ چک مطابقت دارد یا خیر. در این صورت و با طی این مراحل آن چک قابل وصول و انتقال است.

ـ در حال حاضر چک موجودیتی منفعل است، بدین معناکه تا زمانی که چک به بانک برسد، صرفاً در زنجیره تبادلات بین مردم جابجا می گردد اما در قانون جدید چک به موجودیتی فعال بدل می گردد و هرگونه تغییر شرایط چک در سامانه ثبت می گردد و این گونه برگه چک از اعتباری نسبی برخوردار می گردد.

ـ در حال حاضر سالیانه بیش از 300 میلیون برگه چک مبادله می گردد.

ـماده (1) قانون جدید چک به بحث چک الکترونیک اشاره دارد. چک الکترونیک، چکی است که هیچ برگه فیزیکی نداشته باشد. اما مهاجرت از چک کاغذی به الکترونیک به یک باره رخ نمی دهد و مردم باید کم کم به این امر عادت نمایند. لذا این قانون در عین اینکه نظامی را در حوزه چک های کاغذی ایجاد می نماید و در همان حال بسترهای لازم را برای چک الکترونیک نیز فراهم می نماید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1048

به "مشخصات ظاهری چک های جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخصات ظاهری چک های جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید