مضحک ترین جنگ تاریخ در کجا رخ داد؟

به گزارش تور کانادا، آیا می دانید مضحک ترین جنگی که تا به امروز در تاریخ رخ داده، بر سر یک سطل آب بوده که منجر به کشته شدن چندصد نفر و پیروزی ارتش کم تعداد حریف شده است؟

مضحک ترین جنگ تاریخ در کجا رخ داد؟

به نوعی، همه جنگ ها احمقانه اند، ولی هیچ کدام مضحک تر از جنگ زاپولینو (The Battle of Zappolino) نبود که بر سر یک سطل چوبی احمقانه رخ داد.

جنگ بر سر سطل بلوطی (The War of the Oaken Bucket)، در سال 1325 بین حریف های ایالت بولونیا (City-states of Bologna) و مودنا (Modena) در ایتالیا شکل گرفت. این جنگ هنگامی شروع شد که سربازان مودنا پنهانی وارد بولونیا شدند و یک سطل بلوط را که برای کشیدن آب از چاهی واقع در مرکز شهر استفاده می شد، دزدیدند. با اینکه خود سطل به تنهایی ارزش تاریخی یا معنوی نداشت، این بی حرمتی به غرور بولونیا لطمه وارد کرد و بولونیایی های تحقیر شده، خواستار برگرداندن سطل شدند. مودنایی ها هم این خواسته را رد کردند که باعث شروع جنگی بین آن ها شد.

بولونیا ارتش بزرگی از 30 هزار سرباز پیاده و 2000 شوالیه اسب سوار را جمع آوری کرد و آن ها را به سمت میدان جنگ واقع در نزدیکی جایی که امروزه بخش زاپولینو نامیده می شود، راند. مواجهه با مودنا که ارتش کوچکی متشکل از تنها 5000 پیاده و 2000 شوالیه اسب سوار بود، صورت گرفت. مودنا به طور ناخوشایندی خود را پراکنده در میدان جنگ با دشمن یافت، درحالی که بولونیا زمین های مرتفع اطراف تپه ها را تصرف کرده بود.

با وجود تعداد زیاد حریف مقابل، تقریبا 6 نفر به 1 نفر و محاصره شدن آن ها توسط دشمن، ارتش مودنا شجاعانه جنگید و در عرض چند ساعت جنگ خاتمه یافت؛ ارتش بولونیا فرار کرد و ارتش مودنا آن ها را تعقیب کردند. ارتش مودنا نه تنها ارتش شکست خورده بولونیا را در تمام طول راه تا بولونیا تعقیب کرد، بلکه از دروازه های شهر هم عبور کردند و چندین قلعه و سد متحرک روی رود رنو (The Reno river) را تخریب کردند؛ بنابراین مردم شهر از آب محروم شدند. در این نقطه، ارتش مودنا می توانستند شهر را محاصره کنند، ولی این کار را نکرد. به جای آن تصمیم گرفتند دشمن را تحقیر کنند. درست خارج از دروازه های شهر، سربازان مودنا دشمنان شکست خورده شان را با برپایی جشن پالیو (نوعی رویداد ورزشی قرون وسطایی) تحقیر کردند؛ آن هایی که از کارزار بیرون رانده شدند و شرم ابدی بر بولونیا. چون تصور می کردند ارتش بولونیا به اندازه کافی تحقیر نشده است، قبل از بازگشت به مودنا، سربازان سطل دیگری را از چاهی خارج از یکی از دروازه های شهر دزدیدند.

تقریبا 2000 سرباز جان خود را در این جنگ مضحک و کشمکش اجتناب پذیر از دست دادند.

اما آنچه که آن روز رخ داد، نقطه اوج یک دشمنی دیرینه بین دو جناح جنگ جو در شمال ایتالیا بود، گوئولف ها (The Guelph) و گیبلینزها (The Ghibellines)، که در طرف مقابل مبارزه بین قدرت های بزرگ تر واتیکان (The Vatican) و امپراطوری رم مقدس (The Holy Roman Empire) برای کنترل سیاسی اروپای قرون وسطی بودند. این دو جناح اغلب در بسیاری از شهرهای شمالی ایتالیا باهم روبه رو می شدند و رقابت بین این دو فراتر از سیاست رفته بود. شاید مشهورترین درگیری گوئولف-گیبلینز در بین همه، دشمنی میان خانواده های افسانه ای مونتاگ (Montague) و کاپولت (Capulet) در کتاب رومئو و ژولیت نوشته شکسپیر باشد.

پس از جنگ، دو طرف موافقت کردند که صلح کنند و مودنا یک جفت دارایی ای را که در گذشته از بولونیا تصرف کرده بود به منزله حسن نیت بازگرداند. اما چه بر سر سطل آمد؟ آن سطل هیچ گاه پس داده نشد.

تا امروز، شهر مودنا سطل را در زیرزمین توره دلا گیرلاندینا (Torre della Ghirlandina)، برج ناقوس کلیسای جامع مودنا نگه داشته شده است. در حال حاضر یک کپی از آن سطل اصلی در تالار شهر مودنا قابل مشاهده است.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 101

به "مضحک ترین جنگ تاریخ در کجا رخ داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مضحک ترین جنگ تاریخ در کجا رخ داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید