نگاهی به اموال و دارایی های بلوکه شده ایران توسط آمریکا

به گزارش تور کانادا، اموال متعلق به بانک مرکزی در لوکزامبورگ اصلی ترین دارایی بلوک شده توسط آمریکا محسوب می گردد.

نگاهی به اموال و دارایی های بلوکه شده ایران توسط آمریکا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، از زمان خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای در سال 2018 کارزار فشار حداکثری علیه اقتصاد ایران اعمال شد که در نتیجه آن صادرات نفتی ایران کاهش محسوسی را تجربه کرد. از زمان شیوع کرونا نقدها در رابطه با ادامه یافتن کارزار فشار حداکثری به ویژه در کنگره شدت یافته است؛ چرا که به عقیده مخالفان، تحریم ها باعث خواهد شد توانایی دولت ایران برای مقابله با کرونا به میزان زیادی تحت تاثیر قرار گیرد.

این دفتر با استناد به بعضی از گزارشها در مسائل پیش آمده برای تامین تجهیزات پزشکی و اقلام دارویی مورد احتیاج ایران در مقابله با کرونا می نویسد: مقامات آمریکایی صراحتا اعلام نموده اند که تجارت بشردوستانه و اقلام غذایی مشمول تحریم ها قرار نمی گیرند. طبق تحریم ها، اکنون بعضی از اموال و دارایی های ایران توسط آمریکا توقیف یا مصادره شده اند.

اموال و دارایی های بلوکه شده ایران توسط آمریکا

به گفته این مرکز تا به امروز بیش از 4700 مورد شکایت از طرف اتباع آمریکایی علیه ایران تنظیم شده که به موجب آن دادگاه های این کشور حکم به پرداخت حدود 2.5 میلیارد دلار غرامت به آن ها داده اند.

در حال حاضر اصلی ترین دارایی های و اموال بلوکه شده ایران توسط آمریکا شامل موارد زیر است:

1- حدود 1.9 میلیارد دلار از دارایی های متعلق به بانک مرکزی ایران که در حسابی در سیتی بانک از طرف صندوق بورسی کلیر استریم لوکزامبورگ سرمایه گذاری شده بود. به گفته مقامات آمریکایی، کلیراستریم متهم است اجازه دسترسی این منابع به نظام اقتصادی آمریکا را داده است. حدود 1.67 میلیارد دلار از ان منابع توسط کلیراستریم به لوکزامبورگ منتقل شده است و بعضی نهادهای قضایی لوکزامبورگی رسیدگی به آن ها را خارج از حیطه اختیارات آمریکا می دانند.

2- بعضی از اماکن دیپلماتیک ایران در آمریکا نیز اکنون توقیف شده اند که ارزش آن ها حدود 50 میلیون دلار برآورد می گردد. از جمله آن ها می توان به سفارت سابق ایران در واشنگتن دی سی (در دوره محمدرضا شاه) و 10 ملک دیگر اشاره نمود.

3- املاک خیریه اعصا که در انگلیس به ثبت رسیده است به دلیل ارتباط با بنیاد علوی و با حکم دادستانی منطقه جنوبی نیویورک در سال 2009 توقیف شدند. طبق رای دادگاه در ژوین 2017 کنتل املاک این بنیاد در شهر نیویورک به آمریکا واگذار شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 880

به "نگاهی به اموال و دارایی های بلوکه شده ایران توسط آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به اموال و دارایی های بلوکه شده ایران توسط آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید