هشدارهای صندوق جهانی حیات وحش درباره شرایط تنوع زیستی در کره زمین

به گزارش تور کانادا، صندوق دنیای حیات وحش در آخرین گزارش خود آمارهای نگران کننده ای از شرایط تنوع زیستی در کره زمین منتشر شده که از بین رفتن 85 درصد تالاب های دنیا و آلودگی عمده اقیانوس های دنیا از جمله آن ها است.

هشدارهای صندوق جهانی حیات وحش درباره شرایط تنوع زیستی در کره زمین

به گزارش خبرنگاران، صندوق جهانی حیات وحش از سال 1998 هر دو سال یک بار شرایط تنوع زیستی جهان را اعلام می کند. گزارش اخیر صندوق جهانی حیات وحش به تغییر و تحولات در حوزه تنوع زیستی در بازه زمانی 1970 تا 2016 پرداخته است. این مرکز در آخرین گزارش خود بیش از 21 هزار جمعیت از گونه های مختلف پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان را مورد پایش قرار داده است که در ادامه به برخی از نکات مهم این گزارش اشاره شده است:

بررسی 21 هزار جمعیت از گونه های مختلف جانوری و گیاهی نشان دهنده کاهش 68 درصدی گونه های پایش شده از سال 1970 تا 2016 است. این یعنی شاخص کره حیات 68 درصد کاهش یافته داشته که نشانگر شرایط نزولی جمعیت گونه های گیاهی و جانوری جهان است.

بر اساس گزارش صندوق جهانی حیات وحش 75 درصد از زمین های عاری از یخ کره زمین تغییر و تحول یافته اند.

85 درصد تالاب های جهان طی 50 سال اخیر از بین رفته اند.

عمده اقیانوس های کره زمین آلوده هستند. صید بیش از حد، آلودگی، فاضلاب های صنعتی و انسانی و توسعه مناطق ساحلی عمده فشارهای بشر بر اقیانوس ها است.

بر اساس این گزارش زیستگاه های آب شیرین (رودخانه ها، تالاب ها، دریاچه ها و...) بیشترین آسیب را از نابودی تنوع زیستی طی 50 سال اخیر دیده اند و این مسئله تاثیر زیادی بر از بین رفتن تنوع زیستی محیط های آبی داشته است.

بر اساس شاخص کره حیات، آب های شیرین در سطح زمین به طور متوسط 84 درصد کاهش یافته اند.

بر اساس شاخص تنوع زیستی، آستانه تنوع زیستی کره زمین 90 درصد برآورد شده است یعنی ما باید 90 درصد از تنوع زیستی سطح کره زمین را تا به امروز حفظ می کردیم اما این شاخص در گزارش صندوق جهانی حیات وحش تا سال 2016، 70 درصد اعلام شده است.

گروه های بسیار تاثیرگذاری که به آن ها توجهی نمی شود مانند حشرات به صورت عمده از بین رفته اند.

یک پنجم گونه های وحشی به دلیل مسائل مرتبط با تغییرات اقلیم در معرض خطر انقراض هستند. صندوق جهانی حیات وحش هشدار داده است که پیش بینی می شود با وضع موجود نتوانیم این گونه ها را از خطر انقراض نجات دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1104

به "هشدارهای صندوق جهانی حیات وحش درباره شرایط تنوع زیستی در کره زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدارهای صندوق جهانی حیات وحش درباره شرایط تنوع زیستی در کره زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید