همزاد دیجیتال زمین ساخته می شود

به گزارش تور کانادا، همزاد های دیجیتال با ورود به فناوری های مختلف اینترنت اشیا، تحلیل داده و یادگیری ماشین به توسعه و رفع چالش های بسکمک از حوزه ها کمک می کنند. آن ها چالش های مختلف را شناسایی می کنند، امکان آزمایش نمونه پیش از تولید را می دهند و پیش و حین استفاده بسکمک از خطرات و هزینه ها را کاهش می دهند.

همزاد دیجیتال زمین ساخته می شود

به گزارش فرادید؛ دانشمندان اتحادیه اروپا، برنامه جدیدی را شروع کرده اند که طی آن شبیه سازی دیجیتال کل زمین انجام می شود تا الگو های آب و هوایی آینده مدلسازی شوند و بتوانیم برای رخداد های بالقوه خطرناک آینده آماده شویم. این پروژه Destination Earth نام دارد و کاری بسیار بلندپروازانه است که تلاش دارد تا سال 2050 میلادی، اثر کربن بر زمین را از بین ببرد. انتظار می رود این پروژه تا 10 سال دیگر شروع به کار کند.

محققین مسئول این برنامه، می گویند: در این پروژه مدلسازی دیجیتال منابع فیزیکی زمین و همچنین پدیده های مرتبط با آن مانند تغییرات آب و هوایی، آب ها و منابع زیرزمینی، مناطق قطبی و دیگر موارد با دقت بالایی انجام می شود و به این ترتیب، کمک می کند تا با برنامه ریزی دقیق برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست، گذار به زمین سبز مقدور شود.

دانشمندان برای اینکه بتوانند همزاد دیجیتالی زمین را بسازند، از ابرکامپیوتر ها و فضای ابری بهره گرفته اند تا به این ترتیب هم قدرت پردازش بالایی به دست آورند و هم فضا برای نگهداری داده های گسترده خود را داشته باشند. چالشی که در حال حاضر پروژه با آن روبه رو است، این است که تا کنون کامپیوتری با قدرت پردازش چنین داده هایی ساخته نشده است و اروپا قصد دارد به این زمینه ورود کند و بتواند ابرکامپیوتری بسازد که در هر ثانیه بیش از یک میلیارد محاسبه را انجام دهد.

اروپا برای ساخت این کامپیوتر 8 میلیارد یورو سرمایه گذاری کرده است. طی سال 2021 نسخه اولیه همزاد دیجیتالی زمین با ابرکامپیوتر های کنونی شروع به کار می کند، ولی ادامه پروژه به زمانی موکول می شود که تولید ابرکامپیوتر اصلی به پایان برسد. در زمانی که تولید ابرکامپیوتر در حال انجام است، دانشمندان داده های مربوط به زمین و فعالیت های انسانی را جمع آوری می کنند و در واقع بانک اطلاعاتی می سازند که هر لحظه در حال به روزرسانی است.

با شروع به کار کردن این پروژه، دانشمندان می توانند شبیه سازی هایی را در آینده انجام دهند که پارامتر های مورد استفاده در آن از قطعیت بالاتری برخوردار هستند و به کمک این شبیه سازی ها می توان با تغییرات آب و هوایی مقابله کرد.

محققین امیدوارند این سیستم جدید در آینده بتواند طوفان های سهمگین و دیگر حوادث غیرمترقبه را نیز پیش بینی کند و به کمک آن بتوانیم برای مقابله با حوادث طبیعی برنامه ریزی کنیم.

همزاد دیجیتال چیست؟

همزاد دیجیتال نمود دیجیتالی یک جسم فیزیکی، فرآیند یا سرویس است. در واقع یک همزاد دیجیتال یک کپی دیجیتال از جسمی در جهانی فیزیکی (مانند موتور جت یا نیروگاه بادی یا حتی مواردی بسیار بزرگ تر مانند ساختمان ها یا حتی کل شهر) می باشد.

از همزاد های دیجیتال همچنین برای تکرار فرآیند ها به منظور جمع آوری داده ها برای پیش بینی نحوه اجرای آن ها مورد استفاده قرار داد. در واقع، یک همزاد دیجیتال برنامه ای رایانه ای است که با کمک داده های واقعی، شبیه سازی هایی ایجاد می کند و عملکرد محصول یا فرآیندی را پیش بینی می کند.

این فناوری با ادغام اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و تحلیل داده خروجی را بهبود می بخشد. با پیشرفت یادگیری ماشین و حوزه هایی، چون داده های کلان استفاده از این الگو های مجازی و دیجیتالی تبدیل به اصلی مهم در مهندسی مدرن برای ایجاد نوآوری و بهبود عملکرد شده است.

فناوری همزاد دیجیتال چگونه کار می کند؟

برای ایجاد یک همزاد دیجیتال متخصصیان ریاضی کاربردی یا علوم داده شروع به تحقیق درباره فیزیک و داده های عملیاتی یک شی فیزیکی یا سیستم می کنند تا بتوانند مدل ریاضی آن را شبیه سازی کنند. توسعه دهندگان همزاد های دیجیتال، باید از دریافت بازخورد حسگر های جمع آوری کننده داده های نسخه واقعی آن توسط مدل رایانه ای مجازی اطمینان حاصل کنند. بدین صورت نسخه دیجیتال قادر به تقلید و شبیه سازی هر آن چه نسخه اصلی در آن زمان دارد خواهد بود.

به طور خلاصه با وجود یک نسخه دیجیتال، فرایند های فناوری استراتژیک بهبود می یابند، می توان از خرابی های سنگین در اشیای فیزیکی جلوگیری کرد و همچنین با استفاده از قابلیت های پیشرفته تحلیلی، نظارتی و پیش بینی فرآیند ها و سرویس ها را مورد آزمایش قرار داد.

یک همزاد دیجیتال به اندازه نیاز شما ممکن است پیچیده یا ساده طراحی شود، و متناسب با نوع شبیه سازی مقادیر مختلف داده را برای شما تعیین کند.

از همزاد و نمونه اولیه می توان برای عرضه بازخود محصول در هنگام تولید استفاده کرد، همچنین می تواند نمونه اولیه مدل خود پیش از عرضه نسخه فیزیکی باشد.

مزایا

یک همزاد دیجیتال وابسته به نوع، مکان و زمان استفاده مزایای مختلفی خواهد داشت. به عنوان مثال بهره گیری از همزاد دیجیتال در نظارت بر محصولات موجود مانند توربین بادی یا خطوط لوله انتقال نفت هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش دهد.

از همزاد های دیجیتال همچنین می توان برای نمونه سازی قبل از تولید، کاهش نواقص محصول و کوتاه شدن زمان عرضه به بازار استفاده کرد. بهبود فرآیند، نظارت بر سطح پرسنل در برابر خروجی و یا همسوکردن یک زنجیره تامین با نیاز های تولید و نگهداری از دیگر موارد استفاده این فناوری هستند.

افزایش قابلیت اطمینان و در دسترس بودن از طریق نظارت و شبیه سازی برای بهبود عملکرد مزایای مشترک این فناوری در حوزه های مختلف است. بدین ترتیب حتی می توان خطر عارضه های ناگهانی و خرابی های برنامه ریزی نشده را کاهش داد، با پیش بینی این خرابی ها هزینه های تعمیر و نگهداری کاهش می یابد و بدین ترتیب با برنامه ریزی نحوه نگه داری، تعمیر و سفارش قطعات جایگزین اثرات منفی احتاقتصادی آن ها بر تولید کاهش می یابند. یک همزاد دیجیتال می تواند با تحلیل مدل های سفارشی سازی شده به صورت مستمر بهبود داشته باشد و از طریق آزمون عملکرد در زمان واقعی، کیفیت محصول را تضمین کند.

با همه این مزایا، وجود همزاد دیجیتال در همه حوزه کاربردی نخواهد بود، زیرا ممکن است پیچیدگی های کار را افزایش دهد. برخی از چالش های صنعت و کسب و کار نیازی به وجود یک همزاد دیجیتال ندارد و بدون سرمایه گذاری در این فناوری و صرف هزینه و زمان، برطرف خواهند شد.

کاربرد های همزاد دیجیتال

همزاد های دیجیتال در حوزه گسترده ای از صنایع و کسب و کار ها و در کاربرد های مختلفی موارد استفاده قرار می گیرند. برخی مثال های قابل توجه آن در ادامه ذکر شده اند:

تولید: به کمک همزاد های دیجیتال زمان تولید کاهش یافته و تولید کارامدتر و ساده تر می شود.

خودروسازی: از یک نمونه همزاد دیجیتال در صنعت خودرو برای جمع آوری و تحلیل داده های عملیاتی یک وسیله نقلیه به منظور ارزیابی شرایط آن در نسخه واقعی و اطلاع از پیشرفت های محسوس استفاده می شود.

فروش: به منظور مدل سازی و تقویت تجربه مشتری، چه در سطح یک مرکز خرید و چه برای فروشگاه های خاص و بزرگ می توان از همزاد های دیجیتال استفاده کرد.

مراقبت های بهداشتی: همزاد دیجیتال در زمینه اهدای عضو و آموزش جراحی قابل استفاده است. همچنین توانایی مدلسازی جریان افراد به بیمارستان و وجود عفونت و میزان خطر تماس با آن ها را دارند.

مدیریت بحران: تغییرات آب و هوایی جهانی تاثیرات بسکمک در سراسر جهان داشته است. با استفاده از همزاد های دیجیتال می توان با آگاهی از آینده زیرساخت هایی هوشمندتر، برنامه های واکنشی بحرانی و نظارت بر تغییرات آب و هوایی ایجاد و با این مساله مقابله کرد.

شهر های هوشمند: از همزاد های دیجیتال همچنین در کمک به شهر ها از لحاظ اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی می توان استفاده کرد. مدل های مجازی قابلیت هدایت برنامه ریزی ها و ارائه راه حل هایی برای چالش های پیش رو در شهر های مدرن را می دهند. به عنوان مثال با پاسخ دهی سریع همزاد در خصوص تخت های بیمارستانی در شرایط بحرانی می توان از ظرفیت آن ها آگاه شد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1190

به "همزاد دیجیتال زمین ساخته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همزاد دیجیتال زمین ساخته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید