وجه تسمیه پل رومی چیست؟

به گزارش تور کانادا، تمام کسانی که در این محله زندگی می نمایند یا هر روز از کنار این پل عبور می نمایند، بارها و بارها نام پل رومی را شنیده اند. اما این نام چه معنایی برای شما دارد؟ زمانی که برای نخستین بار بدون هیچ آشنایی قبلی این نام را شنیدید، به یاد چه چیزی افتادید؟

وجه تسمیه پل رومی چیست؟

شاید یاد روم باستان، قصرها و کاخ های سنگی و سربازانی با لباس ها و زره های آهنی افتادید یا پلی که با زنجیر بالا و پایین می رود، یا نرون و شهری که در آتش سوخته و...

از شما پرسیدیم: چرا اسم این مکان پل رومی است؟ خانم صادقی که با عجله در حال عبور از خیابان است، با شنیدن سؤال ما می گوید: از آنجایی که بیشتر کوچه ها و خیابان ها نام یکی از مشاهیر و بزرگان است، به احتمال زیاد این پل هم به نام یکی از بزرگان قدیمی است.

ماشین ها به سرعت می آیند و می گذرند و ظاهراً هیچ کس برای لحظه ای هم که شده به اسم پلی که از آن عبور می نماید فکر نمی نماید.

در گوشه ای ایستاده ام و دنبال کسی می گردم که جواب سؤال ما را بداند.

حسین داودی، 25 ساله، در حالی که کنار پل زیر درختی ایستاده است، با خنده می گوید: شاید این پل به سبک پل های رومی ساخته شده باشد و به همین خاطر نام رومی را بر آن گذاشته اند.

سری هم به روزنامه فروشی کنار خیابان زدم. نعمت حسن زاده در مقابل سؤال من حالتی جدی به خود گرفت و فکر کرد می خواهم اذیتش کنم. اخم کرد و گفت: نمی دانم. نه، نمی دانم.

ساعت سه بعدازظهر است و دانش آموزان از مدرسه تعطیل شده اند. مهسا قاسمی، دانش آموز سال سوم دبیرستان، در حال مطالعه کردن کتاب فلسفه است. می گوید: نه خانم، تا حالا به فلسفه این پل فکر نکرده ام. آنقدر درس برای خواندن دارم که دیگر به پلی که از آن می گذرم، فکر نکنم.

خانمی که کنار خیابان ایستاده و منتظر اتوبوس است در مقابل سؤال ما هاج و واج می ماند و می گوید: فکر کنم پل رومی به همان پل صدر که در چند قدمی اینجاست می گویند. نمی دانم، ولی به این دور و برها می گویند پل رومی!

یکی از کاسبان محل می گوید: شاید به خاطر آمدن سیل باید پلی اینجا می ساختند تا این آب ها را راهنمایی نمایند.

مجید، م. پیرمردی که در حال عبور از خیابان است، می گوید: سال هاست که در این محل زندگی می نماید، اما تا حالا درباره وجه تسمیه این محل چیزی نشنیده است.

دیگر کلافه شده بودم. ظهر بود و غیر از دانش آموزان و رهگذرانی که اطلاع چندانی از این محل نداشتند در کنار پل کسی را نیافتم که جواب سؤال را بداند. فکر کردم سری به منابع تاریخی بزنم تا علت این نامگذاری را بدانم. در کتاب جغرافیای تاریخی شمیران اینچنین می خوانیم: در ایران دوره قاجاریه و حتی پیش از آن دولت عثمانی سابق را که جانشین دولت روم شرقی بود دولت روم می خواندند و سفیر عثمانی را غالباً سفیر رومی می گفتند. در سال 1300 قمری یکی از سفیران دولت عثمانی در تهران در خیابان فردوسی محلی برای سفارتخانه خود بنا کرد و تاریخ بنای سفارت تهران و باغ و عمارت مزبور را [که در خیابان شریعتی واقع شده است] یکی از شعرای ترک زبان به فارسی چنین گفته است:

سال هجری هزار و سیصد بود / کاین بنا را به عون سبحانی / ز امر سلطان حمید خان روم / ساخت فخری سعید عثمانی.

پلی که از آن صحبت کردیم روبه روی سفارت ترکیه است و به همین دلیل آن را پل رومی نامیده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 19

به "وجه تسمیه پل رومی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجه تسمیه پل رومی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید