پهپاد های ایرانی با کدام بمب های هوشمند دشمن را می زنند؟

به گزارش تور کانادا، متخصصان کشورمان چند سالی است که بمب های هوشمند و قدرتمندی برای پهپاد ها می سازند.

پهپاد های ایرانی با کدام بمب های هوشمند دشمن را می زنند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، پهپاد ها و استفاده از آن ها امروزه به یکی از مولفه های معین نماینده و موثر در جنگ های مختلف تبدیل شده اند، به نحوی که چند سالی است که جنگنده ها و هواپیما ها تقریبا از چرخه نبرد های گوناگون خارج و پهپاد ها جایگزین آن ها شده اند. علت آن هم ابعاد کوچک تر، هزینه کم تر و قابلیت حمل انواع بمب های تهاجمی و تخریبی بر علیه مواضع دشمنان است. یعنی دقیقا همان کاری که پیش تر بر عهده جنگنده ها و هواپیما های رزمی بود.

پهپاد های موجود در دنیا در انواع مختلف چندین سال است که جای جنگنده ها و هواپیما های تهاجمی را گرفته اند و وظایف مهمی همچون شناسایی، رهگیری، رزمی، تهاجمی، انتحاری و وظایف دیگری را انجام می دهند. قسمت مهمی از این وظایف پیش تر بر عهده هواپیما ها و جنگنده های گوناگون بود. اما با ظهور تکنولوژی نوینی به نام پهپاد بیشتر این وظایف بر عهده این تجهیزات گذاشته شد.

ایران اسلامی هم از دوران دفاع مقدس به این صنعت روی آورد و حاصل هم اندیشی متخصصان ایران پرنده بدون سرنشین و ساده ای بود به نام پهپاد مهاجر که نخستین پهپاد بومی ایران نام دارد. این پهپاد وظیفه تهاجمی داشت و با گلوله های آر پی جی مجهز می شد تا اهداف مورد نظر را نابود کند.

جنگ که تمام شد؛ ایران کار طراحی و ساخت پهپاد های جدید و مدرن تر با قابلیت های متنوع را دنبال کرد. حاصل آن هم شد فراوری انواع گسترده پهپاد ها که ما آن ها را با نام های خانواده مهاجر، خانواده ابابیل، فطرس، خانواده شاهد، کرار، سریر و انواع دیگر می شناسیم.یکی از مهم ترین وظایف پهپاد ها در سال های اخیر انجام عملیات های رزمی است که به وسیله رهاسازی انواع بمب ها و موشک ها انجام می گردد. کشورمان هم به عنوان یکی از فراورینمایندگان پهپاد های گوناگون در سال های اخیر بمب های مخصوص به آن ها را نیز به شکل بومی طراحی نموده و ساخته است.

بمب های قائم

خانواده بمب های قائم یکی از انواع بمب های هوشمند هوا به سطح هستند که در چند نوع و با ویژگی های مختلف ساخته شده اند. شکل ظاهری این بمب ها به صورت یک استوانه با استفاده از دو سِری بالک های عظیم با زاویه به سمت عقب است. بمب های قائم با تجهیز به انواع سامانه های جستجوگر لیزری، مرئی، حرارتی و سیلندری می توانند در برد 8 کیلومتری به دقت نقطه زنی در حدود 0/5 متر برسند. نصب جستجوگر های مختلف در این نوع از بمب ها به کاربر آن یاری می نماید تا بتواند از این بمب ها در همه شرایط شب و روز و آب و هوای بد و همچنین اهداف ثابت و متحرک استفاده کند.

این بمب به دلیل عملکرد خوب خود می تواند بر روی انواع پهپاد، بالگرد و جنگنده ها نصب گردد. ویژگی این نوع از بمب ها قابلیت استفاده برای انهدام استحکامات، محل های استقرار دشمن و اهداف متحرک است.

یکی دیگر از ویژگی های این نوع بمب ها، وجود قابلیت نقطه زن بودن آن ها در ارتفاع بین 4 تا 10 هزار پایی با نصب سر جنگی ترکشی و نفوذی است. مهمات سری قائم بر روی پهپاد های ایرانی مانند شاهد 129، حماسه و مهاجر6 نصب می شوند و اهداف مورد نظر را به صورت نقطه زن منهدم می نمایند. سر جنگی کوچک و دقت بالا باعث می گردد تا این مهمات را بتوان حتی در شرایط نزدیک بودن نیرو های خودی یا غیرنظامیان به هدف مورد نظر نیز استفاده نموده و نگران تلفات جانبی نبود.

نوع دیگری از بمب های قائم با نام قائم M در نمایشگاه ماکس 2017 روسیه به نمایش درآمد. این نوع از بمب های قائم ویژگی های خاص تری نسبت به سایر اعضای این خانواده دارد؛ برد این موشک در بازه بین500 متر الی 6 کیلومتر تخمین زده می گردد، وزن آن نیز 20 کیلوگرم است که وزن کلاهک جنگی آن در حدود 1/7 کیلوگرم اعلام شده است. طبق اعلام سازندگان این بمب، پس از برخورد بمب قائم M به اهداف معین شده، در حدود 500 عدد ترکش از آن پخش می گردد. این بمب ها پس از شلیک به سوی اهداف خود به سرعتی در حدود 240 الی 310 متر بر ثانیه می رسد.

قائم M می تواند با اهدافی با سرعت 144 کیلومتر بر ساعت درگیر گردد و با این سرعت توانایی مورد اصابت قراردادن انواع پهپاد ها و بالگرد های مهاجم را دارد. موشک قائم M می تواند از پرتاب گر های موشک طوفان نیز شلیک گردد.

بمب سدید

بمب سدید از انواع بمب ها و موشک های مخصوص شلیک از انواع پهپاد ها و بالگردهاست که نوع موشکی آن بر روی بالگرد ها و نوع بمب آن نیز بر روی پهپاد های مختلف نصب می گردد. نخستین نمونه از خانواده این موشک ها

با نام سدید - 1 در سال 1389 بر روی بالگرد های شاهد 285 و 216 و در نمایشگاه هوایی کیش به نمایش درآمد.

سال 1389 بود که ایران موشک سدید - 1 را بر روی پهپاد شاهد 129 نصب کرد. اما این نوع نسبت به نوع قبلی که بر روی بالگرد شاهد 285 نصب شده یک تفاوت اساسی داشت و آن هم وجود جستجوگر تلویزیونی در دماغه آن بود. علاوه بر موشک، دو نوع بمب دیگر از خانواده سدید نیز رونمایی شد که یک نوع از آن ها دارای راهنمایی تلویزیونی و در نوع دیگر آن که جستجوگر حرارتی داشت لایه نور ورودی به جستجوگر حرارتی حذف شده بود.

بمب رونمایی شده با نام بمب سدید 342 معرفی گردید که به موشک های خانواده توفان شباهت بسیاری داشت و تقریبا ویژگی های فنی همان را داشت. حرکت این نوع بمب به صورت هواسُرشی پس از شلیک انجام می گردد که وظیفه حرکت آن در آسمان به سوی زمین بر عهده بالک های کنترلی آن قرار گرفته است. بارگذاری بمب و موشک سدید نیز با یکدیگر متفاوت است به نحوی که موشک سدید در داخل غلاف های شلیک بر روی بالگرد ها نصب شده و بمب سدید با استفاده از آویز های مخصوص بر روی بدنه پهپاد ها بارگذاری می گردد. در این نوع بمب ها نیز بالک وجود دارد که در بعضی از گونه ها این بالک ها جمع شونده و بعضی هم دارای بالک ثابت هستند.

نوع دیگری از بمب های سدید در نمایشگاه ماکس 2017 روسیه به نمایش درآمد. این نوع از بمب های سدید معیناتی همچون 34 کیلوگرم وزن، طول 1630 میلی متری، قطر 152 میلی متری، کلاهک جنگی انفجاری، برد موثر 30 متری دارد که برای نصب بر روی انواع پهپاد ها مانند سیمرغ نصب و کاربردی می گردد.

بمب های سدید با نام ها و معینات مرصاد 341 با وزن 15 کیلوگرمی، مرصاد 342 با وزن 20 کیلوگرمی و مرصاد 345 وزن 25کیلوگرمی معرفی گردیده بود که بر روی بعضی از پهپادهای به نمایش درآمده در نمایشگاه اخیر دستاوردهای هوافضا به نمایش در آمدند.

بمب راهنمایی شونده یاسین

این بمب از انواع بمب های راهنمایی شونده و دورایستاست که توانایی شلیک از فاصله 50 کیلومتری به سوی اهداف معین شده را داراست. بمب هوشمند یاسین می تواند اهداف معین شده را از فاصله 50 کیلومتری مورد اصابت قرار دهد.

این بمب علاوه بر قدرت تخریب بالا، این قابلیت را دارد که در تمامی شرایط آب و هوایی در شبانه روز استفاده گردد. علاوه بر این بمب یاسین این توانایی را دارد که به دور از تیررس، تقریباً تمامی سیستم های پدافند هوایی کوتاه برد و بخشی از سیستم های پدافندی میان برد، را به راحتی از بین ببرد. این توانایی خصوصاً در حمله به اهداف گروهک های تروریستی مجهز به سیستم های دفاع هوایی کوتاه برد و دوش پرتاب بسیار مؤثر بوده و امنیت پرنده های خودی را تضمین می نماید. البته در طول زمان با اضافه کردن سیستم های جستجوگر لیزری، اپتیکی یا اضافه کردن سیستم های پیشران به این بمب ها، می توان برد و دقت آن ها را نیز افزایش داد و حتی از آن ها برای درگیر شدن با اهدافی متحرک در فاصله بالای 100 کیلومتر هم استفاده کرد.

قابلیت نصب روی هواپیما های سرنشین دار و بدون سرنشین، افزایش امنیت و ایمنی سامانه و قابلیت انجام عملیات در بُرد کوتاه و بلند از دیگر ویژگی های بمب هوشمند یاسین است.

نحوه عملکرد بمب هوشمند راهنمایی شونده یاسین به این صورت است که ابتدا مختصات نقطه هدف بر روی کامپیوتر پرواز بمب توسط کاربر بارگزاری می گردد و سپس با توجه به بُرد مورد نظر و با توجه به جدول تیر بمب، نقطه رهایش، سرعت و ارتفاع رهایش در اختیار خلبان قرار می گیرد و پس از رهایش بمب از هواپیمای حامل، بال های تاشو باز شده و بمب به سمت نقطه هدف پرواز می نماید و بمب در طول راستا با استفاده از سطوح کنترلی تعبیه شده روی بال ها و بالک های افقی، راستا خود را اصلاح نموده تا به نقطه هدف اصابت کند.

بمب هوشمند بالابان

بمب هوشمند بالابان از انواع بمب های هوشمند ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح است که 15 مرداد 1398 با حضور امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح رونمایی شد. بالابان با وزنی در حدود 140 تا 150 کیلوگرم که 41 کیلوگرم از آن مربوط به کلاهک جنگی موشک بالابان است می تواند از فاصله 25 کیلومتری از پهپاد یا جنگنده، جداشده و اهداف ترسیمی را تا مرحله انهدام دنبال کند. نوع ماده سر جنگی این بمب برد بلند، H 6 است.

بمب هوشمند و راهنمایی شونده بالابان جهت افزایش دقت و برد، از سیستم های راهنمایی تلفیقی مبتنی بر INS، GPS، GLONASS بهره می برد. اپراتور شلیک نماینده بمب بالابان مختصات نقطه هدف بر روی کامپیوتر پرواز بمب را بارگذاری نموده و بالابان پس از رسیدن به نقطه رهایی اقدام به رهاسازی بمب می نماید و بمب با بالک های کنترلی خود، اصلاح راستا نموده و به سمت هدف حرکت می نماید.

این بمب هوشمند که به لحاظ شکل ظاهری به بمب راهنمایی شونده SDB شباهت دارد، قادر به انهدام اهداف ثابت در زمین و دریاست و در کمترین سطح از دقت اصابت، تا شعاع 30 متری هدف را مورد اصابت قرار می دهد. به گفته فرماندهان نیروی دریایی، بمب بالابان اکنون بر روی پهپاد کرار نصب و تست شده است.

این بمب راهنمایی شونده که تعداد بال های آن در طرفین دو عدد و بالک های آن در پایان نیز چهار عدد است، از زمان پرتاب قابلیت حفظ تعادل اتوماتیک دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 755

به "پهپاد های ایرانی با کدام بمب های هوشمند دشمن را می زنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پهپاد های ایرانی با کدام بمب های هوشمند دشمن را می زنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید