چرا سقف بازار قیصریه قزوین فرو ریخت؟

به گزارش تور کانادا، سقف بخشی از بازار قیصریه قزوین فروریخت. در حالی که یکی از دوستداران میراث فرهنگی قزوین دلیل ریزش سقف را بی توجهی میراث فرهنگی این استان به بازار قیصریه می داند، اما معاون میراث فرهنگی قزوین می گوید دلیل ریزش سقف این بازار هنوز تعیین نشده و درحال آنالیز است.

چرا سقف بازار قیصریه قزوین فرو ریخت؟

به گزارش خبرنگاران در چند روز گذشته انتشار تصاویری از ریزش بخشی از سقف بازار قیصریه قزوین با آن معماری خاص و تاق های آجری، در فضای مجازی، واکنش دوستداران میراث فرهنگی را برانگیخته است. بعضی این تخریب را در نتیجه بی توجهی به شرایط بازار قیصریه می دانند؛ سعید زارع پورـ کنشگر میراث فرهنگی در این باره به ایسنا گفت: معتقدم این تخریب بیشتر بر اثر بی توجهی بوده و بازار قزوین برخلاف سعدالسلطنه مهجور مانده است. درحالی که سعدالسلطنه ای که الان مجموعه گردشگری است، زمانی بخشی از بازار قیصریه بود. آن محوطه هایی که الان وجود دارد به صورت انبار بازاری ها بود و راسته اصلی سعدالسلطنه که ما به عنوان بازار وزیر آن را می شناختیم، به بخش های دیگر بازار راه داشت، اما امروز این دو بخش از یکدیگر جدا شده اند.

او اضافه نمود: سعدالسلطنه در حال حاضر یک بخش نمونۀ گردشگری است که واقعا هم جایی زیبا و دیدنی است، اما بخش های دیگری از بازار قدیمی قزوین کاملا رها شده است. بحث سیم کشی های برق و رعایت نکردن مالکان حجره ها یک طرف است، سمت دیگر ماجرا این است که برای بازسازی، اتفاق خاصی نمی افتد. وقتی بی توجهی باشد چنین اتفاقاتی رخ می دهد. به نظرم این تخریب یک هشدار بود و اتفاق بدتر از این می توانست رخ دهد. پس ضروری است به فوریت بازسازی جدی در این بخش بازار قزوین انجام گردد.

از سوی دیگر، بعضی معتقدند ریزش سقف این بخش از بازار قیصریه به دلیل جابه جایی دیوارهای دو مغازه در این قسمت بوده که بر اثر آن، سقف مقاومت خود را از دست داده و ریخته است. این در حالی است که احسان نورانی معاون میراث فرهنگی استان قزوین درباره دلیل ریزش این بخش از سقف بازار قیصریه و اقدامات میراث فرهنگی در این باره به ایسنا گفت: کارشناسان ما در حال آنالیز دلیل ریزش سقف این بازار هستند، پس از معین دلیل اتفاق، بازسازی آن به صورت مشارکتی با بازاری ها و شهرداری انجام خواهد شد.

او بعلاوه درباره این که آیا جابه جایی دیوارهای دو مغازه در این قسمت بازار، دلیل ریزش سقف بوده است، بیان نمود: مغازه ها بسته بودند و ما هنوز نتوانسته ایم آن ها را آنالیز کنیم. بنابراین چنین اظهاراتی در صورت معین نشدن ماجرا بی اساس است.

معاون میراث فرهنگی قزوین، پیش تر در اوایل خردادماه سال جاری، از شروع عملیات عمرانی پروژه کف سازی و سکوسازی راسته قیصریه در مجموعه بازار تاریخی قزوین خبر داده بود. این عملیات با مشارکت سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری قزوین و مالکان حجره ها تحت نظارت کارشناسان فنی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنان در حال اجرا است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 7 تیر 1402 بروزرسانی: 7 تیر 1402 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1776

به "چرا سقف بازار قیصریه قزوین فرو ریخت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سقف بازار قیصریه قزوین فرو ریخت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید