کاهش پذیرش 117 نفر در مقطع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی

به گزارش تور کانادا، معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: امسال تعداد 362 نفر در مقطع دکتری پذیرفته می شوند که 117 نفر نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

کاهش پذیرش 117 نفر در مقطع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، شجاع احمدوند معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبائی در خصوص نحوه برگزاری مصاحبه های دکتری این دانشگاه گفت: آزمون دکتری هر سال بر اساس روال مشابهی انجام می شود و بر مبنای آزمون کتبی، تعدادی از داوطلبان که درصدی از نمره را کسب کنند برای آزمون شفاهی به دانشگاه ها معرفی می شوند. برای پذیرفته شدن در مقطع دکتری 50 درصد نمره کسب شده از آزمون کتبی و 50 درصد نمره از مصاحبه شفاهی در نظر گرفته می شود.

وی افزود: امسال 3 هزار و 310 نفر برای آزمون شفاهی دوره های دکتری به دانشگاه علامه طباطبائی معرفی شدند و از این تعداد 3 هزار و 25 نفر ثبت نام کردند و برای آن ها از تاریخ 19 تا 26 خردادماه 1400، نوبت مصاحبه در نظر گرفته شده است.

احمدوند با اشاره به کاهش ظرفیت پذیرش دکتری در دانشگاه علامه طباطبائی ادامه داد: از مجموع مصاحبه شوندگان تعداد 362 نفر در 54 رشته در نوبت های روزانه، نوبت دوم و پردیس پذیرفته می شوند. پذیرش در مقطع دکتری تابعی از نسب استاد تمام ها و دانشیار ها به دانشجویان است.

وی افزود: بر اساس این فرمول، در برخی رشته ها که با ترافیک افراد رو به رو هستیم، دانشجو نخواهیم گرفت و یا تعداد پذیرش را کاهش می دهیم تا به نقطه تعادلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرده، برسیم؛ بنابراین امسال تعداد 362 نفر در مقطع دکتری پذیرفته می شوند که 117 نفر نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی مطرح کرد: برای دومین سال متوالی تمام مصاحبه ها به صورت مجازی انجام می شود. سال گذشته دانشکده ها بازخورد های خیلی خوبی ارائه دادند و بیشتر داوطلبان از نحوه مصاحبه و نتایج آن ابراز رضایت کردند. البته استادان با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی باید در محل مصاحبه حضور پیدا کنند، اگر استادی نتواند به دلیل قابل قبول در مصاحبه حضور پیدا کند با هماهنگی مدیر گروه شرایط برای حضور مجازی وی فراهم می شود. ولی فرایند کلی اینگونه است که دانشجو به صورت مجازی و استادان مصاحبه کننده به صورت حضوری در مصاحبه شرکت کند.

معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبائی خاطرنشان کرد: برای سهولت در انجام مصاحبه ها، تعداد 54 کمیته تخصصی، متشکل از 6 استاد ایجاد شده است که طبق برنامه ریزی های اجرا شده در محل مصاحبه حضور دارند و داوطلبان را مورد سنجش علمی قرار می دهند. همچنین چندین تیم متصدی، بر اساس زمانبندی مشخص با داوطلب تماس می گیرند و شرایط ارتباطی را چک می کنند تا در شروع و هنگام مصاحبه مسئله ای از این لحاظ برای داوطلب پیش نیاید.

وی با بیان اینکه معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه برای جلوگیری از قطعی برق در زمان مصاحبه های دکتری، هماهنگی هایی با اداره برق منطقه ای انجام داده است، تاکید کرد: زمان محدود است و باید در مدت زمان مشخصی نتایج به سازمان سنجش اعلام شود، ولی اگر مصاحبه داوطلبی به دلیل قطعی برق به صورت کامل انجام نشود، بعد از تمام شدن جریان اصلی مصاحبه ها، فرصت مجددی به صورت حضوری یا مجازی برای این افراد در نظر گرفته می شود تا حقی از داوطلبی ضایع نشود؛ بنابراین داوطلبان با خیال راحت در آزمون شفاهی شرکت کنند.

گفتنی است؛ داوطلبان مقطع دکتری فرصت داشتند از تاریخ دوم تا چهارم خردادماه سال 1400 با مراجعه به سایت https://azmoon.atu.ac.ir، برای شرکت در مصاحبه ثبت نام کنند. همچنین جدول زمان بندی مصاحبه بر اساس دستورالعمل سازمان سنجش آموزش کشور تنظیم شده و از داوطلبان خارج از برنامه زمانی اعلام شده مصاحبه به عمل نمی آید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1205

به "کاهش پذیرش 117 نفر در مقطع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش پذیرش 117 نفر در مقطع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید