ارسال دارو به بدن با سوزن های یخی!

به گزارش تور کانادا، محققان دانشگاه شهر هنگ کنک در مطالعه اخیرشان از توسعه پچ های میکروسوزنی یخی خبر داده اند که می توان توسط آن دارو را به بدن بیماران ارسال کرد.

ارسال دارو به بدن با سوزن های یخی!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، هیچ کس استفاده از سوزن را دوست ندارد اما باید گفت گاهی چاره ای جز استفاده از آن برای ارسال دارو نیست اما پچ های میکروسوزنی که اخیرا به عنوان یک جایگزین بدون درد در حال ظهور هستند می توانند گزینه مناسبی باشند. اکنون محققان دانشگاه شهر هنگ کنگ نسخه جدیدی از این فناوری را ساخته اند که از یخ ایجاد شده و ساخت و استفاده از آن نیز آسان تر است.

پچ های میکروسوزنی طوری طراحی شده اند که مانند چسب زخم روی پوست قرار می گیرند با این تفاوت که طرف رو به پوست حاوی آرایه ای از سوزن های ریز است. برخلاف سوزن های عظیم زیر پوستی که باید به اندازه کافی بلند باشند تا به رگ بازوی افراد برسند این میکرو سوزن ها که طول آن کمتر از یک میلی متر است دیگر چنین نیستند. این بدان معنی است که آنها تا عمق بسیار کمی از پوست نفوذ می نمایند و بنابراین بدون درد هستند.

معمولاً سوزن ها از پلیمرهای زیست تجزیه پذیر ساخته می شوند که طی آن برای آزاد شدن مواد که می تواند داروها، واکسن ها، سلول ها یا سایر مولکول های درمانی باشد، حل می شوند اما در این مطالعه جدید محققان از ماده ساده تری به نام یخ استفاده و آن را ساختند.

اصول استفاده از این میکروسوزن های یخی عمدتا یکسان است و بدین گونه است که سلول های درمانی در میکروسوزن ها بارگیری می شوند و در این حالت آنها با یک ماده محافظت نماینده برودتی ترکیب شده و سپس در یخ منجمد می شوند. وقتی سوزن ها وارد پوست می شوند، پچ پشتی آنها را می شکند و گرمای بدن بیمار نیز آنها را ذوب می نماید و مواد را به بدن ارسال می نماید.

محققان می گویند، این پچ های میکروسوزنی نسبت به پچ های میکروسوزنی موجود مزایای بیشتری دارد که یکی از این مزایا این است که مراحل ساخت آن از دیگر میکروسوزن ها راحت تر است.

در آزمایشاتی که محققان انجام دادند و آن را بر روی موش ها آزمایش کردند دریافتند بدن موش ها هنگام استفاده از این پچ ها واکنش بهتری نسبت به روش های پیشین نشان می دهد.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: tour-canada.ir شناسه مطلب: 1147

به "ارسال دارو به بدن با سوزن های یخی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارسال دارو به بدن با سوزن های یخی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید